Club Saturday Workouts


12/1/18 – Short Six – 5.74M

    1 Joseph  Aubuchon        37:50
    2 Scott  Bang             38:28
    3 Norry  McAllister       39:07
    4 Dino  Delyani           39:55
    5 Tim  Souza              40:30
    6 Kristina  Park          41:09
    7 Heather  Rohrer         43:19
    8 Missy  Sudan            43:25
    9 Bob  Kemp               43:50
   10 Robert  Navarrete       48:05
   11 Chris  Blue             57:38
   12 Nancy  Kirk             61:18
   13 Jeff  Justice           63:06
   14 Wiley  Liu              63:38

Dick Barrett Trophy Winner – Rich Hahn

Miserable weather this morning.  Temperature in the 40s and a light rain. But, 14 runners showed up to run the course with Joseph coming out as the winner.  Kristina led the ladies.  Tim Souza improved his 55+ PR by 2+ minutes.  Rich Hanh took home the weekly trophy for getting here early and starting the race promptly at 8AM so that all would not have to stand around in the rain and cold.  Helpers at the finish line included rich, Danny, Madelyn, Jeff Rohrer, and Dave Norlander.


11/24/18 – 4 x 1.46M WVC Loop Relay

   Pl Team                   Start   1st    2nd    3rd    4th   
   1  Souza/Norlander/Souza  11:15  20:58  37:27  47:05
   2  Aubuchon/Sudan          6:45  16:36  27:23  37:28  48:02        
   3  Goldman/Ah  Sing        6:30  18:55  28:04  40:19  48:56
   4  Gelblum/Bang            4:00  17:28  27:11  40:07  48:59
   5  Delyani/Liu/Delyani  **  -0-  25:07  40:20  50:10
   6  Kemp/Krey               6:30  16:44  28:45  38:45  50:26
   ** = I‘m  not sure when Dino started. I guessed that he started at 14:00.
Individual Splits
   Runner                   1st    2nd     Total  Rating   Dif 
   Souza,Tim                 9:43   9:38   19:21  19:30   -   9
   Norlander,Dave           16:29          16:29  16:00   +  29
   Aubuchon,Joseph           9:51  10:05   19:56  20:00*  -   4
   Sudan,Missy              10:47  10:34   21:21  20:00   +  81
   Goldman,Mark             12:25  12:15   24:40  22:45*  - 105
   Ah Sing,  Sheldon         9:09   8:37   17:46  17:30   +  16
   Gelblum,Neil             13:28  12:56   26:24  25:15   +  69
   Bang,Scott                9:43   8:52   18:35  17:30   +  65
   Delyani,Dino             11:07   9:50   20:57  18:45   + 132
   Liu,Wiley                15:13          15:13  14:00   +  73
   Kemp,Bob                 10:14  10:00   20:14  20:30   -  16
   Krey,Mike                12:01  11:41   23:42  19:45   - 237

We were in a quandry as to how to modify the relay because of a gigantic puddle at the bridge near the bathroom.  But, Scott Bang came to our rescue as he used a traffic cone to sweep away a good portion of the water.  Thanks to Norry McAllister for helping at the start/finish line.


11/17/18 – Farwell – 3.54M

    1   Heather  Rohrer    25:21.9
    2   Kristina  Park     26:15.3
    3   Joseph  Aubuchon   29:05.3
    3   Dino  Delyani      29:05.3
    3   Norry  McAllister  29:05.3
    6   Dave  McIntyre     34:07.0
    7   Neil  Gelblum      34:19.4
    8   Kat  Powell        34:42.x
    9   Wiley  Liu         36:08.3 PR
   10   Jeff  Justice      43:14.x

AQI was around 150 when we showed up at WVC this morning but still we had 10 runners, most of whom ran easy.  The ladies finished first and 2nd, which may have never happened before.  Wiley was the only one to PR.  Rich Hahn handled the finish line.


11/10/18 – 8 x 1200M Relay

  Pl  Team             Start   1      2      3      4      5      6      7      8  
   1  Waggoner/Sudan   0:15   4:57  10:01  14:38  19:37  24:13  29:11  33:41  38:35
   2  Ah Sing/Krey     1:00   5:25  10:40  15:00  20:11  24:21  29:31  33:34  38:35
   3  Park/Liu         1:30          6:09  12:28  17:08  23:34  28:10  34:47  39:15
   4  McAllist/Delyani 2:30   7:20  12:03  16:46  21:31  26:05  30:39  34:56  39:36
   5  Bang/Navarrete   2:00   6:26  11:38  16:00  21:05  25:22  30:30  34:50  39:54
   6  Spencer/Norlandr  -0-          4:25  12:15  16:49  24:47  29:26  37:18  42:10

   Dick Barrett Trophy Winner – Missy Sudan & Gary Waggoner

Individual Splits
   Runner             1       2       3      4       Total   Rating Diff
   Waggoner,Gary     4:42    4:37    4:36   4:30     18:25   18:45  - 20
   Sudan,Missy       5:04    4:59    4:58   4:54     19:55   20:15  - 20
   Ah  Sing,Sheldon  4:25    4:20    4:10   4:03     16:58   17:00  -  2
   Krey,Mike         5:15    5:11    5:10   5:01     20:37   21:15  - 38
   Park,Kristina     4:39    4:40    4:36   4:28     18:23   17:45  + 38
   Liu,Wiley         6:19    6:26    6:37            19:22   20:00  - 38
   McAllister,Norry  4:50    4:43    4:34   4:17     18:24   18:00  + 24
   Delyani,Dino      4:43    4:45    4:34   4:40     18:42   18:45  -  3
   Bang,Scott        4:26    4:22    4:17   4:20     17:25   17:15  + 10
   Navarrete,Robert  5:12    5:05    5:08   5:04     20:29   20:00  + 29
   Spencer,Dwayne    4:25    4:34    4:39   4:52     18:30   17:45  + 45
   Norlander,Dave    7:50    7:58    7:52            23:40   21:30  +130

Missy started her last run about 30 meter behind Mike, passed him, and then barely held him off by about an inch.  Our fastest runners were Sheldon at 16:58, Scott at 17:25, Kristina at 18:23, Norry at 18:24, Garry at 18:25, Dwayne at 18:30, and Dino at 18:42.


