Club Saturday Workouts


12/26/10 - All Courses Day

Dou/Sar/Fruitvale-2.75M

1     Ken Bloesch      21:42
2     Rich Collins     23:04
3     Todd Welke       25:21 PR
4     Chris Blue       25:36
4     Don Packwood     25:36
6     Chris Cassell    28:14

Farwell-3.54M

1     Norry McAllister 21:28.7
2     Des Knuckey      24:08.7
3     George Lo        24:55.3 PR
4     Carl Petersen    29:06.4
5     Tim Rostege      29:21.4
6     Dave McIntyre    29:58.1
7     Tim Riley        35:29.5
8     Becki Kriege     53:58   RW
9     Kari Cornwell    53:58   RW

Farwell/H-4.68M

1     Neil Gelblum     32:52
2     Jeff Bedolla     37:04
3     Alvin Jackson    38:56 PR
4     Tom Warfel       48:32
5     Jim Bordoni      76:15 RW

Triangle-4.76M

1     Scott Bang       28:33
2     Ken Camet        31:45
3     Dino Delyani     31:46
4     Dena Noble       50:19

Short Six-5.74M

1     Bruk Assefa      36:12
2     Tom O'Connor     36:34
3     Brian Davis      38:42
4     Ken Bloesch      48:13 PR
5     Catherine Frye   52:27
6     Glenn Kishi       ?

Got Lost
Dwight Cornwell
Kat Powell

Dick Barrett Trophy Winner - Norry McAllister

This was our last Saturday run of the year (but run on a Sunday) and our last chance to improve on weak times run during 2010 or to complete all of the six courses for the Cum Sat contest.  Eight club members took advantage of this chance to complete all of the courses.  We had no rain but it was a bit cold (high 40s).  But, there were several good performances.  Ken Bloesch PRd by 79 seconds on the Short Six course, George Low PRd by 61 seconds on the Farwell course, Alvin Jackson PRd by 43 seconds on the Farwell/H course, and Todd Welke PRd by 9 seconds on the Douglas course.  Des Knuckey, fresh from a vacation in Las Vegas, ran a club run for the first time as a 60-year-old, recording the 16th best-ever time by a 60+ runner out of the 45 super seniors who have run the Farwell course. Tom O'Connor recorded the 4th best-ever time by a 55+ runner on the Short Six course, one second in front of Joe Hurtado.  Brian Davis completed the last of the six Saturday courses to win the Elite Division of the Cum Sat contest.  Tim Rostege recorded the 9th best-ever time by a 70+ runner on the Farwell course.  Dwight Cornwell got lost on the Short Six course and Kat Powell got lost on the Triangle course. Glenn Kishi started ahead of time on the Short Six course but did not get a time as his watch stopped. Jim Bordoni, who has been in a cast for aboaut two months with a broken bone in his foot, walked the Farwell/H course in order to complete all of the courses for the year.  Injured runners Becki Kriege and Kari Cornwell walked Farwell.  This gave Becki 7 events in the Racer of the Year contest, the minimum number needed to qualify for an award in that contest. 


12/18/10 - Valle Vista - 3.0 Miles

      1     Scott Bang         17:21
      2     Kevin Breit        17:34
      3     Tom O'Connor       18:05
      4     Norry McAllister   18:07
      5     Jeff Candello      18:40
      6     Jeff Rohrer        18:54
      7     Ken Camet          19:21
      8     Scott Graham       19:27  PR
      9     Dino Delyani       19:36
     10     Brian Conroy       19:42
     11     Missy Sudan        19:45
     12     Aaron Lee          20:00
     13     Mike Krey          20:49
     14     Kristina Park      20:59
     15     Helen Wong         21:34
     16     Todd Hayes         22:02
     17     Dave McIntyre      22:08
     18     Joe Hurtado        22:14
     19     Dwight Cornwell    22:15
     20     Hank Lawson        22:25
     21     Bob Lord           24:15
     22     Dave Norlander     24:33
     23     Rich Collins       25:31
     24     Catherine Frye     26:21
     25     Pauline Beatty     26:29
     26     Alvin Jackson      26:40
     27     Tom Warfel         26:54
     28     Chris Cassell      30:41
     28     Don Packwood       30:41
     30     Ken Bloesch        32:19
     30     Chris Blue         32:19
     30     Walt Van Zant      32:19

Dick Barrett Trophy Winner - Scott Graham

Good weather for our run this morning.  It rained hard overnight but the temperature was about 55 degrees and the most that we got during the run was a light drizzle.  As can be seen from the above results, Scott Bang scored an easy win.  Scott Graham took home the weekly trophy as he PRd by 63 seconds.  Missy Sudan led the ladies.  Tom O'Connor ran the #6 best-ever 55+ time, behind Bill Meinhardt and just in front of Jeff Candello.  Kristina Park recorded the #9 best-ever time for a club female 40+ runner.  Chris Cassell knocked 58 seconds off his 55+ best despite a near collision with a car as he roared around the turn into the campus.  Tom Warfel knocked 20 minutes off his Cum Sat times during the past two weeks and expects to make an even more dramatic improvement next week to move past Tim Riley.  Thanks to Glenn Kishi, Becki Kriege, and Kari Cornwell for timing the run.


12/11/10 - Short Six - 5.74M

      1     David Garza        37:39
      2     Tim Souza          37:51
      3     Neil Gelblum       40:24
      4     George Lo          41:13
      5     Des Knuckey        41:14
      6     Aaron Lee          41:38
      6     Scott Graham       41:38
      8     Todd Hayes         42:12
      9     Jeff Bedolla       46:32
     10     Carl Petersen      48:35
     11     Rosanna Kennedy    48:53
     12     Alvin Jackson      49:16  PR
     13     Joe Hurtado        51:02
     13     Helen Wong         51:02
     13     Becki Kriege       51:02
     16     Kat Powell         51:05
     17     Tom Warfel         54:59     
     18     Don Packwood       55:51
     19     Dena Noble         58:51

Dick Barrett Trophy Winner - Alvin Jackson

David Garza pulled away from Tim Souza during the last mile to win this morning.  Alvin Jackson had the only PR, a 44-second improvement on his previous best.  Newly-turned 60+ runner, Kat Powell, ran the 2nd best-ever 60+ time for a club woman runner.  Tom Warfel knocked 12+ minutes off his yearly best for this course.  Dena improved her yearly best by 2+ minutes and was wondering where Tom Zades was.  There may not be a winner in the Elite division of the Cum Sat contest this year.  Just two runners have run 5 of the 6 courses - Brian Davis and Andy Williams. No ther Elite Division runner has a chance to complete all of the courses.  Thanks to Ken Bloesch and Jim Bordoni for timing the club workout.


12/4/10 - 4 x 1.46M WVC Campus Loop Relay

     Pl     Team                  Start       1         2         3         4
      1     Bloesch/Delyani        :45     11:40     21:13     31:50     41:06
      2     Jackson/Knuckey       2:15     13:09     22:36     33:28     43:05
      3     R.Kennedy/Conroy      1:30     13:04     22:15     33:57     43:08
      4     Warfel/McAllister     1:00     13:08     22:05     34:34     43:15
      5     Lawson/Bang           1:15     14:05     22:12     35:30     43:28
      6     Packwood/Lee          1:00     13:06     22:27     34:45     44:00
      7     Norlander/Graham      2:15     13:53     23:07     34:54     44:00
      8     Collins/Lo            -0-      12:23     22:37     34:32     44:09
      9     Noble/Garza            :30     13:52     22:22     35:32     44:11
     10     Blue/Sudan            -0-      13:07     22:24     35:50     45:15
     11     Rostege/Wong          1:00     12:53     23:17     35:43     45:56
     12     Welke/McIntyre        -0-      12:47     23:05     36:10     47:00

Dick Barrett Trophy Winner - Ken Bloesch

Individual Splits
Runner                           Time     Rating  Diff
Bang,Scott          8:07- 7:58 = 16:05    15:45   + 20
Bloesch,Ken        10:55-10:37 = 21:32    24:00   -148
Blue,Chris         13:07-13:26 = 26:33    25:00   + 93
Collins,Rich       12:23-11:55 = 24:18    23:15   + 63
Conroy,Brian        9:11- 9:11 = 18:22    18:30   -  8
Delyani,Dino        9:33- 9:16 = 18:49    18:15   + 34
Garza,David         8:30- 8:39 = 17:09    17:30   - 21
Graham,Scott        9:14- 9:06 = 18:20    18:45   - 25
Jackson,Alvin      10:54-10:52 = 21:46    21:45   +  1
Kennedy,Rosanna    11:34-11:42 = 23:16    23:00   + 16
Knuckey,Des         9:27- 9:37 = 19:04    19:00   +  4
Lawson,Hank        12:50-13:18 = 26:08    26:00   +  8
Lee,Aaron           9:21- 9:15 = 18:36    18:15   + 21
Lo,George          10:14- 9:37 = 19:51    19:45   +  6
McAllister,Norry    8:57- 8:41 = 17:38    16:45   + 53
McIntyre,Dave      10:18-10:50 = 21:08    20:15   + 53 
Noble,Dena         13:22-13:10 = 26:32    25:00   + 92
Norlander,Dave     11:38-11:47 = 23:25    22:00   + 85
Packwood,Don       12:06-12:18 = 24:24    23:45   + 39
Rostege,Tim        11:53-12:26 = 24:19    21:30   +169
Sudan,Missy         9:17- 9:25 = 18:42    18:00   + 42
Warfel,Tom         12:08-12:29 = 24:37    25:15   - 38
Welke,Todd         12:47-13:05 = 25:52    NR
Wong,Helen         10:24-10:13 = 20:37    20:30   +  7

Easy win for the Delyani team as a big mistake was made when rating his partner.  Fairly close races for places 2 through 9.  Scott Bang led the guys with an 8:02 average and Missy led the ladies with a 9:21 average.


11/27/10 - Farwell - 3.54 Miles

      1     Norry McAllister      21:41
      2     David Garza           21:56
      3     Tim Souza             22:18
      4     Missy Sudan           23:41
      5     Dino Delyani          23:53
      6     Brian Conroy          24:02
      7     Neil Gelblum          24:13
      8     Aaron Lee             24:40
      9     Scott Graham          24:41 PR
     10     George Lo             25:56
     11     Helen Wong            26:17
     12     Demetrios Stefanidis  27:02
     13     Dave McIntyre         27:24
     14     Carol Bednar          28:09
     15     Marian Richard        28:12
     16     Ken Bloesch           29:25
     17     Bob Lord              29:41
     18     Carl Petersen         30:04
     19     Rosanna Kennedy       30:14
     20     Rich Collins          30:43
     21     Joe Hurtado           30:43
     22     Dave Norlander        31:00
     23     Pauline Beatty        31:02
     24     Kat Powell            31:49
     25     Don Packwood          32:00
     26     Chris Blue            34:35
     27     Tom Warfel            34:54
     28     Chris Cassell         39:00

Dick Barrett Trophy Winner - Norry McAllister

Only one PR because of the rain.


11/20/10 - 8 x 1200 Relay

  Pl   Team            Start    1       2       3       4       5       6       7       8  
  1   Souza/Sudan       :15    6:17   10:47   16:00   20:30   26:15   30:48   36:02   40:30
  2   Collins/Garza     -0-    6:19   10:19   16:21   20:29   26:18   30:30   36:27   40:35
  3   Bloesch/Wong      -0-    5:16   10:33   15:52   21:03   26:25   31:32   36:50   41:56
  4   Kennedy/Taylor   1:15    6:44   11:27   17:03   21:58   27:36   32:21   38:01   43:21

Dick Barrett Trophy Winner - Missy Sudan

Individual Splits
                                                                       10/23/10
Runner             1      2      3     4     Total     Rating Diff    800s Relay
Bloesch,Ken      5:16   5:19   5:22  5:18    21:15     21:30   - 15       21:15
Collins,Rich     6:19   6:02   5:49  5:57    24:07     24:15   -  8
Souza,Tim        6:02   5:13   5:45  5:14    22:14     24:00*  -106
Kennedy,Rosanna  5:29   5:36   5:38  5:40    22:23     22:00   + 23
Wong,Helen       5:17   5:11   5:07  5:06    20:41     19:45   + 56       20:18
Garza,David      4:00   4:08   4:12  4:08    16:28     17:00   - 32
Sudan,Missy      4:30   4:30   4:33  4:28    18:01     17:45   + 16
Taylor,Paul      4:43   4:55   4:45  5:20    19:38     18:00** + 98       17:57

*  Self rated
** Nursing a hip injury. Hasn't run in a week.

Helpers at the finish line included 70+ ancients Carl Petersen and Dave Norlander.


11/13/10 - Farwell/H - 4.68 Miles

      1     Andy Williams         29:05
      2     Brian Conroy          30:14
      3     Missy Sudan           30:32
      4     Dino Delyani          30:50
      5     Paul Taylor           31:31
      6     Matt Kriege           32:15
      7     Mike Krey             32:22
      8     Scott Graham          32:22
      9     Helen Wong            34:13
     10     Kristina Park         34:18
     11     Becki Kriege          34:18
     12     Rich Hahn             34:47
     13     Dimitrios Stefanidis  35:19
     14     Dave McIntyre         35:27
     15     George Lo             36:25
     16     Carol Bednar          37:59
     17     Dave Norlander        39:55
     18     Tim Rostege           40:01
     19     Rosanna Kennedy       40:05
     20     Kat Powell            41:03
     21     Pauline Beatty        41:14
     22     Don Packwood          41:25
     23     Dena Noble            47:02
     24     Chris Blue            47:03
     25     Ken Bloesch           47:05
     26     Jim Myers             47:08

Dick Barrett Trophy Winner - Brian Conroy

Andy won by nearly a quarter of a mile.  Brian Conroy came within 25 seconds of his all-time PR at the advanced age of 55.  He also slipped by Jim Bordoni and Danny Moon by 2 seconds on the 55+ list to move into 17th place on that list.  Mike Krey let out a Kat Powell-like screech to edge Scott Graham by half a second.  This improved Mike's 55+ by 42 seconds.  Helen Wong ran her fastest time on this course in nearly 3 1/2 years.  Kristina recorded the #11 best by a club 40+ runner.  Rich Hahn improved his 45+ best by 16 seconds.  Tim Rostege and Don Packwood ran the #9 & 10 70+ bests for this course.  Our expert timers were Aaron Lee and Danny Moon.  It should be noted that no runners in the elite division have completed all of the courses in the Cum Sat contest.  Brian Davis and Andy Williams are the closest with 5 courses completed.  Andy needs to run the Triangle course and Brian Davis needs to run the Short Six course in order to complete all of the courses.