11/3/18 – Farwell/H – 4.68 Miles

      1  Scott Bang        29:49
      2  Sheldon Ah Sing   30:07
      3  Norry McAllister  30:30
      4  Joseph Aubuchon   30:43
      5  Dino Delyani      31:14
      6  Gary  Waggoner    31:35
      7  Kristina Park     31:47
      8  Heather Rohrer    33:28 PR
      9  George Lo         34:27
     10  Robert Navarrete  34:48
     11  Missy Sudan       35:21
     11  John Huang        35:21
     13  Paul Taylor       35:36
     14  Mark Goldman      37:06
     15  Radha Nambula     37:37 PR
     16  Dave McIntyre     40:29
     17  Jeff Justice      42:38 PR
     18  Wiley Liu         46:29
     19  Chris Blue        48:36
     20  Rich Hahn         48:42
     21  Alvin Jackson     71:13

Phantom Dick Barrett Trophy Winner – Heather Rohrer

Scott Bang showed great sprint speed over the last 300 meters to score a 100+ Meter win.  Kristina led the ladies.  We had three all-time PRs – Heather Rohrer, Radha Nambula, and Jeff Justice.


10/27/18 – 8 x 0.66M Tennis Court Loop Relay

    Pl  Team                 Start
    1   Justice/Park         2:45           6:58-12:49-16:46-22:41-26:43-32:45-36:29
    2   Aubuchon/R.Nambula   3:30     7:21-11:51-15:42-20:08-24:02-28:37-32:29-36:57
    3   Spencer/Norlander    -0-            3:53-10:49-14:51-21:46-25:50-32:56-37:02
    4   Navarette/Liu        1:00           6:00-12:29-17:06-22:52-27:30-33:34-37:59
    5   Ah Sing/Krey         4:15-    7:58-12:42-16:34-21:14-25:08-29:47-33:33-38:08
    6   McAllister/Taylor    4:00     8:12-12:53-16:55-21:35-25:41-30:27-34:23-39:04

Dick Barrett Trophy Winners – Kristia Park & Jeff Justice

Individual Times                                                                           
   Runner                Splits                Total   Rating    Diff  5/26/18
   Ah  Sing,Sheldon      3:43-3:52-3:54-3:46 = 15:15   14:45     + 30  14:38
   Aubuchon,Joseph       3:51-3:51-3:54-3:52 = 15:28   15:00     + 28  15:02
   Justice,Jeff               5:51-5:55-6:02 = 17:48   18:30     - 42  DNR
   Krey,Mike             4:44-4:40-4:39-4:35 = 18:38   18:15     + 23  DNR
   Liu,Wiley                  6:29-5:46-6:04 = 18:19   18:30     - 11  DNR
   McAllister,Norry      4:12-4:02-4:06-3:56 = 16:16   16:00     + 16  16:05
   Nambula,Radha         4:30-4:26-4:35-4:28 = 17:59   18:45     - 46  18:13
   Navarette,Robert      5:00-4:37-4:38-4:25 = 18:40   17:45     + 55  DNR
   Norlander,Dave             7:06-6:56-6:55 = 20:57   22:00     - 63  29:26
   Park,Kristina         4:13-3:57-4:02-3:44 = 15:56   16:00     -  4  DNR
   Spencer,Dwayne        3:53-4:02-4:04-4:06 = 16:05   15:15     + 50  15:22
   Taylor,Paul           4:41-4:40-4:46-4:41 = 18:48   17:15     + 93  DNR

Kristina trailed by 16 seconds with a loop to go and won by 28 seconds.  Sheldon Ah Sing (15:15), Joseph Aubuchon (15:28), and Kristina Park (15:566) had the fastest splits.  Jim Bordoni did a superb jog at the finish line, timing all of the splits and recording them.


10/20/18 – Dou/Sar/Frtvle – 2.75M

       1   Sheldon Ah Sing    16:56
       2   Gary Waggoner      17:45
       3   Dino Delyani       17:51
       4   Kristina Park      17:58
       5   Missy Sudan        19:34
       6   Radha Nambula      20:07 PR
       7   Robert Navarette   20:07
       8   Paul Taylor        20:26
       9   Dave McIntyre      21:13
      10   Dave Norlander     31:20
      11   Alvin Jackson      40:33

Phantom Dick Barrett Trophy Winner – Dino Delyani

Radha PRd by 25 seconds and Dave McIntyre improved his 55+ best by 43 seconds.  Thanks to Danny and Jim Bordoni for helping at the finish line.


10/13/18 – Triangle – 4.76M

       1   Adam Prince        30:49
       2   Scott Bang         31:05
       3   Norry McAllister   31:41
       4   Dino Delyani       32:10
       5   Gary Waggoner      32:21
       6   Kristina Park      32:48
       7   Dwayne Spencer     33:10
       8   Tim  Souza         34:01
       9   Missy Sudan        34:48
      10   Robert Navarrete   35:21
      11   George Lo          35:48
      12   Mike Krey          36:07
      13   Mark Goldman       38:00
      14   Wiley Liu          46:35 PR
      15   Neil Gelblum       47:19
      15   Neeraja Nambula    47:19
      17   Dave Norlander     57:41 PW

Dick Barrett Trophy Winner – Adam Prince

Adam won by about 100 meters, Wiley beat his all-time PR by 86 seconds, Mark Goldman improved his 65+ PR by 2 seconds, Tim Souza improved his 55+ PR by 6 minutes.  Wiley doubled back after his early run of this course to help Danny time.