11/6/10 - 8 x 0.66M Tennis Court Loop Relay

Pl     Team                Start     1        2        3        4        5        6        7        8 
1     Welke/McAllister       -0-    4:55     8:54    14:20    18:16    23:51    27:40    33:17    36:49
2     Da.Williams/Knuckey   2:45    7:19    11:38    16:13    20:22    24:49    29:01    33:24    37:38
3     Moon/E.Williams       3:15    8:05    12:23    16:57    20:58    25:41    29:51    34:33    38:42
4     Rodriguez/Delyani     2:30    7:42    11:48    16:57    20:52    26:03    30:13    35:22    39:21
5     Bloesch/Krey          3:30    8:14    12:37    17:22    21:37    26:21    30:41    35:21    39:33
6     Jackson/McIntyre      3:15    8:05    12:55    17:37    22:17    26:57    31:25    35:56    40:12
7     Rostege/Gelblum       2:45    8:02    12:32    17:39    21:59    27:01    31:11    36:03    40:16
8     Noble/Sudan           1:00    6:55    11:01    17:00    20:54    26:55    30:58    37:00    41:01

Dick Barrett Trophy Winner - Todd Welke & Norry McAllister

Individual Times
Runner                    Splits                Total    Rating   Diff
Bloesch,Ken               4:44-4:45-4:44-4:40 = 18:53    19:00    -  7
Delyani,Dino              4:06-3:55-4:10-3:59 = 16:10    16:00    + 10
Gelblum,Neil              4:30-4:20-4:10-4:13 = 17:13    16:30    + 43
Jackson,Alvin             4:50-4:42-4:40-4:31 = 18:43    18:45    -  2
Knuckey,Des               4:19-4:09-4:12-4:14 = 16:54    16:45    +  9
Krey,Mike                 4:23-4:15-4:20-4:12 = 17:10    17:00    + 10
McAllister,Norry          3:59-3:56-3:49-3:32 = 15:16    15:30    - 14
McIntyre,Dave             4:50-4:40-4:28-4:16 = 18:14    17:30    + 44
Moon,Danny                4:50-4:34-4:43-4:42 = 18:49    18:15    + 34
Noble,Dena                5:55-5:59-6:01-6:02 = 23:57    22:30    + 87
Packwood,Don              5:42-5:36-5:40-5:32 = 22:30    21:00    + 90
Rodriguez,Pablo           5:12-5:09-5:11-5:09 = 20:41    21:00    - 19
Rostege,Tim               5:17-5:07-5:02-4:52 = 20:18    20:15    +  3
Sudan,Missy               4:06-3:54-4:03-4:01 = 16:04    16:00    +  4
Welke,Todd                4:55-5:26-5:35-5:37 = 21:33    24:00    -147
Williams,Dave             4:34-4:35-4:27-4:23 = 17:59    20:00    -121
Williams,Emily            4:18-4:01-4:10-4:09 = 16:38    18:00    - 82 

10/30/10 - Dou/Sar/Fruitvle - 2.75 Miles

      1     Scott Bang         15:34
      2     Kevin Breit        15:46 PR
      3     Rob Nast           16:41
      4     Des Knuckey        18:04 PR
      5     Neil Gelblum       18:09
      6     Paul Taylor        18:29
      7     Liz Nast           19:46
      8     Norm Takeuchi      19:52
      9     Dave McIntyre      20:04
     10     Rosanna Kennedy    21:37
     11     Danny Moon         21:40
     12     Alvin Jackson      21:43 PR
     13     Tim Rostege        21:45
     14     Pablo Rodriguez    23:20
     15     Kat Powell         23:24
     16     Katherine Frye     24:24
     17     Don Packwood       24:29
     18     Todd Welke         25:30
     19     Tom Warfel         25:36
     20     Walt Van Zant      36:07

Dick Barrett Trophy Winner - Kevin Breit

2-man battle for first this morning with Scott getting the win and Kevin getting a 6-second PR.  Des PRd by 26 seconds and Alvin by 30 seconds.  Tim Rostege recorded the #5 best-ever time for a 70-year-old on this course.  Norm Takeuchi visited us from Fresno.


10/23/10 - 12 x 800 Relay

1     Packwood/Chimenti     :30     4:30- 8:02-12:08-15:31-19:25-22:53-26:45-30:13-34:02-37:34-41:16-44:30
2     Rostege/Moon         2:30     6:14- 9:34-13:26-16:52-20:31=23:58-27:41-31:09-34:52-38:14-42:00-45:20
3     B;oesch/Jackson      3:30     7:09-10:44-14:21-17:55-21:31-25:03-28:36-32:04-35:33-39:03-42:24-45:41
4     T.Riley/Wong         -0-      4:05- 7:46-12:00-15:25-19:43-23:05-27:30-30:52-35:21-38:39-43:01-46:11
5     Warfel/Taylor        3:30     7:58-10:58-15:23-18:23-22:48-25:46-29:58-32:58-37:03-40:03-44:05-47:04

Individual Splits
Runner           Splits                                   Rating Diff                        
Riley,Tim        4:05-4:14-4:18-4:25-4:29-4:22 = 25:53    25:00   + 53
Wong,Helen       3:41-3:25-3:22-3:22-3:18-3:10 = 20:18    20:30   - 12
Packwood,Don     4:00-4:06-3:54-3:52-3:49-3:42 = 23:23    24:00   - 37
Chimenti,Dick    3:32-3:23-3:28-3:28-3:32-3:14 = 20:37    21:00   - 23
Rostege,Tim      3:44-3:52-3:39-3:43-3:43-3:46 = 22:27    22:00   + 27
Moon,Danny       3:20-3:26-3:27-3:28-3:22-3:20 = 20:23    21:00   - 37
Bloesch,Ken      3:39-3:37-3:36-3:33-3:29-3:21 = 21:15    21:00   + 15
Jackson,Alvin    3:35-3:34-3:32-3:28-3:30-3:17 = 20:56    21:00   -  4
Warfel,Tom       4:28-4:25-4:25-4:12-4:05-4:02 = 25:37    24:00   + 97
Taylor,Paul      3:00-3:00-2:58-3:00-3:00-2:59 = 17:57    18:00   -  3

Dick Barrett Trophy winner - Don Packwood & Dick Chimenti

No close races this morning.  Paul Taylor had the fastest average at 2:59.


10/16/10 - Triangle - 4.76 Miles

      1     Norry McAllister   28:57
      2     Jeff Rohrer        29:59
      3     Missy Sudan        31:20
      4     Des Knuckey        32:28  PR
      5     Paul Taylor        32:49
      6     Dick Chimenti      35:04
      7     Dave McIntyre      35:25
      8     Matt Kriege        37:43
      9     Jeff Bedolla       38:14
     10     Rosanna Kennedy    39:02
     11     Pablo Rodriguez    39:36
     12     Helen Wong         39:44
     13     Pauline Beatty     39:45
     14     Kat Powell         40:37
     15     Rich Collins       40:43
     16     Tim Rostege        41:06
     17     Don Packwood       43:08
     18     Tom Warfel         45:20
     19     Chris Cassell      49:10
     20     Walt Van Zant      51:03
     20     Rich Stiller       51:03

Dick Barrett Trophy Winner - Jeff Rohrer

Easy win for 50+ runner, Norry McAllister.  All-time PR for Des, who will turn 60 in less than 2 months.  Age-group PRs for Jeff Rohrer (17 seconds), Missy Sudan (61 seconds), Rich Collins (21 seconds), Chris Cassell (37 seconds), and Walt Van Zant (5+ minutes).  Tim Rostege recorded the #7 best-ever time for a 70+ runner.  Dick Chimenti recorded the #13 65+ best-ever.  Although Missy improved her 40+ PR by 66 seconds, she stayed #5 on the women's 40+ list.  Timing was done by the three Ds - Dave norlander, Dimitrios, and Danny Moon.


10/9/10 - 6 x 1600M Relay

     Pl     Team                  Start     1        2        3        4        5        6 
      1     Rostege/Conroy         :15     7:52    13:57    21:35    27:33    35:05    40:58
      2     Warfel/Breit           -0-     8:16    13:42    22:02    27:31    35:45    41:16
      3     Krey/Pala             4:15    10:52    17:06    23:40    29:56    36:40    42:00
      4     Jackson/A.Lee         2:15     9:22    15:33    22:38    28:50    35:52    42:05
      5     Wong/Sudan            4:30    11:11    17:12    23:46    29:47    36:24    42:21
      6     Kennedy/McAllister    3:00    10:27    16:20    23:47    29:30    36:52    42:22
      7     Rodriguez/Graham      2:45     9:25    15:34    23:13    29:22    36:49    42:58
      8     Stiller/Van Zant      7:55    xx:xx    xx:xx    16:25    26:08    34:00    43:05
      9     Kananen/Delyani       1:15     9:33    15:30    23:44    29:37    37:45    43:38
     10     Packwood/Taylor        :30     8:34    14:51    23:16    29:25    37:34    43:48
     11     Collins/Gelblum       2:15    10:40    17:09    25:03    31:31    39:39    46:01
     12     Moon/McIntyre         4:15    11:35    18:28    25:47    32:31    39:50    46:20

Dick Barrett Trophy Winner - Tim Rostege

Individual Splits

Runner                               Total   Rating  Discrep
Breit,Kevin         5:26-5:29-5:31 = 16:26   17:00   -  34
Collins,Rich        8:25-7:54-8:08 = 24:27   23:00   +  87
Conroy,Brian        6:05-5:58-5:53 = 17:56   17:45   +  11
Delyani,Dino        5:57-5:53-5:53 = 17:43   18:15   -  32
Gelblum,Neil        6:29-6:28-6:22 = 19:19   18:45   +  34
Graham,Scott        6:09-6:09-6:09 = 18:27   18:15   +  12
Jackson,Alvin       7:07-7:05-7:02 = 21:14   23:00   - 106
Kananen,Rick        8:18-8:14-8:08 = 24:40   24:30   +  10
Kennedy,Rosanna     7:27-7:27-7:22 = 22:16   23:00   -  44
Krey,Mike           6:37-6:34-6:44 = 19:55   19:30   +  25
Lee,Aaron           6:11-6:12-6:13 = 18:36   18:45   -   9
McAllister,Norry    5:53-5:43-5:30 = 17:06   18:00   -  54
McIntyre,Dave       6:53-6:44-6:30 = 20:07   19:15   +  52
Moon,Danny          7:20-7:19-7:19 = 21:58   20:30   +  78
Packwood,Don        8:04-8:25-8:09 = 24:38   25:00   -  22
Pala,A.J.           6:14-6:16-5:20 = 17:50   20:15*  - 145
Rodriguez,Pablo     6:40-7:39-7:27 = 21:46   23:00   -  74
Rostege,Tim         7:37-7:38-7:32 = 22:47   26:00   - 193
Stiller,Rich        8:30-7:52      = 15:22   20:00*  - 278
Sudan,Missy         6:01-6:01-5:57 = 17:59   18:45   -  46
Taylor,Paul         6:17-6:09-6:14 = 18:40   18:30   +  10
Van Zant,Walt       9:43-9:05      = 18:48   20:00   -  72
Warfel,Tom          8:16-8:20-8:14 = 24:50   27:00*  - 130
Wong,Helen          6:41-6:34-6:37 = 19:52   20:45   -  53

* = Self rated

We ran this relay exactly a year ago and a member of the winning relay that time was Tim Rostege and history repeated itself as Tim was on the winning team again today.  Kevin Breit led the guys with a 5:29 average and Missy led the ladies with a 5:54 average.


10/2/10 - Step-Up & Step-Down Relay

Pl Team             Start    400M    800M    1200M    1600M    1600M    1200M     800M     400M
1  Packwood/Breit     :45    2:30    5:09    11:10    16:50    25:02    29:09    32:56    34:06
2  Wong/Gelblum      2:15    4:05    7:14    12:25    18:40    25:35    30:08    33:21    34:42
3  Hahn/Lee          2:45    4:32    7:31    12:56    19:11    26:03    30:37    33:51    35:05
4  Kananen/Delyani    -0-    1:49    5:00    11:04    17:16    25:27    29:57    33:48    35:06
5  Moon/Sudan        4:00    5:29    8:26    13:28    19:30    26:28    30:58    34:30    35:51

Dick Barrett Trophy Winner - Aaron Lee

Individual Splits
                 400M   800M   1200M   1600M   Total   Rating   Diff
Breit,Kevin      1:10   2:39   4:07    5:40    13:36   13:45    - 9
Delyani,Dino     1:18   3:11   4:30    6:13    15:12   15:00    +12
Gelblum,Neil     1:21   3:09   4:33    6:15    15:18   15:15    + 3
Hahn,Rich        1:47   3:14   5:25    6:52    17:18   17:00    +18
Kananen,Rick     1:49   3:51   6:04    8:09    19:53   19:45    + 8
Lee,Aaron        1:14   2:59   4:34    6:15    15:02   15:00    + 2
Moon,Danny       1:29   3:32   5:02    6:58    17:01   16:00    +71
Packwood,Don     1:45   3:47   6:01    8:12    19:45   20:15    -30
Sudan,Missy      1:21   2:57   4:30    6:02    14:50   14:45    + 5
Wong,Helen       1:50   3:13   5:11    6:55    17:09   17:15    - 6

We had a small turnout for the relay this morning. This was due to the cross country event the same day and the San Jose 1⁄2 Marathon and Bridge to Bridge 12k the following day. The team of Don Packwood and Kevin Breit finished first. A fantastic finish for third place developed on the final leg. Dino had a small lead on Aaron with 200 to go. Both runners were all out and Aaron caught Dino about 50 yards from the finish. This finish earned Aaron the weekly trophy. Don Packwood, Kevin Breit and Helen Wong ran under their rating. Danny Moon performed well over his rating. His performance may have been partially attributed to running with his shorts on backwards. Timing was provided by Madelyn Moon and Ken Bloesch.


9/25/10-Valle Vista - 3.0 Miles

      1      Norry McAllister      18:16.4
      2      Joseph Aubuchon       19:52.7 PR by :50
      3      Des Knuckey           20:10.4
      4      Kristina Park         20:14.7
      5      Paul Taylor           20:26.3
      6      Mike Krey             20:37.3
      7      Alvin Jackson         23:26.3
      8      Rosanna Kennedy       23:54.4
      9      Pablo Rodriguez       24:30.3
     10      Pauline Beatty        24:46.2
     11      Tim Rostage           25:21.8
     12      Rich Collins          26:08.4
     13      Chris Blue            26:33.1
     14      Kat Powell            26:36.4
     15      Lan Aubuchon          26:59.8 PR by 3:40
     16      Bob Pickens           27:13.1
     17      Don Packwood          29:38.3

Phantom Trophy Winner - Lan Aubuchon

It was a warm morning with Norry McAllister finishing 1 minute 36 seconds well in front of the pack. Only 2 PRs this morning both from the same family, Joseph improving by 50 seconds and Lan Aubuchon with a 3 minute 40 second improvement. There was a race to the finish between Kat Powell and Chris Blue, which was exciting. We all heard this very loud cat like screech from Kat and saw Chris sprinting (flying) by Kat for the for the win! Bob Pickens ran for the first time since his surgery a while back.  Glad to see him out.  Timers were Ken Bloesch and Danny Moon


9/18/10 - 18 x 0.33 Tennis Court Loop Relay

Pl Team                     Start        
1 Blue/Jackson/Souza         :15  4:58- 9:19-13:26-18:03-22:34-26:38-31:19-34:43-39:41        
2 Riley/Kennedy/Delyani      :15  5:20-10:02-14:14-19:21-24:06-28:11-33:29-38:35-42:43
3 Warfel/Wong/Moon          2:15  7:10-11:49-16:08-20:51-25:29-29:55-34:32-39:07-43:24
4 Noble/Hurtado/Stefanidis  2:00  7:20-12:11-16:28-22:01-27:12-31:44-37:23-42:28-47:01
5 McMahon/Rodriguez/Gelblum  -0-  4:38- 8:15-12:40-17:22-21:49-26:06-30:55-35:11-39:18 **
  Tran ***
              
**   Finished first by time but was disqualified because a team member cut through the dirt trail between the tennis courts because he was unfamiliar with the course.
*** Uyenthi ran two segments for a injured runner

Dick Barrett Trophy Winner - Chris Blue

Individual Splits - provided by the runners
Runner                                          Time   Rating Diff   
Hurtado, Joe    2:25-2:14-2:25-2:17-2:34-2:20 = 14:15   12:30  +105
Jackson,Alvin   2:14-2:06-2:10-2:05-2:14-2:00 = 12:49  
Moon, Danny     2:16-2:01-2:01-2:10-2:14-2:16 = 12:58   12:00  + 58
Warfel, Tom     2:34-2:38-2:25-2:33-2:20-2:30 = 15:00   14:00  + 60
Wong, Helen     2:20-2:09-2:18-2:08-2:15-2:01 = 13:11   12:45  + 26 

The runners faced heavy automobile traffic on campus. This was because of the tennis and water polo tournaments. The timing was performed by Don Packwood and recording of times by Uyenthi Tran (until she replaced the injured runner)and Ken Bloesch.


9/11/10 - 4 x 1.46M WVC Campus Loop Relay

     Pl     Team              Start      1         2         3        4
     1     Beatty/Krey        8:00     19:53     30:01     42:04    52:20
     2     Warfel/Collins     -0-      13:32     27:04     40:21    52:32
     3     Packwood/Taylor    9:00     21:57     31:40     44:28    54:11
     4     Noble/Souza        7:30     21:27     30:57     45:58    55:33
     5     Rodrigz/Rostege    8:00     19:34     32:45     44:32    58:11

Individual Splits
Runner               Time                     Rating     Diff 
Pauline Beatty      11:53-12:03     23:56     24:00      -  4
Rich Collins        13:32-13:17     26:49     24:00      -169
Mike Krey           10:08-10:16     20:24     20:00      + 24
Dena Noble          13:57-15:01     28:58     25:30      +208
Don Packwood        12:57-12:48     25:45     24:30      - 75
Tim Rostege         13:11-13:39     26:50     22:00      +290
Pablo Rodriguez     11:34-11:47     23:21     22:00      + 81
Tim Souza            9:30- 9:35     19:05     19:00      +  5
Paul Taylor          9:43- 9:43     19:26     18:30      + 54
Tom Warfel          13:32-12:11     25:43     28:00      -137

The relay this morning was run under warm and sunny skies. Handicapping this event proved challenging. Several of the club members who often walk (due to injury) elected to run the relay and some club members returned from injury. It was nice to see Tim Rostege at the workout. He is returning from a injury.


9/4/10 - 39th Annual Shettler Handicap Race

                       Finish             Actual    Pred.   Seconds
PL     Runner          Time     Start     Time      Time    Off Pred.
 1-Dave Norlander      27:18     4:40     22:38     23:00     22
 2-Mike Kriege         27:23     9:40     17:43     19:00     77
 3-Rosanna Kennedy     27:29     4:40     22:49     24:30    101
 4-Brian Conroy        27:35     8:40     18:55     18:55      0
 5-Ken Bloesch         27:37     4:00     23:37     23:36      1
 6-Helen Wong          27:47     6:30     21:17     21:20      3
 7-Jeff Rohrer         27:48     9:20     18:28     18:20      8
 8-Pauline Beatty      27:50     4:00     23:50     24:00     10
 9-Carl Petersen       27:52     5:20     22:32     22:55     23
10-George Lo           27:56     8:30     19:26     19:15     11
11-Jorn Jensen         27:56    10:40     17:16     17:09      7
12-Aaron Lee           27:58     8:10     19:48     19:50      2
13-Missy Sudan         28:01     8:40     19:21     19:30      9
14-Scott Graham        28:04     8:20     19:44     19:27     17
15-Neil Gelblum        28:05     8:40     19:25     20:09     44
16-Kat Powell          28:07     2:40     25:27     25:25      2
17-Dena Noble          28:12     -0-      28:12     28:00     12
18-Becki Kriege        28:13     9:20     18:53     19:50     57
19-Tom Warfel          28:17      :40     27:37     31:30    233
20-Des Knuckey         28:18     8:00     20:18     19:30     48
21-Joe Hurtado         28:20     6:40     21:40     21:20     20
22-Chris Blue          28:20     1:40     26:40     27:15     35
23-Mike Krey           28:23     7:30     20:53     20:04     49
24-Jim Myers           28:25     -0-      28:25     29:30     65
25-Dick Chimenti       28:27     6:40     21:47     22:00     13
26-Carol Bednar        28:29     6:40     21:49     21:05     44
27-Don Packwood        28:42     2:40     26:02     28:30    148
28-Pablo Rodriguez     29:01     3:40     25:21     24:00     81
29-Tom Zades           29:17     -0-      29:17     28:30     47
30-Tim Riley           29:24     1:10     28:14     29:10     56
31-Dave McIntyre       29:30     7:20     22:10     22:00     10
32-Mike McMahon        30:04     4:40     25:24     28:00    156
33-Al Murray           30:14     7:10     23:04     26:10    186
34-Danny Moon          30:29     6:10     24:19     23:45     34
35-Jeff Bedolla        31:10     5:40     25:30     26:00     30
36-Heather Rohrer      31:21     7:10     24:11     23:10     61
37-Kari Cornwell       32:32     9:20     23:12     22:30     42
Overall Winner           = Dave Norlander
Scratch Time Winner      = Jorn Jensen
Predicted Time Winner    = Brian Conroy
Worst Performance Winner = Tim Riley

Thanks to Rich and Judy Collins for again putting on this great event, to Pauline Beatty from furnishing the frutit salad, to Danny & Madelyn Moon for furnishing some of the awards and bringing the chairs, to Jorn Jensen for furnishing some of the awards, and to Aaron Lee for furnishing an expensive award, and to the finish line helpers -- Uyenthi Tran, Paul Taylor, Georgia Riley, Chris Cassell.


8/28/10 - Short Six - 5.74 Miles

      1     Kari Cornwell      37:50
      2     Dino Delyani       38:16
      3     Missy Sudan        38:45
      4     George Lo          39:05
      5     Dwight Cornwell    39:30
      6     Des Knuckey        39:59  PR
      7     Helen Wong         43:49
      8     Matt Kriege        46:59
      9     Rosanna Kennedy    47:16  PR
     10     Pablo Rodriguez    48:52
     11     Pauline Beatty     50:35
     12     Rich Collins       51:56
     13     Kat Powell         53:50
     14     Chris Blue         53:59
     15     Tom Zades          60:00
     16     Tom Warfel         67:05

Dick Barrett Trophy Winner - Kari Cornwell

Rare event this morning.  A woman easily won the race.  This happens about once every three years.  Kari won by over 100 meters while recording the #11 all-time women's best for this course.  Women garnered two of the top three finishes and five of the top nine.  Missy ran the #5 time by a woman 40+ runner.  Dwight Cornwell recorded the #11 best by a 60+ runner.  Des improved his PR by 101 seconds.  Mr. consistency, Dino Delyani, had a bad day and ran a full 11 seconds over his all-time PR.


8/21/10-36 x 200 Relay

Pl     Team                        
1     Wong/Bloesch/Moon             28:33
2     VanZant/R.Kennedy/Rodriguez   29:44

Dick Barrett Trophy Winner - None

Individual Splits
Runner          Splits                                
Bloesch,Ken     42.0  42.0  42.0  42.0  42.0  42.0 
                42.0  41.0  42.0  42.0  42.0  41.0 =  8:22.0 Ave = 41.8
Kennedy,Rosanna 48.3  46.4  46.4  47.8  47.7  47.4
                47.6  47.4  46.4  47.0  46.6  45.1 =  9:24.1 Ave = 47.0
Moon,Danny      54.0  54.0  51.0  51.0  50.0  49.0
                49.0  4:07 for the last 5          = 10:05.0 Ave = 50.4
Rodriguez,Pablo 45.0  45.9  45.4  44.4  45.6  44.3
                45.6  43.7  43.1  42.6  43.5  41.1 =  8:50.2 Ave = 44.2
Van Zant,Walt   64.6  58.3  56.1  55.9  57.5  58.5
                59.3  57.7  57.8  55.1  58.5  50.4 = 11:29.7 Ave = 57.5
Wong,Helen      54.0  56.0  54.0  52.0  51.0  49.0
                50.0  54.0  50.0  45.0  46.0  45.0 = 10:06.0 Ave = 50.5

Easy win for the Moon team as they walked away with the win over the highly-regarded Rodriguez team (or, was that lightly-regarded).


8/14/10-Farwell-3.54 Miles

      1     Bruk Assefa        20:21.8
      2     Bjorn Samson       20:29.4 PR
      3     Jean Harris        20:41.6
      4     Tom O'Connor       21:03.8
      5     Tim Souza          21:25.4
      6     Dave Piazza        21:53.6
      7     Jeff Rohrer        22:11.5
      8     Dino Delyani       22:34.7 PR
      9     Jim Bordoni        23:03.5
     10     Mike Kriege        23:11.8
     11     Aaron Lee          23:15.6
     12     Dwight Cornwell    23:38.5
     13     Des Knuckey        24:00.6 PR
     14     Mike Krey          24:24.4
     15     Todd Hayes         24:43.2
     16     Matt Kriege        24:54.1
     17     Paul Taylor        25:01.5
     18     Rich Hahn          25:15.4
     19     Jonathan Lee       27:47.7
     20     Dave Norlander     28:03.8
     21     Rosanna Kennedy    28:46.0
     22     Pablo Rodriguez    28:59.5
     23     Rich Collins       30:59.3
     24     Mike McMahon       31:23.4
     25     Dena Noble         36:27.8
     26     Jim Myers          36:31.3

Dick Barrett Trophy Winner - Des Knuckey

Good race this morning.  Assefa, Samson, and Harris ran together until there was about a mile ago.  Then, Bruk and Bjorn broke away with Bruk showing his 4:23 mile speed (at Prospect high school last season) to sprint away from Bjorn when they reached the college entrance.  Bjorn PRd by 10 seconds.  There were many good performances behind the top 3.  Tom O'Connor ran within 5 seconds of his PR.  Tim Souza improved his 50+ PR by 42 seconds and Jeff Rohrer improved his 50+ PR by 3 seconds.  Oldie Dino Delyani improved his all-time PR by 11 seconds.  Dwight Cornwell ran the #11 60+ best by a club member.  Des Knuckey took 32+ minutes to run this course in May because he got lost.  Today he ran 24:00, improving his all-time PR by 77 seconds.  Todd Hayes improved his 60+ PR by 44 seconds and Dave Norlander improved his 70+ PR by 13 seconds.  Danny Moon and Uyenthi Tran did the timing and recording.


8/7/10 - 12 x 600 Relay

PL     Team                   Start  3 Lps  6 Lps  9 Lps  12Lps  15Lps  18Lps
 1     P.Rodriguez/Petersen     -0-   5:12  10:36  15:56  21:20  26:49  32:08
 2     C.Wiklund/Norlander     2:15   7:12  12:12  17:22  22:34  27:58  33:02
 3     M.Wiklund/McLeod        9:30  13:40  17:41  21:39  25:33  29:28  33:19
 4     Souza/Samson           10:00  13:55  17:51  21:44  25:41  29:39  33:25
 5     Conroy/Breit            9:00  13:06  17:11  21:15  25:21  29:28  33:30
 6     Ji.Bordoni/McAllister   9:15  12:21  17:24  21:26  25:31  29:35  33:31
 7     Hayes/McIntyre          6:15  10:46  15:21  20:09  24:41  29:30  33:41
 8     Knuckey/Delyani         7:15  11:46  16:16  20:38  25:05  29:29  33:45
 9     Sudan/An.Williams       9:00  13:12  17:21  21:28  25:42  29:58  34:09
10     Lee/Camet               8:30  13:04  17:23  21:41  25:58  30:12  34:14
11     Bednar/Graham           7:15  11:55  16:34  21:19  25:45  30:24  34:55
12     Noble/Hurtado           1:00   6:30  12:08  17:47  23:33  29:26  34:59
13     Wong/D.Moon             4:45   9:45  15:01  20:14  25:17  30:28  35:20

Dick Barrett Trophy Winner - Pablo Rodriguez & Carl Petersen

Individual Splits
Runner              Splits                          Total  Rating  Diff
Bordoni,Jim         2:02-2:02-2:02-2:04-2:05-2:04 = 12:19  12:30   - 11
Hayes,Todd                                          12:39  14:00   - 81
McAllister,Norry    2:04-2:01-2:00-2:01-1:59-1:52 = 11:57  12:15   - 18
McIntyre,Dave                                       14:47  13:45   + 62
Moon,Danny          2:25-2:44-2:49-2:37-2:46-2:30 = 15:41  14:30   + 71
Norlander,Dave      2:28-2:31-2:33-2:34-2:35-2:31 = 15:12  16:00   - 48
Wiklund,Cecilia     2:29-2:29-2:37-2:38-2:49-2:33 = 15:35  15:45   - 10
Wong,Helen          2:35-2:30-2:29-2:25-2:25-2:21 = 14:45  14:45      0

All teams were rated to finish in 34:00.  Pablo Rodriguez ran so well that his team ran 2 minutes under their rating and won by nearly a minute.  Some club members suggested that Pablo be given a drug test.  However, he grabbed the weekly trophy and ran away so fast that we were not able to test him.  Thanks to Uyenthi Tran and Ken Bloesch for doing the timing and Aaron Lee for setting up the teams.  


7/31/10 - One Mile Runs on the Track

Heat #1 (Run on WVC  track)
      1     Ken Bloesch        6:34.5
      2     Tim Riley          8:14.x

Heat #2 (6:30+ Runners)
      1     Hank Lawson        6:25.3
      2     Glenn Kishi        6:31.0
      3     Alvin Jackson      6:40.5
      4     Danny Moon         6:51.2
      5     Bob Lord           6:51.8
      6     Carl Petersen      6:55.7
      7     Rosanna Kennedy    7:03.6
      8     Pablo Rodriguez    7:05.2
      9     Sean Williams      7:14.3
     10     Dave Norlander     7:18.2
     11     Rich Collins       7:28.7
     12     Pauline Beatty     7:35.0
     13     Chris Cassell      8:45.7
     14     Walt Van Zant      8:47.6
     15     Tom Warfel         8:52.0

Heat #3 (5:45-6:29 Runners)
      1     Scott Graham       5:58.8
      2     Neil Gelblum       6:05.3
      3     Dave McIntyre      6:07.1
      4     Dimitrios Stefan   6:12.8
      5     Mike Krey          6:13.5
      6     Rich Hahn          6:18.3
      7     Carol Bednar       6:25.9
      8     Helen Wong         6:31.4

Heat #4 (Sub-5:45 Runners)
      1     Scott Bang         4:56.2
      2     Jean Harris        4:57.9
      3     Kevin Breit        5:22.7
      4     Norry McAllister   5:23.8
      5     Ken Camet          5:24.7
      6     Dave Piazza        5:30.3
      7     Dino Delyani       5:35.7
      8     Aaron Lee          5:36.1
      9     Dave Woodruff      5:36.9
     10     Alex Williams      5:37.4
     11     Andy Williams      5:37.8
     12     Brian Conroy       5:38.5
     13     George Lo          5:56.0

Dick Barrett Trophy Winner - Scott Bang

We had four races this morning.  Ken Bloesch and Tim Riley ran their mile on the West Valley College track.  The rest of us drove over to Saratoga high school as the track gates were locked and there was a sign stating that no one was allowed on the track because they had sprayed the football field with some chemical.

Race #1
Glenn Kishi led most of this race on his way to improving his track mile PR by 9 seconds.  However, Hank Lawson passed him during the last 200 meters on his way to a 30-meter victory.  Alvin improved his mile time from last year by 15 seconds while finishing third.  We had three elite 70+ runners in the race with Bob Lord scoring the win over Carl Petersen and Dave Norlander.  Rosanna missed her PR by 0.3 seconds.  Walt Van Zant and Tom Warfel celebrated after the race because they were only lapped by three runners in this top-notch field.

Race #2
Dave McIntyre led this race through a first quarter mile in 87 with Neil Gelblum close behind.  Scott Graham took over the lead at the half-way point and pulled out to a 25-meter at the end of the 3rd lap (4:29).  He gradually pulled a little farther ahead during the last lap as he got under the 6:00-minute barrier by 1.2 seconds.

Race #3
There were several good sub-races wihin this race.  Jean Harris, who ran 2:57 at the San Francisco Marathon last Sunday, raced to an early lead with cumulative splits of 68 and 2:22 for the first two laps.  Scott Bang appeard to be dead meat  at this point, looking listless and trailing by 6 seconds.  But, he got all excited on the 3rd lap when Jean fell to an 80.  Scott was within a couple of meters of Jean at the end of the 3rd lap and kicked away to about a 10-meter win.  There was a good battle for third place.  Kevin Breit was by himself for the first 3 laps and had a 5-second lead on Norry, Ken, and Dave Piazza going into the final lap. Kevin barely held on for 3rd place as Norry and Ken got within a few yards of him at the end.  Norry bettered his best track mile since joining the club by 15 seconds and Ken PRd by 1 second.  Dino, Aaron, Dave Woodruff, Alex, Andy, and Brian finished within 3 seconds of each other in the 6-man battle for 7th place.  This was Dino's best track mile since he ran 5:36 in 2006.  Aaron ran his best track mile in 4 years.


7/24/10 - Farwell/H - 4.68 Miles

      1     Magnus Wiklund     29:04
      2     Tim Souza          29:28
      3     Jeff Rohrer        29:32
      4     Dino Delyani       30:21
      5     Georger Lo         31:10
      6     Dave Woodruff      31:33
      7     Des Knuckey        32:07 PR
      8     Dave McIntyre      35:25
      9     Ken Camet          36:03
     10     Carl Petersen      36:17
     11     Rosanna Kennedy    37:18 PR
     12     Brian Low          38:07
     13     Pablo Rodriguez    39:22
     14     Ken Bloesch        41:27
     15     Rich Collins       41:32
     16     Kat Powell         41:47
     17     Tom Zades          44:05
     18     Dena Noble         45:26
     19     Tim Riley          48:29

Dick Barrett Trophy Winner - ?

Magnus scored an easy win.  50+ runners Tim and Jeff finished 2nd and 3rd with Tim improving his 50+ best by 35 seconds and Jeff improving his 50+ best by 45 seconds.  Dino, another 50+ runner, missed his all-time PR by a mere 2 seconds.  Des Knuckey, who will turn 60 in December, improved his PR by 22 seconds and Rosanna improved her PR by 10 seconds.  Tom Zades tricked Dena by telling her that he would run slow and then threw in an unexpected surge to put her away.