10/6/18 – 6 x 1600M Relay

Pl  Team                   Start   Splits                             
 1  Liu/Aubuchon             :45    9:17-15:12-23:45-29:35-38:39-44:21
 2  Conroy/Delyani          5:30   12:14-18:36-25:21-31:39-38:19-44:33
 3  H.Rohrer/Waggoner       8:00   14:31-20:42-27:12-33:20-39:50-46:01
 4  Goldman/Ah Sing         6:45   14:09-19:58-27:22-33:06-40:33-46:13
 5  J.Park/K.Park           8:15   14:41-20:47-27:19-33:28-40:15-46:17
 6  Souza/Sudan             6:45   13:21-20:01-26:39-33:23-39:49-46:31
 7  Navarrete/McAllister    8:15   15:07-21:12-28:19-34:24-41:17-47:09
 8  Lee/R.Nambula           6:45   13:31-20:31-27:11-33:51-40:23-47:21
 9  Powell/Prince           2:30   11:36-17:41-26:43-32:49-41:37-47:32
 
Individual Splits
Runner            Splits                 Total   Rating   Diff
Ah Sing,Sheldon   5:49- 5:44- 5:40 =    17:13    17:00   + 13
Aubuchon,Joseph   5:55- 5:50- 5:42 =    17:27    17:15   + 12
Conroy,Brian      6:44- 6:45- 6:40 =    20:09    21:45   - 96
Delyani,Dino      6:22- 6:18- 6:14 =    18:54    18:45   +  9
Goldman,Mark      7:24- 7:24- 7:27 =    22:15    22:15      0
Lee,Aaron         6:46- 6:40- 6:32 =    19:58    19:45   + 13
Liu,Wiley         8:32- 8:33- 9:04 =    26:08    28:00   -112
McAllister,Norry  6:05- 6:05- 5:52 =    18:02    18:15   - 13
Nambula,Radha     7:00- 6:40- 6:58 =    20:38    19:30   + 68
Navarrete,Robert  6:52- 7:07- 6:53 =    20:52*   19:30   + 82
Norlander,Dave   10:19-10:39-10:38 =    31:36    31:30   +  6
Park,Jack         6:26- 6:32- 6:47 =    19:45*   19:30   + 15 
Park,Kristina     6:06- 6:09- 6:02 =    18:17    18:15   +  2
Powell,Kat        9:06- 9:02- 8:48 =    26:56    26:00   + 56
Prince,Adam       6:05- 6:06- 5:55 =    18:06    17:30   + 36
Rohrer,Heather    6:31- 6:30- 6:30 =    19:31    19:00   +  1
Souza,Tim         6:36- 6:38- 6:26 =    19:40    19:45   -  5
Sudan,Missy       6:40- 6:44- 6:42 =    20:06    19:30   + 36
Waggoner,Gary     6:11- 6:08- 6:11 =    18:30    18:30      0

9/29/18 – Step Up & Step Down Relay

   1    Nambula/Waggoner    -0-   1:24-4:25- 9:09-15:26-22:19-26:53-30:05-31:30
   2    Goldman/Ah Sing     -0-   1:45-4:27- 9:55-15:42-23:05-27:26-31:05-32:12
   3    Souza/McAllister    1:00  2:34-5:36-10:39-16:49-23:32-28:04-31:21-32:37

Dick Barrett Trophy Winner – Radha Nambula

   Individual Splits
   Runner             Splits                 Total    Rating  Diff 
   Nambula,Radha      1:24-3:12-4:44-6:53 =  16:13    17:30   -1:17
   Waggoner,Gary      1:25-3:01-4:34-6:17 =  15:17    15:00   +0:17
   Goldman,Mark       1:45-3:39-5:28-7:23 =  18:15    19:00   -0:45
   Ah  Sing,Sheldon   1:07-2:42-4:21-5:47 =  13:57    13:30   +0:27
   Souza,Tim          1:34-3:17-5:03-6:43 =  16:37    16:30   +0:07
   McAllister,Norry   1:16-3:02-4:32-6:10 =  15:00    15:00    0

All teams were rated to finish in 32:30.  The Waggoner team, led by Radha running 77 seconds under his rating, won by about 200 Meters.  Ah Sing had the best per lap average at 84 seconds.  Norry hit his rating right on the nose.  Thanks to Wiley Liu and Danny Moon for doing an efficient job of timing.


9/22/18 – Valle Vista – 3.0M

    1   Wayne Spencer       19:36
    2   Kristina Park       19:51
    3   Gary Waggoner       19:54
    4   Geoff Bradley       20:24
    5   Ken Camet           20:34
    6   Radha Nambula       21:17
    7   Dave McIntyre       25:09
    8   Todd Hayes          25:31
    9   John Huang          25:45
   10   Wiley Liu           29:07
   11   Jeff Justice        29:53 PR
   12   Rich Hahn           31:17
   13   Dave Norlander      35:21

Phantom Dick Barrett Trophy Winner – Wayner Spencer

Small turnout.  One PR – by Handicap race winner Jeff Justice.  I think that the helpers were Danny Moon Jim Bordoni, and Nancy Kirk.