7/17/10 - Dou/Sar/Fruitvle - 2.75 Miles

      1     Scott Bang         15:37
      2     Kevin Breit        15:57
      3     Rob Nast           16:05
      4     Norry McAllister   16:07     PR
      5     Jeff Rohrer        16:50
      6     Becki Kriege       17:05
      7     Tim Souza          17:13
      8     Dave Woodruff      17:17
      9     Dino Delyani       17:21
     10     Kari Cornwell      17:32
     11     Neil Gelblum       17:39
     12     George Lo          17:44     PR
     13     Matt Kriege        17:46     PR
     14     Brian Conroy       17:47
     15     Jim Bordoni        18:04
     16     Aaron Lee          18:07
     17     Dwight Cornwell    18:22
     18     Scott Graham       18:30
     19     Dave McIntyre      19:31
     20     Carol Bednar       20:17
     21     Joe Hurtado        20:26
     22     Hank Lawson        20:44
     23     Glenn Kishi        20:57
     24     Carl Petersen      21:17
     25     Rosanna Kennedy    21:22
     26     Brian Low          21:33
     27     Alvin Jackson      22:13     PR
     28     Pablo Rodriguez    22:57
     29     Kat Powell         24:35
     30     Marcia Morrison    25:07
     31     Dena Noble         26:53
     32     Ken Bloesch        26:54
     33     Tom Warfel         29:48
     34     Tom Zades          30:15
     34     Jim Myers          30:15

Dick Barrett Trophy Winner - Norry McAllister

Slightly warmish this morning but, still, many good performances.  Scott won by about 100 meters.  Norry at the advanced age of 53 beat his all-time PR by 19 seconds to move into a 15th place time with Bill Dunn on the all-time 50+ list.  Jeff Rohrer improved his 50+ PR by34 seconds.  Dino missed his all-time PR by a mere 4 seconds.  Becki led all of the ladies.  Kari ran the #7 best by a 40+ woman.  George Lo PRd by 28 seconds and Matt Kriege PRd by 161 seconds.  Rosanna missed her PR by 4 seconds.  Brian Low improved his 65+ best by 3 seconds to move in front of Stan DeMartinis by one second on the 65+ list.  Tom Warfel improved his yearly best by nearly 10 minutes.  Zades and Myers showed no competitive spirit as they tied for last in 30:15.  The finish-line crew included Danny Moon, Ken Noel, and Uyenthi Tran (aka Helen Wong).


7/10/10 - 5K on the Track

      1     Scott Bang         17:15.3
      2     Dave Beauly        17:17.x
      3     Jorn Jensen        17:21.0
      4     Adam Prince        17:23.1
      5     Bjorn Samson       17:45.4
      6     Kevin Breit        17:48.0
      7     Norry McAllister   18:13.1
      8     Mike Kriege        18:17.8
      9     Ken Camet          18:21.6
     10     Andy Williams      18:47.7
     11     Jeff Rohrer        18:50.6
     12     Becki Kriege       18:56.5
     13     Dave Woodruff      19:20.1
     14     John Yamagata      19:24.1
     15     Brian Conroy       19:24.8
     16     George Lo          19:32.8
     17     Dino Delyani       19:37.6
     18     Todd Hayes         19:44.5
     19     Kari Cornwell      20:08.8
     20     Dwight Cornwell    20:12.2
     21     Paul Taylor        20:40.6
     22     Mike Krey          20:59.0
     23     Alex Williams      21:31.6
     24     Helen Wong         21:44.x
     25     Joe Hurtado        22:16.4
     26     Carl Petersen      22:37.5
     27     Dave Norlander     24:15.3
     28     Danny Moon         24:27.1
     29     Sean Williams      24:29.1
     30     Pauline Beatty     24:29.7
     31     Brian Low          24:52.7
     32     Pablo Rodriguez    25:23.8
     33     Rich Collins       26:05.8
     34     Kat Powell         26:21.6
     35     Tim Riley          29:35.x
     36     Jim Myers          29:42.x

Dick Barrett Trophy winner - Scott Bang

A lot of good running this morning as six runners broke 18 minutes and nine averaged under 6 minutes per mile (18:37).  14 of the 19 runners who ran the track 5K in January and again today bettered their January times.  Scott Bang led the 40+ runners, Norry led the 50+ runners, John Yamagata led the 60+ runners, Carl Petersen led the 70+ runners, and Becki Kriege led the women runners.  Our timers included Tom Zades, Chris Blue, Aaron Lee, Uyenthi Tran, and Tim Souza.  All except Tom did a good job.  Tom had his watch taken away from him after he incorrectly reported Tim Riley's time (Tim is one of Tom's primary rivals) at 39:35.


7/3/10 - Triangle - 4.76 Miles

      1     Tim Souza          28:30
      2     Kevin Breit        28:33
      3     Norry McAllister   28:44 PR
      4     Tom O'Connor       29:21 PR
      5     Mike Kriege        29:32
      6     Jeff Rohrer        30:21
      7     Dave Woodruff      31:23
      8     Dino Delyani       31:29
      9     Dwight Cornwell    32:11
     10     Todd Hayes         32:21
     11     Becki Kriege       32:21
     11     Missy Sudan        32:21
     13     Jim Bordoni        32:44
     14     Mike Krey          33:51
     15     Matt Kriege        35:43
     16     Mary Kriege        35:47 PR     
     17     Joe Hurtado        35:52
     18     Dave McIntyre      36:55
     19     Carl Petersen      37:11
     20     Rosanna Kennedy    37:25
     21     Brian Low          37:29
     22     Carol Bednar       38:21
     23     Helen Wong         38:38
     24     Pablo Rodriguez    39:20
     25     Alvin Jackson      41:08 PR
     26     Dave Norlander     41:18
     27     Kat Powell         43:10
     28     Jeff Bedolla       43:10
     29     Don Packwood       47:14 PW
     30     Tom Warfel         55:40

Dick Barrett Trophy Winner - Tim Souza

Close win by Tim  over Kevin as Tim improved his 50+ best by 72 seconds to move to #13 on the 50+ list.  Tim is #19 on the all-time open list with a 25:50.  Finishers 3rd through 8th were 50+ runners.  Norry improved his all-time PR by 20 seconds and put him into a tie for 18th place on the 50+ list with Al Murray.  Tom O'Connor also broke his all-time and 50+ PRs by 13 seconds.  Missy ran the #5 best-ever by a 40+ runner.  Dwight recorded the #10 60+ best.  Alvin improved his PR by 194 seconds and Mary improved her PR by 152 seconds.  Helpers at the finish line included Danny Moon, Uyenthi Tran, Aaron Lee, Rich Hahn, and Chris Cassell.


6/26/10 - One Mile Runs on the Track

Heat #1 (6:30+)
      1     Carol Bednar       6:31.0
      2     Bob Lord           6:57.6
      3     Jeff Bedolla       7:01.8
      4     Rosanna Kennedy    7:03.3
      5     Pablo Rodriguez    7:11.7
      6     Brian Low          7:14.5
      7     Rich Collins       7:26.5
      8     Dave Norlander     7:27.8
      9     Kat Powell         7:56.6
     10     Tom Zades          8:02.3
     11     Jim Myers          8:13.2
     12     Tim Riley          8:19.6
     13     Georgia Riley      9:39.1
Heat #2 (Under 6:30)
      1     Kevin Breit        5:14.9
      2     Tim Souza          5:18.1
      3     Dave Piazza        5:19.2
      4     Jim Bordoni        5:22.6
      5     Ken Camet          5:25.9
      6     Dave Woodruff      5:36.5
      7     Dino Delyani       5:39.4
      8     Brian Conroy       5:43.3
      9     George Lo          5:44.5
     10     Aaron Lee          5:44.8
     11     Des Knuckey        5:50.7
     12     Neil Gelblum       5:59.7
     13     Mike Krey          6:13.4
     14     Dave McIntyre      6:18.6

Dick Barrett Trophy Winner - Kevin Breit

Easy win for Carol in the first heat.  Kevin won by about 20 yards in the second heat.  Then, six 50+ runners took the next seven places with Tim edging Dave Piazza for top-dog honors in that age group.  Those who improved on their times from last year included Tim Souza with a 23-second improvement, Dave Piazza at 6 seconds, Ken Camet at 11 seconds, Aaron Lee at 3 seconds, Rosanna at 43 seconds, Pablo at 9 seconds, and Tom Zades at 16 seconds.  Timers included Ken Bloesch, Chris Blue, and Uyenthi Tran.


6/19/10 - Valle Vista - 3.0 Miles

      1     Bjorn Samson         17:25    
      2     Adam Prince          17:28    
      3     Kevin Breit          17:31
      4     Norry McAllister     17:33     PR
      5     Scott Bang           17:33
      6     Tim Souza            17:34
      7     Andy Williams        18:04    
      8     Jeff Candello        18:13
      9     Ken Camet            18:18    
     10     Jeff Rohrer          18:24    
     11     George Lo            19:15     PR
     12     Dino Delyani         19:21
     13     Jim Bordoni          19:42    
     14     Aaron Lee            19:46    
     15     Des Knuckey          19:52     PR
     16     Brian Conroy         20:01    
     17     Scott Graham         20:30    
     18     Carol Bednar         22:22
     19     Dave Norlander       23:36
     20     Bob Lord             23:46     PR 30
     21     Rosanna Kennedy      23:52
     22     Danny Moon           24:09    
     23     Pablo Rodriguez      24:38
     24     Joe Hurtado          24:39    
     25     Alvin Jackson        24:50     PR
     26     Jeff Bedolla         25:10    
     27     Rich Collins         25:47    
     28     Don Packwood         26:00    
     29     Kat Powell           27:37    
     30     Tom Zades            27:47    
     31     Dena Noble           28:16    
     32     Jim Myers            29:18    
     33     Tim Riley            30:28
     34     Georgia Riley        31:47
     35     Ken Bloesch          31:48
     36     Tom Warfel           35:23
     37     Chris Blue           36:30

Close race this morning as the top 6 finishers finished within 9 seconds of each other.  Scott Bang actually finished in 19:03 as he started 90 seconds after everyone.  Norry McAllister and Tim Souza recorded the #12 and #13 all-time 50+ bests for this course.  Tim Rostege and Bill Meinhardt head the 50+ list at 16:35 and 16:42 and Tim Souza has an all-time best of 15:55.  Kevin Breit missed his PR by just 3 seconds.  Jeff Candello recorded the #6 55+ best.  Bill Mossie and Ken Napier lead that list at 17:32 and 17:36.  George Lo PRd by 29 seconds.  Des Knuckey PRd by 34 seconds.  Dino, an extremely consistent runner, missed his PR by 4 seconds.  Carol Bednar led all of the ladies.  Dave Norlander improved his 70+ PR by 64 seconds to move to #4 on the 70+ list.  Bob Lord improved by 30 seconds to move to #6 on the 70+ list.  Stan DeMartinis is #7 on this list at 23:58 and Carl Petersen leads the 70+ list at 21:29.  Tom Zades beat his arch rival - Dena Noble.  Tim Riley, continuing his set-up for the annual handicap race, which he won in 2005 and 2008, ran slowly.


 6/12/10 - 3000/1500/800

     3000M
      1     Jean Harris          10:16.4
      2     Bjorn Samson         10:25.8
      3     Kevin Breit          10:35.6
      4     Becki Kriege         11:03.4
      5     Dave Piazza          11:04.4
      6     Mike Kriege          11:05.2
      7     Dino Delyani         11:45.7
      8     Brian Conroy         11:51.0
      9     Aaron Lee            11:53.4
     10     Amanda Gerhardt      12:12.6
     11     Scott Graham         12:13.8
     12     Frank Prabel         12:15.8
     13     Tina Lount           12:23.2
     14     Helen Tran           12:28.8
     15     Mike Krey            12:35.7
     16     Carl Petersen        13:35.6
     17     Brian Low            14:36.9
     18     Rich Collins         15:20.1

     2 Mile Equivalent
      1     Jean Harris          11:05.5
      2     Bjorn Samson         11:15.6
      3     Kevin Breit          11:26.2
      4     Becki Kriege         11:56.2
      5     Dave Piazza          11:57.3
      6     Mike Kriege          11:58.2
      7     Dino Delyani         12:41.9
      8     Brian Conroy         12:47.6
      9     Aaron Lee            12:50.2
     10     Amanda Gerhardt      13:10.9
     11     Scott Graham         13:12.2
     12     Frank Prabel         13:14.4
     13     Tina Lount           13:22.4
     14     Helen Tran           13:28.4
     15     Mike Krey            13:35.9
     16     Carl Petersen        14:40.6
     17     Brian Low            15:46.7
     18     Rich Collins         16:33.4

     1500M
      1     Jean Harris           5:11.1
      2     Des Knuckey           5:33.7
      3     Dino Delyani          5:35.4
      4     Scott Graham          5:55.2
      5     Mike Krey             6:14.4
      6     Tom O'Connor          6:20.5
      7     Mike Kriege           6:20.8
      8     Ken Bloesch           6:26.4
      9     Joe Hurtado           6:27.9
     10     Pablo Rodriguez       6:55.9
     11     Kat Powell            7:23.6
     12     Lan Aubuchon          7:32.1

     One Mile Equivalent
      1     Jean Harris           5:35.8
      2     Des Knuckey           6:00.3
      3     Dino Delyani          6:02.1
      4     Scott Graham          6:23.5
      5     Mike Krey             6:44.2
      6     Tom O'Connor          6:50.8
      7     Mike Kriege           6:51.1
      8     Ken Bloesch           6:57.2
      9     Joe Hurtado           6:58.8
     10     Pablo Rodriguez       7:29.0
     11     Kat Powell            7:58.9
     12     Lan Aubuchon          8:08.1

     800M (Heat #1 - Over 3:10)
      1     Neil Gelblum          2:56.9
      2     Helen Wong            3:00.4
      3     Scott Graham          3:01.3
      4     Mike Krey             3:08.4
      5     Joe Hurtado           3:20.8
      6     Brian Low             3:32.6
      7     Rich Collins          3:41.9
      8     Tom O'Connor          3:43.6
 
     800M (Heat #2 - Under 3:10)
      1     Jean Harris           2:24.6
      2     Jim Bordoni           2:27.5
      3     Norry McAllistr       2:28.6
      4     Kevin Breit           2:31.7
      5     Aaron Lee             2:35.6
      6     Dave Piazza           2:44.3
      7     Danny Moon            2:53.9
      8     Dino Delyani          2:55.1
      9     Tom O'Connor          2:55.6

Phantom Dick Barrett Trophy Winner - Jean Harris

Very warm this morning.  We had about a 5-minute break after each race.  First time in a long time that Amanda and Tina ran with us.  Their goal was to average under 7-minutes per mile and they easily accomplished it.  I got my 2-mile and 1-mile equivalents at --http://www.milesplit.us/calc


6/5/10 - All Courses Day

Dou/Sar/Fruitvale-2.75M
     1     Frank Prabel       18:16
     2     Becki Kriege       18:19
     3     Brian Conroy       18:21
     4     Des Knuckey        18:30  PR
     5     Alex Williams      22:32
     6     Pablo Rodriguez    22:46
     7     Helen Wong         24:51
     8     Rich Collins       25:53
Valle Vista-3.0M
     1     Andy Williams      18:17
     2     Jeff Rohrer        18:32
Farwell-3.54M
     1     Jim Myers          34:30
Farwell/H-4.68M
     1     Mike Krey          34:37
     2     Jeff Bedolla       38:06
Triangle-4.76M
     1     Neil Gelblum       32:38
     2     Tom Zades          47:14
     3     Chris Blue         62:04
     3     Tom Warfel         62:04
Short Six-5.74M
     1     Kevin Breit        36:39
     2     Scott Graham       42:09
     3     Dave McIntyre      44:06
     4     Glenn Kishi        52:20
     5     Kat Powell         55:05
     6     Walt Van Zant      65:20  PW

Dick Barrett Trophy Winner - Kevin Breit


5/29/10 - Short Six - 5.74 Miles

      1     Magnus Wiklund     35:40
      2     Jeff Rohrer        37:17
      3     Andy Williams      37:22
      4     Neil Gelblum       40:20
      5     Tim Souza          41:21
      6     Ken Camet          42:21 PR
      7     Mark Goldman       42:33
      8     Rosanna Kennedy    47:17 PR
      9     Jeff Bedolla       48:03
     10     Brian Low          49:05
     11     Dave Norlander     49:59
     12     Alvin Jackson      50:00 PR
     13     Carl Petersen      52:06
     14     Kat Powell         52:13
     15     Dena Noble         60:26
     15     Ken Bloesch        60:26
     17     Tom Warfel         79:45 RW

Dick Barrett Trophy Winner - Alvin Jackson

Easy win for Magnus as he missed his PR by just 7 seconds while running by himself all of the way.  Neil Gelblum, Tim Souza, Ken Camet, Dave Norlander, and Carl Petersen loafed because they had a race two days later.  Ken managed to PR by 3 minutes despite taking it easy.  Mark Goldman ran the #20 best for 60+ runners (43 in this age group have run this course).  Rosanna recorded the #6 best-ever by a 50+ woman.  Alvin improved his PR by 3+ minutes.  Don Packwood and Danny Moon did the timing.


5/22/10 - 8 x 0.66M Tennis Court Loop Relay

Pl     Team               Start     1        2        3        4        5        6        7        8 
1     Graham/Lo            6:45   11:06    15:14    19:30    23:37    27:49    31:53    35:58    40:01
2     Collins/Hayes         -0-    5:50    10:02    16:03    20:03    25:46    29:49    36:13    40:17
3     Delyani/Souza        9:30   13:26    17:18    21:17    24:58    28:54    32:41    36:39    40:29
4     Rohrer/Woodruff      9:30   13:24    17:16    21:12    24:59    28:52    32:50    36:42    40:37
5     R.Kenneday/Jackson   2:45    7:33    12:20    17:15    21:52    26:46    31:24    36:23    40:58
6     T.Riley/L.Nast        :30    6:09    10:27    16:15    20:33    26:29    30:52    36:54    41:13
7     Norlander/Bedolla    2:45    7:43    12:23    17:18    21:53    26:48    31:31    36:33    41:13.1
8     Rodriguez/Kishi      2:00    7:18    12:13    17:30    22:03    27:20    31:55    37:08    41:39
9     Samson/Bang         12:30   16:10    19:47    23:26    27:17    30:58    34:53    38:36    42:15

Dick Barrett Trophy Winner - Scott Graham & George Lo

Individual Times
Runner             Splits                           Total        Rating      Diff
Bang,Scott         3:37.0-3:50.5-3:54.5-3:38.5 =    15:00.5      14:00       + 61
Bedolla,Jeff       4:40.0-4:35.0-4:42.5-4:40.5 =    18:38.0      19:00       - 22
Collins,Rich       5:50.0-6:01.5-5:43.5-6:23.5 =    23:58.5      24:00       -  1
Delyani,Dino       3:56.5-3:59.0-3:56.0-3:58,0 =    15:49.5      16:00       - 10
Graham,Scott       4:21.5-4:15.5-4:11.5-4:06.0 =    16:54.5      17:30       - 35
Hayes,Todd         4:12.0-3:59.5-4:03.0-4:04.5 =    16:19.0      17:00       - 41
Jackson,Alvin      4:46.5-4:37.0-4:38.5-4:35.5 =    18:37.5      19:00       - 23
Kennedy,Rosanna    4:48.5-4:55.0-4:54.0-4:58.5 =    19:36.0      19:15       + 21
Kishi,Glenn        4:54.5-4:33.0-4:34.5-4:31.0 =    18:33.0      19:00       - 27
Lo,George          4:08.0-4:07.5-4:03.5-4:02.5 =    16:21.5      16:45       - 24
Nast,Liz           4:18.5-4:17.5-4:22.5-4:18.5 =    17:17.0      17:45       - 28
Norlander,Dave     4:58.5-4:54.5-4:55.5-5:02.0 =    19:50.5      19:15       + 24
Riley,Tim          5:39.0-5:48.5-5:56.5-6:02.5 =    23:26.0      22:45       + 41
Rodriguez,Pablo    5:18.5-5:17.5-5:17.0-5:13.5 =    21:06.5      20:00       + 66
Rohrer,Jeff        3:54.0-3:56.0-3:52.5-3:52.0 =    15:34.5      16:00       - 25
Samson,Bjorn       3:40.0-3:39.5-3:41.5-3:43.5 =    14:44.5      14:30       + 14
Souza,Tim          3:51.5-3:41.5-3:47.0-3:49.5 =    15:09.5      15:30       - 21
Woodruff,Dave      3:52.5-3:47.0-3:58.0-3:55.0 =    15:32.5      15:30       +  2

The Hayes team started first and held the lead through nearly 7 laps, when the Lo team took the lead and held it to the end.  The most interesting battle of the race was between Dino Delyani and Jeff Rohrer at the end of each of their 4 loops.  Jeff was successful the first three times but could not get by Dino at the end of their 4th loop.  Bjorn and Tim had the fastest averages at 3:41 and 3:47.  The timing crew of Kat Powell, Neil Gelblum, Paul Taylor, Carl Petersen was trained and supervised by Jim Bordoni.


5/15/10 - Farwell - 3.54M

      1     Scott Bang         19:29.9     PR
      2     Kevin Breitt       20:36.6
      3     Dave Piazza        21:14.5
      4     Bjorn Samson       21:35.4
      5     Ken Camet          21:56.8     PR
      6     Jeff Rohrer        22:14.4
      7     Missy Sudan        22:50.0
      8     Dino Delyani       22:56.3
      9     Brian Conroy       23:19.9
     10     Scott Graham       24:57.6     PR
     11     Helen Wong         25:02.9
     12     Todd Hayes         25:27.0
     13     Rich Hahn          26:53.4
     14     Carl Petersen      27:17.4
     15     Jeff Bedolla       27:40.1
     16     Rosanna Kennedy    28:08.3
     17     Dave Norlander     29:27.7
     18     Alvin Jackson      29:50.0
     19     Catherine Frye     30:13.3
     20     Kat Powell         30:34.8
     21     Pablo Rodriguez    30:51.3
     22     Des Knuckey        32:09.2
     23     Tim Riley          35:19.8
     24     Georgia Riley      37:44.4
     25     Eddie Reyna        57:58.0

Phantom Dick Barrett Trophy Winner - Scott Bang

Scott Bang, who has been running the Farwell course for 15+ years, broke his PR (set in April 1999) by 5 seconds while running unassisted throughout the run.  His time puts him #14 on the 40+ list.  Missy Sudan led the ladies.  Ken Camet and Scott Graham PRd by 30 and 15 seconds.  Scott PRd despite wracking himself up when he ran into a pole.  Des Knuckey and Eddie Reyna lost a considerable amount of time when they did not make a hard right onto Douglas when turning right off Saratoga Ave.  Both angled up Shadow Oaks and then eventually looped back to Saratoga Ave.  Eddie is now 0 for 2 this year in staying on course for Farwell.  


5/8/10 - 16 x 400 Relay

     Pl     Team             Start    1       2       3        4        5        6        7        8  
      1     Sudan/Conroy     3:30    4:50    6:10    7:33     8:54    10:17    11:37    13:00    14:22
      2     Jackson/Krey     1:30    2:53    4:28    6:00     7:30     8:59    10:26    11:58    13:27
      3     Petersen/Wong     -0-    1:42    3:14    4:56     6:24     8:04     9:35    11:15    12:46
      4     Norlander/Tran    -0-    1:42    3:15    4:55     6:25     8:05     9:36    11:16    12:47
      5     Aubuchn/Aubuchn   -0-    1:55    3:07    5:03     6:18     8:19     9:36    11:29    12:45
      6     Breitt/Camet     5:30    6:42    8:01    9:14    10:32    11:45    13:04    14:19    15:39
      6     Lo/Prabel        3:30    4:57    6:20    7:47     9:12    10:35    12:01    13:24    14:50
      8     Taylor/Knuckey   3:30    4:49    6:13    7:34     8:58    10:22    11:48    13:13    14:40     
      9     Hurtado/L.Nast   1:30    3:06    4:31    6:04     7:32     9:07    10:34    12:10    13:39
     10     McAllistr/Kurts  5:30    6:48    8:06    9:22    10:43    12:00    13:20    14:39    15:57
     11     Goldman/Delyani  3:15    4:48    6:08    7:39     9:00    10:31    11:52    13:22    14:47
     12     T.Riley/Woodrff   -0-    1:56    3:09    5:07     6:25     8:22     9:44    11:40    13:01
     13     Bedolla/D.Moon   1:30    3:03    4:30    6:05     7:31     9:06    10:34    12:11    13:46

                                 9       10       11       12       13       14       15       16       
      1     Sudan/Conroy       15:46    17:09    18:33    19:54    21:18    22:40    24:03    25:24
      2     Jackson/Krey       14:58    16:28    18:06    19:34    21:07    22:38    24:03    25:28
      3     Petersen/Wong      14:27    15:58    17:40    19:11    20:54    22:27    24:10    25:41
      4     Norlander/Tran     14:28    15:59    17:41    19:15    20:59    22:28    24:12    25:43
      5     Aubuchn/Aubuchn    14:43    16:02    18:01    19:24    21:22    22:45    24:36    25:43
      6     Breitt/Camet       16:55    18:15    19:31    20:52    22:08    23:28    24:41    25:55
      6     Lo/Prabel          16:14    17:39    19:04    20:29    21:54    23:18    24:41    25:55
      8     Taylor/Knuckey     16:06    17:35    19:01    20:28    21:50    23:18    24:41    26:02
      9     Hurtado/L.Nast     15:17    16:48    18:24    19:56    21:30    23:03    24:40    26:08
     10     McAllister/Kurtis  17:15    18:32    19:50    21:10    22:29    23:47    25:01    26:14
     11     Goldman/Delyani    16:17    17:42    19:10    20:34    22:05    23:27    24:56    26:17
     12     T.Riley/Woodruff   15:01    16:22    18:23    19:44    21:45    23:07    25:07    26:24
     13     Bedolla/D.Moon     15:24    17:06    18:46    20:26    22:06    23:42    25:22    26:53


Individual Splits                         
Runner            Splits                                            Total   Rating  Diff 
Aubuchon,Joseph    72.5- 75.0- 77.5- 75.5- 79.5- 82.5- 83.0- 67.0 = 10:12   10:45   - 33
Aubuchon,Lan      115.0-116.0-120.5-113.0-118.0-119.0-118.5-111.0 = 15:31   15:30   +  1
Bedolla,Jeff       93.5- 95.0- 95.5- 97.0- 98.5-100.5-100.0-100.0 = 13:00   12:45   + 15
Breitt,Kevin       72.0- 73.0- 73.5- 74.5- 76.0- 76.0- 76.0- 72.5 =  9:53    9:45   +  8
Camet,Ken          79.5- 77.5- 78.5- 80.0- 80.5- 80.5- 80.5- 74.5 = 10:31   11:00   - 29
Conroy,Brian       80.0- 80.5- 80.0- 82.0- 83.5- 81.5- 82.5- 80.5 = 10:50   11:30   - 40
Delyani,Dino       80.5- 81.5- 81.0- 85.0- 84.5- 84.0- 82.5- 81.5 = 11:00   11:15   - 15
Goldman,Mark       93.0- 90.5- 90.5- 90.5- 90.0- 88.5- 90.5- 88.5 = 12:02   11:45   + 17
Hurtado,Joe        96.5- 93.0- 94.5- 96.0- 98.0- 96.0- 94.5- 97.0 = 12:45   12:30   + 15
Jackson,Alvin      83.0- 92.5- 89.5- 92.0- 91.0- 97.5- 93.0- 85.5 = 12:04   12:30   - 26
Knuckey,Des        83.5- 84.0- 85.5- 87.0- 88.5- 87.0- 88.0- 81.5 = 11:25   11:15   + 10
Krey,Mike          95.0- 89.5- 86.5- 89.5- 90.0- 88.5- 90.5- 85.0 = 11:54   12:15   - 21
Kurtis,Dennis      78.0- 81.5- 79.5- 77.5- 77.0- 80.0- 78.0- 73.0 = 10:24   10:15   +  9
Lee,Aaron                                              89.0- 91.0 =  3:00
Lo,George          87.5- 86.5- 83.0- 83.5- 84.0- 85.0- 84.5- 83.0 = 11:17   11:30   - 13
McAllister,Norry   78.0- 76.5- 77.5- 79.5- 78.0- 78.5- 78.5- 74.0 = 10:20   10:30   - 10
Moon,Danny         87.0- 85.5- 87.5- 95.0-101.5-100.0- 96.0- 90.5 = 12:23   12:00   + 23
Nast,Liz           95.0- 88.0- 87.5- 89.0- 91.0- 91.5- 92.5- 88.5 = 12:03   12:15   - 12
Norlander,Dave    102.5- 99.5-100.5-100.0-101.0-101.5-103.5-104.0 = 13:32   13:45   - 13
Petersen,Carl     102.0-101.5-100.0-100.0-101.0-102.0-103.0-102.5 = 13:32   13:45   - 13
Prabel,Frank       83.0- 85.5- 85.5- 85.5- 85.5- 85.0- 84.0- 74.5 = 11:08   11:15   -  7
Riley,Tim         116.5-117.5-117.0-116.0-120.0-121.0-121.0-120.0 = 15:49   15:30   + 19
Sudan,Missy        80.0- 83.5- 83.0- 83.5- 83.5- 83.5- 83.5- 82.5 = 11:03   11:15   - 12
Taylor,Paul        79.5- 81.0- 84.5- 85.5- 86.0- 86.5- 82.0- 82.5 = 11:07   11:30   - 23
Tran,Uyenthi       93.0- 90.0- 90.5- 91.0- 91.5- 94.5             =  9:11   12:30   - 19
Wong,Helen         92.5- 88.5- 91.0- 90.5- 91.0- 91.0- 93.5- 91.5 = 12:09   12:30   - 21
Woodruff,Dave      73.0- 78.5- 81.5- 81.0- 81.0- 81.0- 82.0- 77.0 = 10:35   10:45   - 10

Dick Barrett Trophy Winner - Missy Sudan & Brian Conroy

Par was 26:15 this morning and all but three teams were under that standard.  Missy Sudan put her team into the lead during the last few steps of her final leg and Brian Conroy extended the lead to 20 meters during his final leg.  Kevin Breitt had the fastest average for the guys at 74+.  Missy led the ladies with an 83 average.  Danny Moon had a tremendous swoon, dropping from an 87 average for his first three runs to 95, 101, 100, and 95 before recovering with a 90 on his last run.


5/1/10-36 x 200 Relay

Pl     Team                     Start  3Laps  6Laps  9Laps 12Laps 15Laps Finish
1     Noble/Bloesch/McLeod        :30   4:37   8:52  13:01  17:18  21:32  25:42
2     L.Aubuchon/Tran/Moon        -0-   4:34   8:50  13:21  17:42  21:59  26:11
3     Powell/Jackson/Krey         :30   4:46   9:08  13:32  17:46  22:02  26:15
4     Wiklund/Wiklund/McIntyr    3:00   6:40  10:27  14:31  18:37  22:39  26:27
5     J.Aubuchon/Camet/Bordon    5:15   8:51  12:24  16:03  19:39  23:15  26:35
6     Taylor/Gelblum/Conroy      4:15   7:57  11:39  15:28  19:19  23:06  26:37
7     L.Nast/B.Kriege/Sudan      2:45   6:44  10:45  14:48  18:48  22:49  26:48
8     Samson/R.Nast/Bang         7:00  10:23  13:45  17:06  20:28  23:48  27:07
9     Kennedy/Bedolla/Goldman    1:30   5:56  10:18  14:48  19:12  23:36  27:56

Dick Barrett Trophy winner - None

Estimated Individual Splits
Runner               Splits                            Total Rating Dif
Aubuchon,Joseph 37-36-35-34-36-37-35-34-35-34-35-31    6:59   7:15  -16
Aubuchon,Lan    58-56-48-46-50-55-56-47-45-50-46-42    9:59  10:15  -16
Bloesch,Ken     42-41-41-43-42-41-42-40-42-42-40-39    8:15   9:00  -45
Bordoni,Jim     35-35-36-35-36-35-35-36-35-36-35-33    7:02   7:15  -13
Camet,Ken       36-36-35-37-39-37-38-37-38-38-38-30    7:19   7:14  + 4
Kriege,Becki    42-42-42-43-42-43-40-45-42-44-42-44    8:31   8:00  +31
McIntyre,Dave                                          8:00   8:00  -0-
McLeod,Scott                                           7:00   7:00  -0-
Moon,Danny      37-38-39-40-40-42-39-37-40-39-44-36    7:51   8:15  -24
Nast,Liz        43-39-41-41-41-42-41-40-40-40-40-38    8:06   8:30  -24
Noble,Dena                                             9:57  10:30  -33
Sudan,Missy     36-37-37-38-38-37-36-39-37-37-37-37    7:26   7:45  -19
Tran,Uyenthi    43-42-41-42-42-42-41-41-41-42-43-41    8:21   8:30  - 9
Wiklund,Magnus  31-31-30-30-32-32-31-32-32-33-30-31    6:15   7:00  -45
Wiklund,Cecelia                                        9:12   9:0   +12

The first three teams to start finished in the first three places.  The McLeod team took the lead during the 7th lap of the 18-lap relay and ran to an easy win.  Magnus Wiklund had the best average at 31 seconds per run.  Tom, the criminal, Zades apparently still has the weekly trophy.  One report has it that he fled to Mexico with the trophy in his suitcase.