9/15/18 – 18 x 0.33M Half Tennis Court Loop Relay

  Pl Team                        Start  Splits                                                  
   1 Souza/R.Nambula/Prince      4:15 6:30- 8:37-10:24-12:46-14:44-16:34-18:50-20:52-22:37
                                           25:13-27:09-28:59-31:15-33:14-35:01-37:31-39:26-41:17      
   2  Goldman/H.Rohrer/B.Kriege   -0- 2:25- 4:32- 7:11- 9:41-11:42-14:17-16:40-18:48-21:17
                                           23:48-25:50-28:20-30:41-32:49-35:12-37:43-39:39-42:04
3 Krey/McAllister/Bradley   5:45 7:56- 9:58-11:52-14:12-16:17-18:19-20:30-22:54-24:49                             27:09-29:13-31:10-33:17-35:48-37:31-39:49-41:32-43:31     
4 Jackson/Waggoner/Aubuchon 3:45 6:22- 8:24-10:05-13:05-15:03-16:52-19:32-21:37-23:17                                   26:26-28:23-30:06-32:48-34:52-36:35-40:01-41:55-43:42
5 Liu/Camet/Mary Kriege      4:30 7:00- 9:09-10:57-13:43-15:40-17:37-20:09-22:17-24:09                                  27:04-28:59-30:56-33:36-35:50-37:33-40:24-42:22-44:19
6 Norlander/Gelblum/Ah Sing -0- 3:04- 5:50- 7:32-10:52-13:27-15:15-18:25-21:04-22:35                                 26:03-28:34-30:23-33:38-36:19-38:05-41:29-44:01-45:44
Individual Splits
   Runner               Splits                          Total  Rating    Dif 
   Ah  Sing,Sheldon      1:42-1:48-1:31-1:49-1:46-1:43 = 10:19  10:30    - 11
   Aubuchon,Joseph       1:41-1:49-1:40-1:43-1:43-1:47 = 10:23  10:30    -  7
   Bradley,Jeff          1:54-2:02-1:55-1:57-1:43-1:59 = 11:30  11:45    - 15
   Camet,Ken             2:09-1:57-2:08-1:55-2:14-1:58 = 12:21  12:30     - 9
   Gelblum,Neil          2:46-2:35-2:39-2:31-2:41-2:32 = 15:44  15:15    + 29
   Goldman-Mark          2:25-2:30-2:23-2:31-2:21-2:31 = 14:41  14:45    -  4
   Jackson,Alvin         2:37-3:00-2:40-3:09-2:42-3:26 = 17:34  17:30    +  4
   Krey,Mike             2:11-2:20-2:11-2:20-2:07-2:18 = 13:27  13:15    + 12
   Kriege,Becki          2:39-2:35-2:29-2:30-2:23-2:25 = 15:01  16:15    - 74
   Kriege,Mary           1:48-1:57-1:52-1:57-1:43-1:57 = 11:14  11:00*   + 14
   Liu,Wiley             2:30-2:46-2:32-2:55-2:40-2:51 = 16:14  15:45    + 29
   McAllister,Norry      2:02-2:05-2:24-2:04-2:31-1:43 = 12:49  13:00*   - 11
   Nambula,Radha         2:07-1:58-2:02-1:56-1:59-1:55 = 11:57  13:15    - 78
   Norlander,Dave        3:04-3:20-3:10-3:28-3:15-3:24 = 19:41  18:00    +101
   Prince,Adam           1:47-1:50-1:45-1:50-1:47-1:51 = 10:50  11:15    - 25
   Rohrer,Heather        2:07-2:01-2:08-2:02-2:08-1:56 = 12:22  12:45    - 23
   Souza,Tim             2:15-2:22-2:16-2:36-2:16-2:30 = 14:15  15:00*   - 45
   Waggoner,Gary         2:02-1:58-2:05-1:57-2:04-1:54 = 12:00  12:00       0

Dick Barrett Trophy Winner – Becki Kriege

There was some bad handicapping this morning as the first 2 teams finished far under the estimated finishing time for all teams of 43:45.  The injury-prone Becki Kriege agreed at the last moment to run the relay so that all present could run the relay and it was her birthday.  So, she was awarded the trophy. The fastest runners for the guys were Ah Sing, Joseph, and Adam at averages of 1:43, 1:44, and 1:48.  Mary Kriege led the ladies at a 1:52 average.  Each runner ran a total of 1.98 miles.  Thanks to Danny Moon, Nancy Kirk, and Jim Bordoni for helping.  Jim was very helpful in that he got the splits at the halfway mark of the course.  Jim broke his right wrist the day before but he is left handed.  So, his handwriting remained perfect as was the handwriting of Nancy.


9/8/18 – 4 x 1.46M WVC Loop Relay (By Danny & Madelyn)

   1  R.Nambula/Waggoner        9:51-19:32-30:16-39:57
   2  Taylor/Camet             10:34-20:24-30:57-40:33
   3  McIntyre/McAllister      11:09-20:36-32:02-41:34
   4  Gelblum/Aubuchon         12:59-21:44-34:05-42:53
   5  Liu/Ah  Sing             13:35-22:21-36:27-45:26
   6  Justice/Park             13:25-22:51-37:19-46:43
Individual Splits
   Runner                     1st   2nd    Total  Rating  Dif  
   Ah  Sing,Sheldon           8:46- 8:59 = 17:45  17:15  + 0:30
   Aubuchon,Joseph            8:45- 8:48 = 17:33  17:15  + 0:18
   Camet,Ken                  9:50- 9:36 = 19:26  18:15  + 1:11
   Gelblum,Neil              12:59-12:21 = 25:20  24:30  + 0:50
   Justice,Jeff              13:25-14:28 = 27:53  26:30  + 1:23
   Liu,Willie                13:35-14:06 = 27:41  27:45  - 0:04
   McAllister,Norry           9:27- 9:32 = 18:59  18:00  + 0:59
   McIntyre,Dave             11:09-11:26 = 22:35  22:15  + 0:20
   Nambula,Radha              9:51-10:44 = 20:35  20:45  - 0:10
   Norlander,Dave            16:35-16:59 = 33:34  31:00  + 2:34
   Park,Kristina              9:26- 9:24 = 18:50  18:15  + 0:35
   Taylor,Paul               10:34-10:33 = 21:07  20:15  + 0:52
   Waggoner,Gary              9:41- 9:41 = 19:22  19:00  + 0:22

All teams started together and at the end of the first loop all of them had established their eventual finishes except for the Ah Sing team that passed the Park team during the 2nd loop.  12 of the 13 teams ran over their ratings.  Radha was the exception to the rule, running 10 seconds under his rating.  Danny blamed these slower-than-expected performances on thes smokey air quality.  The fastest runners were Aubuchon (17:33), Ah Sing (17:45, Park (18:50), McAllister (18:59), Waggoner (19:22), and Camet (19:26).  Danny and Madelyn handled the finish line and the computation of the results.


9/1/18 – 16 x 400M Relay

     Pl Team             Start   Splits   
     1  Powell/Goldman     :30   2:38-  4:27- 6:28- 8:13-10:14-11:58-13:56-15:41 
                                  17:37-19:21-21:15-22:58 
     2  Knuckey/Gelblum   3:00   4:56-  6:53- 8:47-10:40-12:31-14:26-16:16-18:12 
                                  19:58-21:48-23:31-25:25 
     3  Dodson/Liu         -0-   2:24-  4:13- 6:37- 8:34-11:00-12:59-15:28-17:28 
                                  19:57-21:57-24:27-26:25 
     4  Aubuchon/Bang     4:00   5:32-  6:55- 8:27- 9:48-11:17-12:35-14:03-15:23 
                                  16:51-18:07-19:36-20:53-22:23-23:47-25:19-26:45 
     5  Sudan/McAllister  2:45   4:19-  5:53- 7:24- 8:54-10:26-11:55-13:26-14:56 
                                  16:28-17:56-19:28-20:54-22:27-24:02-25:31-27:05 
     6  Camet/H.Rohrer    3:00   4:40-  6:12- 7:44- 9:16-10:45-12:17-13:47-15:16 
                                  16:44-18:18-19:48-21:17-22:43-24:14-25:40-27:11 
     7  Park/Ah  Sing     6:00   7:24-  8:36-10:01-11:15-12:37-13:53-15:17-16:35 
                                  18:01-19:17-20:40-21:56-23:18-24:39-26:01-27:17 
     8  Taylor/Waggoner   2:45   4:20-  5:54- 7:28- 8:57-10:31-12:00-13:35-15:04 
                                  16:42-18:11-19:47-21:15-22:52-24:21-25:56-27:24  
     9  Krey/Prince       4:15   5:53-  7:18- 8:53-10:18-11:52-13:14-14:51-16:10 
                                  17:46-19:06-20:42-21:58-23:33-24:53-26:30-27:49

Dick Barrett Trophy Winner – Aubuchon/Bang team

   Individual Splits                                       Total   Rating  Diff 
   Ah Sing,Sheldon      72- 74- 76- 78- 76- 76- 81- 76 =   10:09   10:00   +0:09 
   Aubuchon,Joseph      92- 92- 89- 88- 88- 89- 90- 92 =   12:00   12:00**  0 
   Bang,Scott           83- 81- 78- 80- 76- 77- 84- 86 =   10:45   11:00   -0:15 
   Camet,Ken           100- 92- 89- 90- 88- 90- 86- 86 =   12:01   11:15   +0:46 
   Dodson,Bill         144-144-146-149-149-150         =   14:42   15:00** -0:18 
   Gelblum,Neil        117-113-115-116-120-114         =   11:25   12:00   -0:35 
   Goldman,Mark        109-105-104-105-104-103         =   10:30   14:30   -4:00 
   Knuckey,Des         116-114-111-110-106-103         =   11:00   12:00** -1:00 
   Krey,Mike            98- 95- 94- 97- 96- 96- 95- 97 =   12:48   12:15   +0:33 
   Liu,Wiley           109-117-119-110-120-118         =   11:43   12:00   -0:17 
   McAllister,Norry     94- 90- 89- 90- 88- 86- 95- 94 =   12:06   12:00   +0:06 
   Park,Kristina        84- 85- 82- 84- 86- 83- 82- 82 =   11:08   11:00   +0.08 
   Powell,Kat          128-121-121-118-116-114         =   11:58   12:00   -0:02* 
   Prince,Adam          85- 85- 82- 79- 80- 76- 80- 79 =   10:46   10:30   +0:16 
   Rohrer,Heather       92- 92- 92- 89- 94- 89- 91- 91 =   12:10   12:45** -0:35 
   Sudan,Missy          94- 91- 92- 91- 92- 92- 93- 89 =   12:14   12:15   -0:01 
   Taylor,Paul          95- 94- 94- 95- 98- 96- 97- 95 =   12:44   12:30   +0:14 
   Waggoner,Gary        94- 89- 89- 89- 89- 88- 89- 88 =   11:55   11:45   +0:10 

All teams (6 teams scheduled to run 16 400s and 3 teams scheduled to run 12 400s) were rated to finish in 27 minutes.  Alas, it was forgotten to adjust Mark Goldman’s rating to account for the fact that he would be running only 6 400s rather than 8.  The result was that he his team won by a lot.  This was not Mark’s fault.  The fastest men’s runner was Ah Sing at 76 per 400 and the fastest women’s runner was Kristina Park at 83.5 per run.  Thanks to Danny Moon, Becki Kriege, and Radha Nambula for helping at the finish line.  This was a difficult relay to time in that frequently groups of runners would would hand off within a couple of seconds of each other.  The threesome timing today did an excellent job.