4/24/10 - Farwell/H - 4.68M

      1     Bjorn Samson       29:43
      2     Dino Delyani       30:34
      3     Paul Taylor        30:54
      4     Des Knuckey        32:29     PR
      5     Joseph Aubuchon    33:06
      6     Mike Krey          33:46
      7     Helen Wong         37:12
      8     Rosanna Kennedy    37:47
      9     Ken Camet          37:48
     10     Jeff Bedolla       38:53
     11     Dave Norlander     40:34
     12     Kat Powell         43:09
     13     Lan Aubuchon       43:34
     14     Tom Zades          43:53
     15     Tom Warfel         64:15     RW

Dick Barrett Trophy Winner - Tom Zades

Low turnout as many club members were saving themselves for the Big Sur 5K on Sunday.  Bjorn led the way for the guys and Helen led the way for the ladies.  Des Knuckey had the only PR with a 97-second improvement.  Tom Warfel improved his race-walking best for this course.


4/17/10 - Step Up & Down Relay

Pl   Team              Start    400M    800M    1200M    1600M    1600M    1200M     800M     400M
1    Bedolla/Goldman     :15    1:49    5:09    10:35    17:12    24:28    29:24    32:54    34:25
2    J.Pickens/Wong      -0-    1:36    5:01    10:46    17:22    24:49    29:50    33:23    34:53
3    Jackson/Krey       1:30    3:02    6:11    11:42    18:26    25:44    30:43    34:02    35:32
4    Noble/Taylor        :15    2:16    5:20    11:42    17:50    26:37    31:03    35:05    36:23
5    R.Kennedy/Moon     1:15    3:01    6:09    11:53    18:50    26:23    31:37    35:09    36:44

Dick Barrett Trophy Winners - Jeff Bedolla & Mark Goldman

Individual Splits
                  400M   800M  1200M  1600M     Total  Rating   Diff  
Bedolla,Jeff      1:34   3:30   5:26   7:16     17:46   19:00   - 74
Goldman,Mark      1:31   3:20   4:56   6:37     16:24   16:30   -  6
Jackson,Alvin     1:32   3:19   5:31   7:18     17:40   18:15   - 35
Kennedy,Rosanna   1:46   3:32   5:44   7:33     18:35   18:30   +  5
Krey,Mike         1:30   3:09   4:59   6:44     16:22   16:00   + 22
Moon,Danny        1:35   3:08   5:14   6:57     16:54   16:00   + 54
Noble,Dena        2:01   4:02   6:22   8:47     21:12   21:00   + 12
Pickens,John      1:36   3:33   5:45   7:27     18:21   18:30   -  9
Taylor,Paul       1:18   3:04   4:26   6:08     14:56   14:30   + 26
Wong,Helen        1:30   3:25   5:01   6:36     16:32   17:15   - 43

Small turnout as many club members were saving themselves for the Zippy 5K race the next day.   The Goldman team led the way and Paul Taylor had the best average at a little under 90 seconds per lap.


4/10/10 - Dou/Sar/Fruitvle - 2.75 Miles

      1     Kevin Breit        15:52     PR
      2     Dave Piazza        16:03
      3     Tim Souza          16:11
      4     Andy Williams      16:33
      5     Tom O'Connor       16:43
      6     Bjorn Samson       16:48
      7     Dave Woodruff      16:57
      8     Bob Rea            17:08
      9     Dino Delyani       17:18
     10     Frank Prabel       17:22
     11     Bill Dunn          17:24
     12     Joseph Aubuchon    18:18
     13     Des Knuckey        18:38     PR
     14     Neil Gelblum       18:50
     15     Brian Davis        19:06
     16     Liz Nast           19:08
     17     Mark Goldman       19:12
     18     Helen Wong         19:22
     19     Dick Chimenti      19:31
     20     Alex Williams      19:42     PR
     21     Joe Hurtado        19:45
     22     Todd Hayes         19:53
     23     Dave Mcntyre       20:18
     24     Glenn Kishi        20:29     PR
     25     Carl Petersen      20:49
     26     Danny Moon         21:02
     27     Jeff Bedolla       21:25
     28     Alvin Jackson      22:26
     29     Dave Norlander     22:28
     30     Sean Williams      22:51
     31     Lan Aubuchon       22:58
     32     Don Packwood       23:03
     33     Kat Powell         23:52
     34     Rick Kananen       24:24
     35     Tim Riley          25:15
     36     Tom Zades          27:41
     37     Tom Warfel         39:12     RW
     38     Georgia Riley      41:17

Dick Barrett Trophy Winner - Kevin Breit

Kevin Breit won his 3rd consecutive Saturday club road run while improving his PR by 21 seconds.  Liz Nast led the ladies, improving her 45+ best by 13 seconds.  Bob Rea, who has been injured for most of the past year, visited us from New Zealand and was still fast enough to record the 16th best-ever 55+ time.  Alex Williams improved his PR by 1 minute.


4/3/10 - Killer/Diller Relay (16 x 300) 

Pl      Team                     Start    3 Lps     6 Lps    9 Lps     12 Lps
 1     L.Aubuchon/D.Moon           :45     5:40     10:47     15:51     20:37
 2     Conroy/Lawson              4:30     8:39     12:53     17:09     21:17
 3     Frye/Tran                  2:15     7:00     11:51     16:40     21:31
 4     Samson/R.Nast              6:45    10:13     14:09     17:58     21:34
 5     Noble/R.Kennedy             -0-     5:26     10:52     16:13     21:35
 6     B.Kriege/J.Aubuchon        5:30     9:36     13:39     17:43     21:39
 7     Taylor/Delyani             5:15     9:29     13:41     17:51     21:52
 8     T.Riley/Norlander           :30     5:50     11:14     16:36     21:53
 9     Sudan/J.Rohrer             5:45     9:50     13:57     18:00     21:57
10     Zades/Goldman              1:45     6:52     11:57     17:03     21:59
11     Powell/Wong                1:00     6:26     11:44     16:46     22:11

Dick Barrett Trophy Winner - Catherine & Uyenthi Tran

Known Individual Times
                Actual  Rating    Diff
Aubuchon,Joseph  7:41    7:45     -  4
Aubuchon,Lan    11:00   11:15     - 15
Bordoni,Jim      7:51    7:45     +  6
Frye,Catherine  10:17   10:15     +  2
Kriege,Becki     8:28    8:15     + 13
Moon,Danny       8:52    9:30     - 38
Norlander,Dave   9:59    9:45     + 14
Powell,Kat      11:54   11:30     + 24
Riley,Tim       11:24   11:15     +  9
Tran,Uyenthi     8:59    9:00     -  1
Wong,Helen       9:17    9:00     + 17

Easy win for the Moon team.  The Tran team got the weekly trophy because they came closest to the estimated team finish for all teams of 21:30.  Danny Moon claimed that his team ran far under par due to his partner, not realizing that his partner had timed all of their runs.  In fact, it was Danny, who has been feigning slowness for many months as a setup to win a weekly relay, who ran farther under par than anyone else.  He seems to be following a pattern first seen last year - run slowly for several months, then start training with his high school team, and then suddenly rediscover his former speed.  Thanks to Mike Frey and Aaron Lee for timing the workout.


3/27/10 - Triangle - 4.76M

      1     Kevin Breit          28:15
      2     Dave Piazza          28:38
      3     Norry McAllister     29:04     PR
      4     Tim Souza            29:42
      5     Tom O'Connor         30:02
      6     Jeff Rohrer          30:16
      7     Frank Prabel         30:25
      8     Dave Woodruff        30:26
      9     Dino Delyani         30:46     PR
     10     Brian Davis          30:56
     11     Paul Taylor          31:07
     12     Bill Dunn            31:16
     13     George Lo            31:35     PR
     14     Joseph Aubuchon      33:24
     15     Des Knuckey          33:36     PR
     16     Helen Wong           34:15
     17     Joe Hurtado          34:21
     18     Mark Goldman         34:39
     19     Scott Graham         34:49
     20     Rich Hahn            35:09
     21     Hank Lawson          36:05
     22     Glenn Kishi          36:37     PR
     23     Carl Petersen        37:22
     24     Carol Bednar         37:38
     25     Rosanna Kennedy      39:08
     26     Brajesh Upadhyay     40:31
     27     Dave Norlander       40:53
     28     Kat Powell           41:46
     29     Lan Aubuchon         42:24
     30     Don Packwood         43:00
     31     Tom Zades            48:41
     32     Tim Riley            48:42

Dick Barrett Trophy Winner - Dino Delyani

Kevin Breit scored his second consecutive Saturday road course win.  The next ten places went to 50+ runners with Bill Dunn, a 60+ runner, finishing 12th.  Bill missed his PR by 6 minutes.  Tom Zades and Tim Riley started early and then had to resort to desperate sprints in order to barely hold off the fast-closing Kevin.  Glenn Kishi took home the weekly trophy  as he improved his PR by 83 seconds.  George Lo improved his PR by 69 seconds, Des Knuckey improved by 69 seconds, Des Knuckey improved by 30 seconds, Dino improved by 7 seconds, and Norry mproved by 3 seconds, which was good enough to slip by Joe Hurtado and Norry McAllister on both the all-time list and the 50+ lists.  Tom O'Connor, after a long down period due to illness, continued to improve, missing his 50+ best by 28 seconds.  Mark Goldman ran with us for the first time in 15 months.  He has been away from action due to three knee surgeries during the past year.  We appreciated the help of timers Jim Bordoni, Aaron Lee, Uyenthi Tran, Neil Gelblum, and Danny Moon. 


3/20/10 - 18 x 0.33-Mile Tennis Court Loop Relay

Pl Team                           Start     
1     L.Aubuchn/J.Aubuchn/Bord     2:00   4:24- 6:14- 7:59-10:49-12:36-14:29-17:01-18:58-20:40
                                         23:21-25:10-27:01-29:32-31:29-33:11-35:51-37:35-39:33

2     Frye/R.Kennedy/Prabel        1:00   3:15- 5:37- 7:22- 9:46-12:01-13:57-16:15-18:39-20:35
                                         23:02-25:16-27:18-29:41-32:08-34:02-36:41-38:54-40:55

3     Zades/Packwood/Taylor         -0-   2:39- 4:48- 6:50- 9:35-11:57-13:53-16:21-18:52-20:42
                                         23:33-25:52-27:54-30:31-33:00-34:50-37:48-40:00-42:00

4     Powell/Jackson/Conroy        1:45   4:28- 6:36- 8:28-11:11-13:15-15:16-17:52-20:01-21:51
                                         24:39-26:49-28:49-31:25-33:45-35:32-38:19-40:21-42:28

5     Collins/L.Nast/D.Moon        2:00   4:28- 6:34- 8:44-11:35-13:37-16:03-19:12-21:19-23:22 
                                         26:05-28:06-30:19-32:33-34:43-36:47-38:56-40:59-43:16

Dick Barrett Trophy Winner = The Frye/Kennedy/Prabel Team

Individual Splits
Runner                                          Total   Rating  Diff 
Aubuchon,Joseph 1:50-1:47-1:57-1:49-1:57-1:44 = 11:04   12:00   - 56
Aubuchon,Lan    2:24-2:50-2:32-2:41-2:31-2:40 = 15:38   15:00   + 38
Bordoni,Jim     1:45-1:53-1:42-1:51-1:42-1:58 = 10:51   10:30   + 21
Collins,Rich    2:28-2:51-3:09                =  8:28
Conroy,Brian    1:52-2:01-1:50-2:00-1:47-2:07 = 11:37   11:00   + 37
Frye,Catherine  2:15-2:24-2:18-2:27-2:23-2:39 = 14:26   14:30   -  4
Jackson,Alvin   2:08-2:04-2:09-2:10-2:20-2:02 = 12:53   12:45   +  8
Kennedy,Rosanna 2:22-2:15-2:24-2:14-2:27-2:13 = 13:55   13:45   + 10
Lee,Aaron                      2:43-2:14-2:09 =  7:06   14:15   + 79
Moon,Danny      2:10-2:26-2:03-2:13-2:04-2:17 = 13:13   12:00   + 73
Nast,Liz        2:06-2:02-2:07-2:01-2:10-2:03 = 12:29   12:15   + 14
Packwood,Don    2:09-2:22-2:31-2:19-2:29-2:12 = 14:02   14:15   - 13
Powell,Kat      2:43-2:43-2:36-2:48-2:36-2:47 = 16:13   15:00   + 73
Prabel,Frank    1:45-1:56-1:56-2:02-1:54-2:01 = 11:34   11:15   + 19
Taylor,Paul     2:02-1:56-1:50-2:02-1:50-2:00 = 11:40   11:15   + 25
Zades,Tom       2:39-2:45-2:28-2:51-2:37-2:58 = 16:18   15:00   + 78

Small turnout because many runners were going to compete in the Across The Bay 12K on Sunday.  The Bordoni team won by a whopping amount but was assisted by being told to start one minute sooner than they should have started.  Oldie Jim Bordoni was the leader of the pack with a 1:48 average.  Rich Collins had to quit because of an injury.  Congratulations to Danny Moon as he ran 103 seconds slower than the last time that we ran this workout.  Joseph & Lam Aubuchon ran with us for the second week in a row.  Several club members were narrowly missed by cars as there was a lot of traffic due to a large invitational high school meet being held on the track.  Thanks to Aaron Lee for setting up the workout and then subbing for Rich Collins.  And also thanks to Uyenthi Tran and Neil Gelblum for their assistance in the timing.


3/13/10 - Valle Vista - 3.0M

      1     Kevin Breit          17:28     PR
      2     Rob Nast             17:46
      3     Dave Piazza          17:49
      4     Norry McAllister     17:55     PR
      5     Tim Souza            18:13
      6     Brian Davis          18:51
      7     Dave Woodruff        18:54
      8     Tom O'Connor         18:56
      9     Missy Sudan          19:06
     10     Frank Prabel         19:07
     11     Neil Gelblum         19:09
     12     Bjorn Samson         19:12
     13     Dino Delyani         19:18
     14     Bill Dunn            19:23
     15     Brian Conroy         19:28
     16     George Lo            19:44
     17     Paul Taylor          20:03
     18     Joseph Aubuchon      20:42
     19     Des Knuckey          20:57
     20     Glenn Kishi          21:04     PR
     21     Helen Wong           21:06
     22     Joe Hurtado          21:52
     23     Czrol Bednar         21:54
     24     Joe Johnson          22:27
     25     Carl Petersen        22:48
     26     Dave McIntyre        23:21
     27     Jeff Bedolla         23:29
     28     Rosanna Kennedy      23:41
     29     Bob Lord             24:16
     30     Dave Norlander       24:40
     31     Alvin Jackson        24:51     PR
     32     Bob Schmitt          26:51
     33     Tim Riley            27:59
     34     Mike Kolesnik        28:11
     35     Tom Zades            28:40
     36     Don Packwood         29:13
     37     Lan Aubuchon         29:40
     38     Tom Warfel           42:15     RW

Dick Barrett Trophy Winner - Kevin Breit

A lot of good running this morning.  Kevin won while PRing by 41 seconds.  Missy Sudan led the ladies, recording the #4 best-ever time by a 40+ woman.  50+ runners, led by Dave Piazza, took 8 of the top 11 spots.  Norry, a 50+ runner, continued to run PRs.  Glenn Kishi PRd by 39 seconds and Alvin Jackson improved his PR by 78 seconds.  Dino Delyani missed his 50+ PR by a mere 1 second and Neil Gelblum missed his 55+ best by 3 seconds.  Bill Dunn led the 60+ runners and Carl Petersen led the three 70+ runners.  Bob Lord recorded the #7 best-ever 70+ time and Dave Norlander recorded the #9 70+ time, improving his age-group best by 1 1/2 minutes.


3/6/10 - Short Six - 5.74M

      1     Scott Bang         33:07
      2     Dave Piazza        35:19
      3     Norry McAllister   36:06     PR
      4     Scott McLeod       37:36
      5     Andy Williams      37:55
      6     Frank Prabel       38:43
      7     Jim Bordoni        39:04
      8     Dino Delyani       39:06
      9     Helen Wong         42:48
     10     Des Knuckey        43:03
     11     Mike Krey          43:26
     12     Dave McIntyre      43:28
     12     Hank Lawson        43:28
     14     Rosanna Kennedy    47:30     PR
     15     Jeff Bedolla       49:00
     16     Catherine Frye     52:25
     17     Alvin Jackson      53:03
     18     Chris Cassell      56:20
     19     Tim Riley          56:33
     20     Don Packwood       57:39
     21     Tom Zades          58:01
            Rich Collins       DNF

Dick Barrett Trophy Winner - Norry McAllister

Scott Bang continued to run very well as he scored an easy win.  Dave Piazza missed his 50+ PR by 10 seconds.  Norry at age 53 ran another all-time PR.  Helen led the ladies.  Rosanna PRd by 10 seconds.  Rich Collins turned back when he reached Sobey Rd for his second consecutive DNF on this course.     