8/25/18 – Short Six – 5.74M

    1   Dwayne Spencer        38:37
    2   Sheldon Ah Sing       38:54
    3   Norry McAllister      39:42
    4   Geoff Bradley         40:45
    5   Dino Delyani          40:50
    6   Gary Waggoner         41:14
    7   Heather Rohrer        41:36
    8   Missy Sudan           44:32
    8   Ken  Camet            44:32
   10   Paul Taylor           44:56
   11   Mark Goldman          47:33
   12   Mike McMahon          59:30
   13   Wiley  Liu            60:02 PR
   14   Jeff Justice          61:49
   15   Chris Blue            64:00

Dick Barrett Trophy Winner – Dwayne Spencer

Dwayne stayed behind Sheldon until they reached Fruitvale and then spurted away to win by about 100 meters. Wiley Liu ran the only all-time or age-group PR with a 2 minute improvement on his all-time PR.  Jeff Justice, who made a copy of the course map, ran about 4 minutes extra by his estimate by turning left off Sobey and erroneously running up Chester for a couple of yards before turning around.  We presently have 6 runners who have completed all of the courses in the Elite E division, more than any other division has. Mark Goldman’s time allowed him to leap over Scott Graham  in the D division to take a 1 minute lead.  The top 4 in the C division – Robert Navarrete, Paul Taylor, Missy Sudan, and Bob Kemp are now within 2 minutes of each other.  Radha dropped off the weekly trophy that he won last week and then drove over to the handicap course, looking for possible short-cuts for our race on Labor Day.  Thanks to Danny Moon and Dave Norlander for helping at the finish line.


8/18/18 -12 x 600M Relay

  Pl  Team
   1  Waggoner/Bradley       2:22-  4:24- 6:46- 8:57-11:17-13:23
                              15:42-17:56-20:14-22:35-24:52-26:58
   2  Delyani/Park           2:20-  4:23- 6:45- 8:57-11:17-13:24
                              15:49-17:57-20:30-22:37-25:09-27:06
   3  Justice/Aubuchon       2:59-  5:00- 8:20-10:21-13:33-15:31
                              18:42-20:38-23:51-25:47-29:06-30:59
   4  Liu/Donovan            2:56-  4:56- 8:06-10:04-13:21-15:20
                              18:38-20:40-23:58-26:07-29:36-31:42
   5  Gelblum/Nambula        3:04-  5:24- 8:25-10:45-13:43-15:59
                              19:00-21:19-24:23-26:45-29:52-32:02
   6  McMahon/McAllister     3:07-  5:24- 8:37-10:52-14:05-16:20
                              19:32-21:52-25:04-27:27-30:37-32:53
Individual Splits
   Aubuchon,Joseph            2:01-2:01-1:58-1:56-1:56-1:53  = 11:45
   Bradley,Geoff              2:02-2:11-2:06-2:14-2:21-2:06  = 13:00
   Delyani,Dino               2:20-2:22-2:20-2:25-2:33-2:32  = 14:32
   Gelblum,Neil               3:04-3:01-2:58-3:01-3:04-3:07  = 18:15
   Justice,Jeff               2:59-3:20-3:12-3:11-3:13-3:19  = 19:14
   Liu,Willie                 2:56-3:10-3:17-3:18-3:18-3:29  = 19:28
   McAllister,Norry           2:17-2:15-2:15-2:20-2:23-2:16  = 13:46
   McMahon,Mike               3:07-3:13-3:13-3:12-3:12-3:10  = 19:07
   Nambula,Radha              2:20-2:20-2:16-2:19-2:22-2:10  = 13:47
   Park,Kristina              2:03-2:12-2:07-2:08-2:07-1:57  = 12:34
   Donovan,Simon              2:00-1:58-1:59-2:02-2:09-2:06  = 12:14
   Waggoner,Gary              2:22-2:22-2:20-2:19-2:18-2:17  = 13:58

Dick Barrett Trophy Winner – Radha Nambula

Surprisingly good turnout this morning as there was a grand prix cross country race in nearby Santa Cruz at the same time.  Joseph Aubuchon led the way with a total time of 11:45 (He ran 11:39 last year).  He was followed by Simon at 12:14, Kristina Park at 12:34, and Geoff Bradley at 13:00.  Radha ran very well, averaging slightly over 6 minutes per mile for his 9 laps of running.  Jim Bordoni got all of the splits on the other side of the track and Danny Moon, John Marks, and Carl Peterson helped to get the splits at the start/finish line. John Marks made his first club appearance in many years.  Gary Waggoner made his first appearance in many months.


8/11/18 – Farwell – 3.54M

    1   Sheldon  Ah Sing     22:12.9
    2   Adam  Prince         22:45.8 PR
    3   Kristina  Park       23:38.6
    4   Norry  McAllister    23:52.0
    5   Heather  Rohrer      25:01.3
    6   Geoff  Bradley       25:03.0
    7   Ken  Camet           25:20.1
    8   Radha  Nambula       25:35.9 PR
    9   Brian  Conroy        25:37.1
   10   Aaron  Lee           25:38.2
   11   Dave  McIntyre       27:07.8 55+ PR
   12   Paul  Taylor         27:29.0
   13   Mark  Goldman        28:50.0
   14   Dino  Delyani        28:50.0
   15   Missy  Sudan         29:38.8
   16   Vinayak  Parikh      32:10.2
   17   Neil  Gelblum        33:33.x
   18   Jeff  Justice        34:16.1 PR
   19   Neeraja  Nambula     34:16.1 PR
   20   Mike  McMahon        35:45.2
   21   Chris  Blue          36:41.7
   22   Bob  Lord            36:54.6
   23   Nancy  Kirk          37:24.8
   24   Willie  Liu          37:25.2 PR
   25   Bill  Dodson         47:00.x
   26   Alvin  Jackson       53:01.x

Dick Barrett Trophy Winner – Dave McIntyre

Warmish morning.  Sheldon and Kristina ran to easy wins over the men’s and women’s fields.  Five all-time PRs were run – Willie by 8 minutes, Radha by 3 minutes, Jeff by 91 seconds, Neeraja by 65 seconds, and Adam by 39 seconds.  The trophy was given to Dave McIntyre, who has been running this course for many, many years and at age 56 it is unlikely that he will ever run an all-time PR again but he did improve his 55+ PR by 26 seconds.  Thanks to Danny Moon, Willie Liu, Chris Blue, and Nancy Kirk for their help at the finish line.  Dave Norlander started his comeback from surgery by run/walking a mile on the WVC track in 11:57.8


8/4/18 – One Mile on the Track

Heat #1 – Over 6:30  Runners
      1   Mike  Krey          6:39.3 PW
      2   Paul  Taylor        6:47.1
      3   Neil  Gelblum       8:15.9 *
      4   Jeff  Justice       8:21.1 *
      5   Jim  Bordoni        8:28.9*RW
      6   Rich  Hahn          8:31.4
      7   Neeraja  Nambula    8:51.2
      8   Willie  Liu         9:02.6
      9   Kat Powell          9:05.6
     10   Walt  Van Zant      13:14.0*
     11   Dave  Norlander     14:57.4RW
Heat  #2 – Under 6:30 Runners
      1   Scott  Bang         5:33.4
      2   Joseph  Aubuchon    5:53.4
      3   Norry  McAllister   5:53.8
      4   Dwayne  Spencer     5:54.3*
      5   Geoff  Bradley      5:56.2
      6   Aaron  Lee          6:04.8*
      7   Dino  Delyani       6:11.2
      8   Heather  Rohrer     6:11.8*
      9   Radha  Nambula      6:15.0*

Dick Barrett Trophy Winner – Scott Bang

5 of the 20 runners who competed this morning did not compete in our first mile run on 6/16/18 and two of the runners (Dino and Dave) were recovering from injuries.  That meant that 8 of the remaining 13 runners improved on their first mile runs.  Scott Bang took home the weekly trophy.  He had the fastest time this morning and has been running well lately.  Radha improved his mile time by 20 seconds.  Thanks to Danny Moon, Jim Bordoni, Rich Hahn, and Carl Petersen for helping at the finish line.


7/27/18 – 24/36 x 200M Relay

  Pl   Team                                
   1   L.Norlander/J.Rohrer/McAllistr   4:38- 9:22-13:59-18:35
   2   Liu-N.Nambula/Jackson            5:04-10:17-15:32-20:45
   3   Ah  Sing/Aubuchon/Park           3:38- 7:10-10:47-14:18-17:55-21:18
   4   H.Rohrer/Conroy/Bradley          3:57- 7:59-12:00-16:07-20:13-24:07

 Dick Barrett Trophy Winner – Jeff Rohrer

The runners for the first two teams ran 8 x 200 meters and the runners for the last two teams ran 12 x 200 meters.  Jeff Rohrer won the weekly trophy because he was on the winning team and ran well.  Danny Moon handled the finish line.


7/21/18 – 5K on the Track

      1 Sheldon  Ah Sing      18:36.9 *
      2 Joseph  Aubuchon      19:06.9 *
      3 Scott  Bang           19:36.6
      4 Norry  McAllister     20:25.0
      5 Dino  Delyani         20:26.6
      6 Kristina  Park        20:27.4
      7 Geoff  Bradley        20:52.5 *
      8 Aaron  Lee            20:59.9 *
      9 Heather  Rohrer       21:08.7
     10 Brian  Conroy         21:55.4
     11 Mike  Krey            22:34.4 PW
     12 Radha  Nambula        22:54.2 *
     13 Dave  McIntyre        24:04.7
     14 Jeff  Rohrer          24:51.7
     15 Negesh  Saldi         25:29.6
     16 Kat  Powell           29:07.9
     17 Nikhita  Saldi        29:23.3
     18 Nandini  Saldi        29:24.8
     19 Neeraja  Nambula      29:37.9 *
     20 Jim  Bordoni          32:22.6 RW
     21 Willie  Liu           33:19.1
     21 Nancy  Kirk           35:26.9
   * = Ran  faster than their 1/27/18 5K

Dick Barrett Trophy Winner – Sheldon Ah Sing

Sheldon took off fast and kept going hard to win by about 150 meters.  Joseph and Scott settled into 2nd and 3rd place early in the run and stayed there the remainder of the race..  Dino, Norry, and Kristina ran as a group throughout the run with Norry having the better finish at the end.  Heather ran her fastest Racer of the Year 5K since she ran 21:36 in 2009.  Thanks toDanny Moon,Jim Bordoni, Rich Haln, Alvin Jackson, and Madelyn Moon for helping with the race.


7/14/18 – Farwell/H – 4.68M

      1   Joseph  Aubuchon    29:08
      2   Sheldon  Ah Sing    29:18
      3   Jon  Slater         30:47
      4   Sino  Delyani       31:22
      5   Geoff  Bradley      33:29
      6   Heather  Rohrer     33:37 PR
      7   Neil  Gelblum       43:32
      8   Kat  Powell         43:36
      8   Radha  Nambula      43:36
     10   Jeff  Justice       46:13 PR
     11   Jim  Bordoni        49:24 RW
     12   Chris  Blue         49:33
     13   Willie  Liu         54:36

Dick Barrett Trophy Winner – Joseph Aubuchon

Upset win by Joseph this morning. After six consecutive losses to Sheldon, dating back 4 months, Joseph finished in front of Sheldon this morning.  Last week Joseph led Sheldon by 15 seconds with a mile to go and lost.  This week Joseph led Sheldon by a slight amount with a mile to go but this time pulled away for the win. Heather
broke her all-time PR, set in February 2009, by 7 seconds.  Jim Bordoni broke Don Packwood’s course race walking record by 2 minutes.  Don’s record was 13 minutes better than the next best race waling mark.  Thanks to Danny Moon, Willie Liu, and Jim Bordoni for their help at the finish line.