2/27/10 - 4 x 1.46M WVC Campus Loop Relay

     Pl     Team             Start       1         2         3         4
     1     Hayes/Piazza        :30     12:34     21:17     33:07     41:51
     2     Kishi/Sudan        2:45     13:02     22:34     33:03     42:31
     3     Packwd/McAllistr    :30     12:34     21:27     33:58     42:33
     4     Petersen/Taylor    2:45     13:18     22:24     33:13     42:45
     5     Delyani/Dunn       5:45     15:17     24:32     33:56     43:02
     6     Jackson/McLeod     2:45     14:18     23:23     35:01     43:39
     7     Hurtado/Gelblum    3:45     14:22     24:04     34:40     43:53
     8     T.Riley/R.Nast      -0-     13:05     21:34     35:29     43:56

Dick Barrett Trophy Winner - Todd Hayes & Dave Piazza

Individual Splits
Runner                           Time     Rating  Diff  9/09
Delyani,Dino        9:32- 9:24 = 18:56    18:15   + 41
Dunn,Bill           9:15- 9:06 = 18:21    18:15   +  6
Gelblum,Neil        9:42- 9:13 = 18:55    17:30   + 85
Hayes,Todd         12:04-11:50 = 23:54    24:30*  - 36
Hurtado,Joe        10:37-10:36 = 21:13    21:00   + 13
Jackson,Alvin      11:33-11:38 = 23:11    22:00   + 71
Kishi,Glenn        10:17-10:29 = 20:46    21:30   - 44
McAllister,Norry    8:53- 8:35 = 17:28    17:15   + 13
McLeod,Scott        9:05- 8:38 = 17:43    17:30   + 13
Nast,Rob            8:29- 8:27 = 16:56    16:45   + 11
Packwood,Don       12:04-12:31 = 24:35    24:30   +  5   24:12
Petersen,Carl      10:33-10:49 = 21:22    21:30   -  8
Piazza,Dave         8:43- 8:44 = 17:27    17:15   + 12
Riley,Tim          13:05-13:55 = 27:00    25:30   + 90   26:57
Sudan,Missy         9:32- 9:28 = 19:00    18:00   + 60
Taylor,Paul         9:06- 9:32 = 18:38    18:00   + 38   18:56
Warfel,Tom         21:30-21:10 = 42:40

* Todd substituted for Kat Powell, who was rated at 24:30.

Small turnout this morning but the weather was fairly good as we were hit with just a couple of light showers during the relay.  The top dogs were Rob Nast with an 8:28 average and Dave Piazza and Norry McAllister with an 8:44 average.  Jim Bordoni did the timing.


2/20/10 - 32nd Annual WVJS Race

11th Annual Team Race - 5.37 Miles

Pl     Runner                    Time        Estd Finish
       Scott Bang                31:01 PR                  1 Team E   3/ 8/22/30 = 63
 1     Jorn Jensen (A)           32:31           1         2 Team A   1/13/14/36 = 64
 2     Dave Piazza (B)           33:11           2         3 Team I   4/ 7/26/28 = 65
 3     Neil Gelblum (E)          34:05 PR        5         4 Team C   5/10/21/34 = 70
 4     Christine Kennedy (I)     34:11          10         5 Team H   9/11/25/29 = 74
 5     Scott McLeod (C)          34:13           3         6 Team B   2/18/20/35 = 75
 6     Kevin Breit (D)           34:16           4         7 Team D   6/16/23/32 = 77
 7     Tim Souza (I)             34:38           9         8 Team F  12/19/24/31 = 86
 8     Jeff Rohrer (E)           35:19          14         9 Team G  15/17/27/33 = 92
 9     Frank Prabel (H)          35:39 PR        8   
10     Dino Delyani (C)          35:54 PR       16    All teams were rated to finish
12     Bill Dunn (F)             36:05          13    with a score of 74
13     Tom O'Connor (A)          36:06          19   
14     George Lo (A)             36:26          18   
15     Paul Taylor (G)           36:32           7
16     Todd Hayes (D)            36:41          15           
11     Missy Sudan (H)           37:06          11 *         
17     Dave Woodruff (G)         37:17          12   
18     Heather Rohrer (B)        37:26          17   
19     Christopher Lele (F)      37:50           6   
20     Carol Bednar (B)          38:54 PR       20
21     Rich Hahn (C)             39:27          21   
22     Helen Wong (E)            39:36 PR       23   
23     Joe Hurtado (D)           40:07          22   
24     Glenn Kishi (F)           40:37 PR       24   
       Des Knuckey               41:39           
25     Carl Petersen (H)         42:02          26
26     Rosanna Kennedy (I)       43:14          27 
27     Dave McIntyre (G)         44:48          25   
28     Joe Johnson (I)           44:54          28
29     Jeff Bedolla (H)          45:27          29   
30     Rich Collins (E)          47:26          32   
       Bob Schmitt               48:25           
       Catherine Frye            48:28           
31     Don Packwood (F)          49:00          31   
32     Alvin Jackson (D)         49:18          33
33     Kat Powell (G)            49:26          30
34     Tom Zades (C)             52:26          34
35     Chris Cassell (B)         54:00          35
       Walt Van Zant             56:19        
36     Tom Warfel (A)            74:21          36
       Joe Fleet                 75:00        
*  Missy Sudan was not feeling well prior to the run.
   So, rather than penalizing her team if she ran poorly,
   she was conceded 11th place for scoring purposes,
   which was her estimated finish.

Great weather conditions this morning - Overcast skies, negligle wind, temperature in the mid 50s.  Scott Bang had the fastest time for the guys and Christine Kennedy finished 5th overall with the fastest time for the ladies and the 8th best-ever time by a woman.  Bill Dunn, missed his PR of 29:22 (set 24+ years ago) by 7 minutes.


2/13/10 - Farwell - 3.54M

      1     Brian Davis           20:46.2
      2     Dave Piazza           21:05.9
      3     Neil Gelblum          21:59.7 PR
      4     Frank Prabel          22:06.3 PR
      5     Tim Souza             22:07.5
      6     Christine Kennedy     22:09.4
      7     Missy Sudan           22:12.9
      8     Bill Dunn             23:08.1
      9     Dino Delyani          23:12.9
     10     Todd Hayes            23:27.0
     11     Mike Krey             23:58.6 PR
     12     Matt Kriege           24:07.0
     13     Tom O'Connor          24:11.3
     14     Joe Hurtado           25:28.4
     15     Helen Wong            25:38.8
     16     Alex Williams         26:39.2
     17     Dave McIntyre         26:45.5
     18     Andy Williams         26:48.6
     19     Glenn Kishi           26:55.8
     20     Carl Petersen         27:09.6
     21     Rosanna Kennedy       28:02.9
     22     Joe Johnson           28:20.8
     23     Dave Norlander        28:55.9
     24     Jeff Bedolla          29:15.8
     25     Rick Kananen          30:13.0
     26     Kat Powell            31:02.9
     27     Don Packwood          31:04.2
     28     Tom Zades             32:49.6
     29     Chris Cassell         34:15.6
     30     Walt Van Zant         35:09.7
     31     Tom Warfel            38:21.x RW
     32     Eddie Reyna           52:15.8

Dick Barrett Trophy Winner - Neil Gelblum

Many notable performances this morning.  Brian ran off course by following the “trail” sign in the double-gate area until he reached a bridge.  He backtracked to the course and was still fast enough to win.  There was a very good race for places 3rd through 7th with Neil getting 3rd.  He beat his all-time PR by 6 seconds at the advanced age of 58.  Mike Krey, also a 55+ runner, bettered his PR by 6 seconds. And, Frank Prabel bettered his PR by 23 seconds.  Christine Kennedy and Missy Sudan were the first two women finishers.  Christine Kennedy at age 56 ran this course for the first time and still was good enough to record the #10 best-ever open women's time.  She also broke the women's 55+ course record by 192 seconds.  Very impressive.  Missy, who has the all-time 2nd best open time at 21:00, recorded the #3 40+ women's time, just 7 seconds behind Sue Francis.  Don Packwood improved his 65+ best by 59 seconds to pass Tom Zades on the 65+ list.  Dave Piazza improved his 50+ best by one second.  Eddie Reyna also was misled by the “trail” sign, running all of the way back out to Hwy 9.  He probably would have run in the low 35s if he hadn't gone off course.  Don Packwood was all set to sprint by Kat Powell at the finish until "big-mouth" Danny (I think that is what Don called Danny) yelled a warning to Kat and she rallied to hold Don off.  Excellent help provided at the finish line by Ken Bloesch, Aaron Lee, Danny Moon, Chris Blue, and Carol Bednar.  Runners who ran today and who ran under 20 minutes on this course in their younger days included Bill Dunn (18:40), Tim Souza (18:54), Tom Warfel (19:36), your editor (19:45), and Rick Kananen (19:46).  Rich Stiller, who restricts his appearances to the after-run club breakfast has an 18:22.  Jake White, who failed to show up for breakfast this morning, has a best of 18:16.


2/6/10 - Farwell/H - 4.68M

      1     Jorn Jensen         27:20
      2     Brian Davis         27:49
      3     Kevin Breit         28:05
      4     Andy Lief           28:20
      5     Norry McAllister    28:49     PR
      6     Paul Taylor         29:39     PR
      7     Frank Prabel        29:54
      8     Tim Souza           30:03
      9     Missy Sudan         30:04
     10     Jeff Rohrer         30:17
     11     Todd Hayes          30:34
     12     Bill Dunn           30:51
     13     Mike Krey           32:16
     14     Tom O'Connor        33:12
     15     Des Knuckey         34:06
     16     Joe Hurtado         34:53
     17     Glenn Kishi         35:05
     18     Carl Petersen       36:30
     19     Tim Rostege         36:37
     20     Danny Moon          37:33
     21     Pauline Beatty      39:24
     22     Dave Norlander      40:30
     23     Kat Powell          41:23
     24     Jeff Bedolla        41:30
     25     Don Packwood        44:10
     26     Tom Zades           45:43
     27     Chris Cassell       46:26
     28     Walt Van Zant       49:05     PW
     29     Tom Warfel          65:59     RW

Dick Barrett Trophy Winner - Brian Davis

Rainy morning today but not too bad.  Jorn ran to an easy win and Missy led the ladies while recording the #4 best by a 40+ woman.  Brian Davis took home the weekly trophy as he recorded the #7 best by a 50+ runner (76 50+ runners have run this course).  Two PRs - Norry tied his PR and Paul improved his PR by 8 seconds.  We had several former super runners competing.  Those running who have previously broken 26 minutes included Tim Souza (24:45), Bill Dunn (25:17), Danny Moon (25:21), Tim Rostege (25:27, and Jorn Jensen (25:55).  Jake White (24:53) skipped the run but dutifully reported to Carrow's for the after-run breakfast.  Thanks to Jim Bordoni and Ken Bloesch for their timing job under wet conditions.


1/30/10 - 8 x 0.66M Tennis Court Loop Relay

Pl     Team                 Start     1         2         3         4         5         6         7         8 
 1     Packwood/Breit       3:15     8:31     12:10     17:35     21:15     26:35     30:20     35:34     39:11
 2     Wong/Jk Bordoni      7:45    12:17     15:44     20:13     23:35     28:01     31:24     35:50     39:14
 3     R.Kennedy/L.Nast     3:30     8:21     12:45     17:36     21:49     26:41     31:01     35:47     40:00
 4     Frye/Kurtis          4:00     8:58     12:55     18:04     21:51     27:11     30:58     36:19     40:01
 5     Lo/Dunn              7:15    11:29     15:40     19:46     23:53     27:57     31:59     36:05     40:05
 6     Kananen/McAllister   4:00     9:10     13:08     18:26     22:24     27:35     31:25     36:32     40:14
 7     Powell/Taylor        2:15     7:46     11:57     17:26     21:18     26:55     30:48     36:23     40:17
 8     Bloesch/Bang         7:45    12:20     15:47     20:24     23:49     28:34     32:11     36:58     40:21
 9     Petersen/Hurtado     3:00     8:01     12:34     17:21     21:57     26:49     31:28     36:16     40:48
10     Cassell/Piazza       3:15     8:40     12:26     18:09     21:48     27:38     31:20     37:09     40:52
11     Jackson/Kishi        3:15     8:04     12:33     17:28     22:01     26:56     31:28     36:19     40:57
12     Zades/Delyani        2:15     8:00     12:09     17:52     21:53     27:52     31:55     37:55     41:56
13     T.Tran/Lee            -0-     6:38     11:15     17:24     21:44     27:43     32:00     38:12     42:44
14     Norlander/Moon       3:30     8:23     13:05     17:59     23:03     28:03     32:58     38:00     43:04
15     Collins/Gelblum      4:00     9:38     14:16     19:57     24:21     30:07     34:28     40:01     44:22

Dick Barrett Trophy Winner - Kevin Breit

Individual Times
Runner              Splits                            Total     Rating    Diff     05/09   11/09     All-Time PR
Bang,Scott          3:27.5-3:25.5-3:37.5-3:23.0 =     13:53     14:00     -  7                       13:21-11/07
Bloesch,Ken         4:35.5-4:36.5-4:44.5-4:47.0 =     18:43     18:30     + 13                       1st time
Bordoni,Jack        3:27.5-3:21.5-3:23.0-3:24.5 =     13:36     14:00     - 24                       1st time
Breit,Kevin         3:39.0-3:40.5-3:45.0-3:37.0 =     14:41     15:00     - 19                       1st time
Cassell,Chris       5:25.0-5:43.5-5:49.5-5:48.5 =     22:46     22:00     + 46     21:44             17:45-05/03
Collins,Rich        5:38.5-5:41.0-5:46.0-5:32.5 =     22:38     20:45     +113     20:34   20:53     14:58-pre-92
Delyani,Dino        4:08.5-4:01.5-4:03.5-4:01.0 =     16:14     16:00     + 14     16:10   15:56     15:38-05/07
Dunn,Bill           4:10.5-4:06.5-4:01.5-3:59.5 =     16:18     16:15     +  3                       15:14-11/07
Frye,Catherine      4:58.5-5:09.0-5:19.5-5:21.0 =     20:48     21:00     - 12                       19:19-02/07
Gelblum,Neil        4:38.0-4:24.0-4:21.0-4:21.0 =     17:44     15:30     +134     16:14             15:18-05/03
Hurtado,Joe         4:33.0-4:36.0-4:39.0-4:32.5 =     18:20     18:15     +  5                       14:43-pre-92
Jackson,Alvin       4:49.0-4:55.0-4:54.5-4:50.5 =     19:29     19:00     + 29             18:56     18:56-11/09
Kananen,Rick        5:10.5-5:17.5-5:10.5-5:07.5 =     20:46     21:00     - 14                       13:54-pre-92
Kennedy,Rosanna     4:51.5-4:51.0-4:52.5-4:45.5 =     19:20PR   19:15     + 15             19:24     19:24-11/09
Kishi,Glenn         4:29.0-4:33.5-4:32.5-4:38.0 =     18:13PR   18:00     + 13                       19:00-01/09
Kurtis,Dennis       3:57.0-3:47.0-3:47.5-3:42.0 =     15:13     15:15     -  2             15:20     14:22-02/07
Lee,Aaron           4:36.5-4:20.0-4:17.0-4:32.5 =     17:46     16:15     + 91             16:10     15:42-05/05
Lo,George           4:14.5-4:06.5-4:04.5-4:06.5 =     16:32     16:45     - 13                       1st time
McAllistr,Norry     3:58.0-3:58.5-3:50.0-3:42.0 =     15:28PR   15:15     + 13                       16:22-01/09
McIntyre,Dave       4:30.x-4:26.x-4:28.x-4:12.x =     17:36     18:15     - 39             18:13     16:19-11/02
Moon,Danny          4:42.0-5:03.5-4:55.5-5:04.0 =     19:45     17:30     +135     16:49   19:13     13:17-pre-92
Nast,Liz            4:23.5-4:13.0-4:20.0-4:13.0 =     17:09     17:30     - 21     17:35             16:30-05/04
Norlander,Dave      4:53.0-4:54.5-5:00.0-5:01.5 =     19:49     19:15     + 34     19:15             15:01-06/92
Packwood,Don        5:16.0-5:25.0-5:19.5-5:14.5 =     21:15     22:00     - 45                       15:24-Pre-92
Petersen,Carl       5:01.0-4:47.5-4:51.5-4:48.0 =     19:28     19:00     + 28                       18:21-05/06
Piazza,Dave         3:46.0-3:39.0-3:42.5-3:43.0 =     14:50     15:00     - 10     14:48             14:06-11/03
Powell,Kat          5:31.5-5:29.5-5:36.5-5:35.0 =     22:12     22:00     + 12     10:51 for 2       21:02-11/05
Taylor,Paul         4:10.5-3:52.0-3:53.0-3:54.0 =     15:49PR   16:00     - 11                       16:42-05/08
Tran,Tin            6:38.5-6:09.0-5:59.5-6:11.5 =     24:58     24:00     + 58                       1st time
Warfel,Tom          9:47.x-9:28.x-9:23.x-9:24.x =     38:02     Walking                              13:51-pre-92
Wong,Helen          4:32.0-4:29.0-4:26.0-4:26.0 =     17:53     18:30     - 37             18:26     17:02-11/03
Zades,Tom           5:45.5-5:43.0-5:58.5-6:00.0 =     23:27     22:00     + 87     23:14   21:57     17:59-11/03

All teams were rated to finish in 40:15 this morning with most runners rated at 70/90 seconds faster than their recent Douglas run or at about 90% of their recent 12 x 800 relay time.  The Breit team scored a narrow win over the fast-closing Bordoni team.  Jack Bordoni and Scott Bang had the two best averages for the guys at 3:24 and 3:28.  Liz Nast led the ladies with a 4:17 average.  Rosanna Kennedy, Glenn Kishi, Norry McAllister, and Paul Taylor PRd for the workout.  Club runners who have averaged under 3:15 per run for this workout (sub-13:00 total time) include Ray Russell at 12:30, Lucas Catillo at 12:45, Jake White at 12:52, Charles Lighty at 12:55, and Gil Uresti at 12:57.  Thanks to Jim Bordoni and Todd Hayes for doing the timing.


1/23/09- 5K on the Track

      1     Jack Bordoni       17:04.7 PR
      2     Scott Bang         17:06.2
      3     Dave Piazza        18:08.5
      4     Rob Nast           18:18.3
      5     Kevin Breit        18:29.9
      6     Scott McLeod       18:34.9
      7     Norry McAllister   18:42.9
      8     Ken Camet          18:47.4
      9     Neil Gelblum       19:13.8
     10     Frank Prabel       19:23.9
     11     Tim Souza          19:26.7
     12     Paul Taylor        19:27.7
     13     Brian Conroy       19:28.7
     14     Dave Woodruff      19:30.6
     15     Jim Howe           19:33.4
     16     Missy Sudan        19:37.1
     17     John Yamagata      19:41.1
     18     Chris Kennedy      19:43.6
     19     George Lo          19:46.1
     20     Jim Bordoni        19:53.9
     21     Dino Delyani       19:55.1
     22     Bill Dunn          19:55.7
     23     Tom O'Connor       21:10.0
     24     Mike Krey          21:20.7
     25     Helen Wong         21:46.2 PR
     26     Joe Hurtado        21:59.9
     27     Kelly Emo          22:16.6
     28     Carl Petersen      22:39.3
     29     Dave McIntyre      22:58.9
     30     Danny Moon         24:26.2
     31     Pauline Beatty     24:29.8
     32     Rosanna Kennedy    24:45.3
     33     Tim Rostege        24:47.5
     34     Dave Norlander     25:09.4
     35     Jeff Bedolla       25:32.3
     36     Kat Powell         26:20.8
     37     Rich Collins       27:52.0
     38     Don Packwood       27:59.x
     39     Chris Cassell      29:48.8
     40     Walt Van Zant      32:00.2
     41     Ken Napier         36:27.1

Dick Barrett Trophy Winner - Helen Wong

Jack Bordoni took the early lead and held about a 10-yard lead until Scott caught up to him at the mile marker.  Thereafter, they ran together until Jack pulled out to a 5-yard lead on the backstretch of the last lap.  Scott kicked hard off the last turn but could not close the gap.  Helen Wong took home the weekly trophy because she ran her all-time 5K PR.  Missy Sudan led the ladies.  Christine Kennedy, who is coming back from an injury, also ran well for the ladies.  Rosanna Kennedy improved her best 5K as a member of our club by about a minute.  Scott McLeod also ran his best 5K since joining the club.  Dave Piazza was the top finisher for the 50+ men, Jim Howe led the 60+ men, and Carl Petersen led the 70+ men.  New club member, John Yamagata, drove down from Sacramento to run with us.  Thanks to Ken Bloesch, Danny & Madelyn Moon, and Aaron Lee for doing the timing.


1/16/10 - Dou/Sar/Fruitvle - 2.75 Miles

      1     Jack Bordoni    15:12  PR
      2     Scott Bang      15:16
      3     Kevin Breit     16:13
      4     Scott McLeod    16:29
      5     Norry McAllistr 16:31
      6     Brian Davis     16:35
      7     Neil Gelblum    16:47
      8     Frank Prabel    16:57
      9     David Woodruff  17:07     
     10     Paul Taylor     17:18  PR
     11     Jeff Rohrer     17:24
     12     Missy Sudan     17:28
     13     Bill Dunn       17:32
     14     Dennis Kurtis   17:52
     15     Dino Delyani    17:54
     16     Scott Graham    17:59
     17     Heather Rohrer  18:10
     18     George Lo       18:12
     19     Mike Krey       18:16  PR
     20     Carol Bednar    18:47  PR
     21     Helen Wong      19:27
     22     Des Knuckey     19:35
     23     Tom O'Connor    19:42
     24     Dave McIntyre   20:20
     25     Carl Petersen   20:25
     26     Glenn Kishi     20:37  PR
     27     Joe Hurtado     20:51
     28     Tim Rostege     21:01
     29     Rosanna Kennedy 21:18
     30     Hank Lawson     21:59
     31     Dave Norlander  22:23
     32     Jeff Bedolla    22:36
     33     Pauline Beatty  22:40
     34     Kat Powell      23:39
     35     Cathy Frye      23:51
     36     Rich Collins    24:29
     37     Don Packwood    24:55
     38     Tom Zades       25:19
     39     Tim Riley       26:10
     40     Jim Myers       27:11
     41     Walt Van Zant   29:34
     42     Uyenthi Tran    32:30
     42     Tin Tran        32:30
     44     Tom Warfel      41:31  RW

Dick Barrett Trophy Winner - Neil Gelblum

Many good performances this morning.  Jack Bordoni improved his PR by 86 seconds while scoring a close win over Scott Bang.  Paul Taylor tied his PR and three others broke their PRs.  Neil took home the weekly trophy as he continued his great running of late with a 54-second improvement on his 55+ best, which was also the #10 all-time 55+ best.  Missy Sudan and Carol Bednar ran the #6 and #8 all-time best times for 40+ women.  Rosanna Kennedy ran the #8 best-ever time by a 50+ woman runner.  Glenn Kishi, despite having a cold, improved his PR by 29 seconds.  Jim Bordoni, Aaron Lee, Ken Boesch, and Danny Moon did an excellent job at the finish line.


1/9/10 - All Courses Day

Dou/Sar/Fruitvale-2.75M
      1     Bryan Chow           14:20
      2     Brian Davis          15:57
      3     Norry McAllister     16:26
      4     Dave Norlander       22:06
      5     John Pickens         22:19
      6     Rick Kananen         22:52
      7     Chris Cassell        26:13

Valle Vista-3.0M
      1     Kevin Breit          18:09
      2     Paul Taylor          19:27
      3     Bill Dunn            19:42
      4     Todd Hayes           20:06
      5     Carol Bednar         20:40
      6     Casey Reinking       20:44
      7     Liz Nast             21:27
      8     Glenn Kishi          21:43
      9     Helen Wong           21:44
     10     Joe Hurtado          22:06
     11     Tom Zades            27:09
     12     Tom Warfel           49:55
     12     Becki Kriege         49:55
     12     Solene Park          49:55
     12     Kristina Park        49:55

Farwell-3.54M
      1     Dino Delyani         23:58.0
      2     Al Murray            27:27.7 PW
      3     Tim Rostege          27:37.7
      4     Carl Petersen        27:48.3
      5     Catherine Frye       29:52.9
      6     Don Packwood         32:03.3

Farwell/H-4.68M
      1     Jorn Jensen          27:38
      2     Magnus Wiklund       28:04 PR
      3     Rosanna Kennedy      38:05
      4     Georgia Riley        44:01
      5     Tim Riley            45:24

Triangle-4.76M
      1     Scott McLeod         29:59
      2     Frank Prabel         30:50
      3     Jeff Rohrer          31:18
      4     George Lo            32:44
      5     Heather Rohrer       32:53 PR
      6     Tim Souza            35:15
      7     Des Knuckey          36:47
      8     Pauline Beatty       39:33
      9     Kat Powell           40:44
     10     Jeff Bedolla         40:47

Short Six-5.74M
      1     Scott Bang           34:47
      2     Dave Piazza          35:23
      3     Dave Woodruff        38:22
      4     Mary Kriege          55:49
      4     Tom O'Connor         55:49

Dick Barrett Trophy Winner - Bryan Chow

Big turnout this morning.  Bryan Chow had the best performance of the day as he ran 14:20, the first time that anyone has broken 14:30 on this course since Bob Pickens ran 14:21 in March 2002. There were several other good performances.  Brian Davis, who had run 55 miles during the prior 5 days, was still strong enough to record the #10 50+ time for the Douglas course.  Tom Zades improved his 65+ best for Valle Vista by 34 seconds.  Magnus Wiklund improved his all-time PR for Farwell/H by 66 seconds.  Don Packwood improved his 65+ best for Farwell by 29 seconds. Heather Rohrer improved her PR for Triangle by 21 seconds.  Georgia Riley established a new women's 65+ record for the Farwell/H course.  Tom O'Connor, who has run this course 7 times during the 5 years that he has been running the course, led Mary Kriege on a new version of it.  He turned left onto the Sobey Rd the 2nd time that Sobey dead ended into Quito, lengthening the course to 6.31 miles.


1/2/10 - 12 x 800 Relay

    Team                 Start   1      2       3       4       5       6       7       8       9      10      11      12
1     Muller/Prabel       1:45  4:46   7:43   10:52   13:47   16:58   19:55   23:11   26:03   29:18   32:14   35:25   38:13
2     Tran/Gelblum        1:30  4:50   7:47   11:03   13:55   17:11   20:06   23:25   26:21   29:44   32:38   36:02   38:53
3     Zades/Ja.Bordoni     -0-  4:05   6:33   10:30   12:56   16:56   19:23   23:29   25:56   30:02   32:30   36:40   39:02
4     Wong/Delyani        1:30  4:50   7:41   11:00   13:58   17:15   20:14   23:32   26:30   29:46   32:54   36:12   39:18
5     R.Kennedy/Ji.Bordo   :45  4:17   7:09   10:47   13:40   17:12   20:03   23:40   26:29   30:03   32:59   36:34   39:24
6     Ma.Benham/J.Rohrer   :30  4:02   7:01   10:32   13:30   17:05   20:02   23:40   26:36   30:22   33:19   37:00   39:49
7     Bloesch/Sudan       1:15  4:35   7:28   10:53   13:48   17:18   20:15   23:50   26:48   30:29   33:27   36:59   39:54
8     Petersen/Conroy     1:15  4:37   7:30   10:58   13:52   17:27   20:23   23:54   26:50   30:27   33:22   37:00   39:54
9     Hurtado/Stefanidis  2:00  5:21   8:25   11:46   14:48   18:08   21:09   24:33   27:33   30:58   34:02   37:19   40:11
10     Norlander/Mat.Krig 1:15  4:38   7:26   10:52   13:45   17:17   20:22   23:56   27:06   30:47   33:54   37:30   40:39
11     Me.Benham/Krey *   1:15  4:35   7:42   11:13   14:23   18:04   21:19   25:04   28:14   32:05   35:16   38:17   41:24
12     Cassell/M.Wiklund   :45  4:35   7:13   11:17   13:53   18:06   20:42   25:02   27:43   32:04   34:44   38:59   41:36
13     C.Wiklund/O'Connor 3:00  6:22   9:37   13:18   16:35   20:12   23:26   27:03   30:23   34:14   37:36   41:19   44:31
     M.Taylor/P.Taylr**    -0-  4:44   7:38   12:21   15:14   17:49   20:54   23:14   26:05   28:33   31:34   33:58   37:00

*  Danny Moon Substituted for Megan on her last run
** This was Melissa Taylor's first run with us.  She ran 2 x 800 and 4 x 400 as her legs.

Individual Splits
Runner              Splits                          Total  Rating  Diff Last Week
Benham,Mandy        3:32-3:31-3:35-3:38-3:46-3:41 = 21:43  21:00   + 43   15:33
Benham,Megan        3:20-3:31-3:41-3:45-3:51      = 18:08  
Bloesch,Ken         3:20-3:25-3:30-3:35-3:41-3:32 = 21:03  21:00   +  3   15:09
Bordoni,Jack        2:28-2:26-2:27-2:27-2:28-2:22 = 14:38  15:15   - 37   10:44
Bordoni,Jim         2:52-2:53-2:51-2:49-2:56-2:50 = 17:11  17:15   -  4   12:39
Cassell,Chris       3:50-4:04-4:13-4:20-4:21-4:15 = 25:03  23:30   + 93   18:02
Conroy,Brian        2:53-2:54-2:56-2:56-2:55-2:54 = 17:28  17:30   -  2   13:24
Delyani,Dino        2:51-2:58-2:59-2:58-3:08-3:06 = 18:00  18:00      0   13:37
Gelblum,Neil        2:57-2:52-2:55-2:56-2:54-2:51 = 17:25  18:00   - 35
Hurtado,Joe         3:21-3:21-3:20-3:24-3:25-3:17 = 20:08  20:00   +  8   15:03
Kennedy,Rosanna     3:32-3:38-3:32-3:37-3:34-3:35 = 21:28  22:00   - 32
Krey,Mike           3:07-3:10-3:15-3:10-3:11-3:07 = 19:00  18:45   + 15   13:58
Kriege,Matt         2:48-2:53-3:05-3:10-3:07-3:09 = 18:12  17:30   + 42
Moon,Danny                                   3:01 =  3:01                 14:28
Muller,Lesley       3:01-3:09-3:11-3:16-3:15-3:11 = 19:03  20:00   - 57
Norlander,Dave      3:23-3:26-3:32-3:34-3:41-3:36 = 21:12  21:15   -  3
O'Connor,Tom        3:15-3:17-3:14-3:20-3:22-3:12 = 19:40  18:00   +100
Petersen,Carl       3:22-3:28-3:35-3:31-3:37-3:38 = 21:11  21:15   -  4   16:06
Prabel,Frank        2:57-2:55-2:57-2:52-2:56-2:48 = 17:25  18:15   - 50
Rohrer,Jeff         2:59-2:58-2:57-2:56-2:57-2:49 = 17:36  18:30   - 54
Stefanidis,Dimitri  3:04-3:02-3:01-3:00-3:04-2:52 = 18:03  18:00   +  3
Sudan,Missy         2:53-2:55-2:57-2:58-2:58-2:55 = 17:36  17:45   -  9
Taylor,Melissa      4:44-4:43-2:35-2:20-2:28-2:24 = 2x800 & 4x400
Taylor,Paul         2:54-2:53-3:05-2:51-3:01-3:02 = 17:46  17:30   + 16   12:54
Tran,Uyenthi        3:20-3:16-3:16-3:19-3:23-3:24 = 19:58  20:30   - 32   14:31
Wiklund,Cecilia     3:22-3:41-3:37-3:37-3:51-3:43 = 21:51  19:00   +171
Wiklund,Magnus      2:38-2:36-2:36-2:41-2:40-2:37 = 15:48  15:45   +  3
Wong,Helen          3:20-3:19-3:17-3:18-3:16-3:18 = 19:48  20:30   - 42   14:37
Zades,Tom           4:05-3:57-4:00-4:06-4:06-4:10 = 24:24  24:45   - 21

The Prabel team, aided by Frank's improved running, romped to an easy win.  Neil Gelblum's team finished second.  Neil used his typical sob story to gain an additional 15 seconds in his handicap and then went out and ran by far his best time for this workout in several years.  High schooler Jack Bordoni led all of the guys with a 2:26 average, including 2:21.9 on his final run.  Missy Sudan led the ladies with a 2:56 average.  After three weeks of running on the Prospect high school track, we will return to West Valley College for all-courses day next Saturday.