7/7/18 – Dou/Sar/Frtvle – 2.75M

      1   Sheldon  Ah Sing    16:12 PR
      2   Joseph  Aubuchon    16:41
      3   Scott  Bang         17:01
      4   Dino  Delyani       18:07
      5   Kristina  Park      18:10
      6   Geoff  Bradley      18:58
      7   Heather  Rohrer     19:09
      8   Paul  Taylor        19:34
      9   Radha  Nambula      20:32 PR
     10   Mark  Goldman       21:34
     11   Todd  Hayes         23:01
     12   Jeff  Justice       26:19 PR
     13   Neeraja  Nambula    26:42 PR
     14   Negesh  Saldi       26:44
     15   Chris  Blue         27:45
     16   Anjali  Yadav       32:21
     17   Vedant  Yadav       32:46
     18   Alvin  Jackson      38:11
     19   Walt  Van Zant      39:07

Dick Barrett Trophy Winner – Neeraja Nambula

Warmish weather this morning but we still got 4 all-time PRs. Joseph led the race until the start of the final uphill mile, when Ah Sing began to pull away.  Radha had a 3-minute PR, Neeraja had a 54-second PR, Jess had a 40-second PR, and Sheldon had a26-second PR.  Heather ran her fastest time on this course since she ran 18:10 in January 2010.  Thanks to Danny and Rich Hahn for handling the finish line.


6/30/18 – Triangle – 4.76M

     1    Sheldon  Ah Sing    30:09 PR
     2    Adam  Prince        30:26
     3    Jon  Slater         31:50
     4    Dino  Delyyani      32:17
     5    Kristina  Park      33:17
     6    Geoff  Bradley      35:31
     7    Paul  Taylor        35:42
     8    Heather  Rohrer     36:30
     9    Ken  Camet          36:41
     10   Mike  Krey          37:51
     11   Missy  Sudan        38:02
     11   Norry  McAllister   38:02
     11   Mark  Goldman       38:02
     11   Radha  Nambula      38:02 PR
     15   Dave  McIntyre      38:55
     16   Todd  Hayes         39:38
     17   Kat  Powell         45:54
     18   Chris  Blue         47:09
     19   Neil  Gelblum       47:35
     20   Anjelica  Yadav     48:59
     21   Don  Packwood       51:30
     22   Jeff  Justice       52:04
     23   Alvin  Jackson      76:00

Dick Barrett Trophy Winner – Radha Nambula

It was warm this morning but we still got two PRs – 4 minute improvement for Radha and 28-second improvemewnt for Ah Sing. Thanks to Dave Norlander, Danny Moon, and Willie Liu for helping at the finish.


6/23/18 – Valle Vista – 3.0M

      1   Sheldon  Ah Sing    20:52
      2   Jon  Slater         21:41
      3   Paul  Taylor        22:06
      4   Heather  Rohrer     22:46
      6   Mark  Goldman       24:29
      7   Catherine  Frye     24:56
      8   Kat  Powell         28:51
      9   Chris  Blue         30:43
     10   Slim  Pickens       31:20
     11   Hisham  Mohammed    37:30
     12   Irfan  Mohammed     37:31

Dick Barrett Trophy Winner – Hisham Mohammed

The helpers were Danny Moon, Carl Petersen, and Norry McAllister


6/16/18 – One Mile on the Track

      Heat #1 – Over 7:00 Runners
 1 Johnathan Lee       6:57.6  2 Hank Lawson         7:44.0  3 Kid Vedant          8:09.3  4 Neil Gelblum        8:18.8  5 Jeff Justice        8:34.3  6 Alvin Jackson       8:44.8 *  7 Anjali               8:53.1  8 Bob Lord            8:53.9  9 Jim Bordoni         9:09.7 10 Don Packwood        9:10.7 11 Dave Norlander      10:23.9 12 Kashmira             11:25.3 13 Walt Van Zant       13:34.5 12 Rishi                15:33.7
      Heat #2 – Under 7:00 Runners
   1 Sheldon Sing       5:16.4    2 Joseph Aubuchon    5:17.7    3 Scott Bang         5:32.2 *    4 Norry McAllister   5:40.6    5 Kristina Park      5:43.9    6 Simon Donovan      5:44.7    7 Jon Slater         5:45.2    8 Emanuel Lee        5:46.8    9 Dino Delyani       5:51.9 *   10 Dwayne Spencer     5:54.8   11 Aaron Lee          6:09.1   12 Brian Conroy       6:17.2   13 Robert Navarrete   6:19.4   14 Heather Rohrer     6:26.8   15 Mike Krey          6:33.2 *   16 Bob Pickens        6:33.9   17 Radha Nambula      6:35.5   18 Bob Kemp           6:36.5   19 Paul Taylor        6:39.7   20 Dave McIntyre      6:50.1   21 Sana Mohammed      7:41.8   22 Hisham Mohammed    8:40.7   23 Irfan Mohammed     8:50.2 * Ran faster than their best time last year

Dick Barrett Trophy Winner – Heather Rohrer

Finish line crew – Jim Bordoni, Willie Liu, Carl Petersen, Rich Collins, Nancy Kirk


6/9/18 – 3000/1500/800

     3000M
   1  Sheldon Ah Sing   11:15.4    2  Jon Slater        12:07.7    3  Geoff Bradley     12:32.7    4  Heather Rohrer    13:26.4    5  Radha Neeraja     14:19.3    6  Neil Gelblum      16:37.1
     2 Mile Equivalent
   1  Sheldon Ah Sing   12:09.2    2  John Slater       13:05.7    3  Geoff Bradley     13:32.6    4  Heather Rohrer    14:30.6    5  Radha Neeraja     15:27.7    6  Neil Gelblum      17:56.5
     1500M
   1  Sheldon Ah Sing    5:15.5    2  Jon Slater         5:31.7    3  Geoff Bradley      5:50.6    4  Heather Rohrer     6:22.2    5  Radha Neeraja      6:33.4    6  Neil Gelblum       7:37.1    7  Iffan ?            8:10.6    8  Hisham ?           8:11.3    9  Vedant ?           8:26.6   10  Chris Blue         8:33.6   11  Anjali?            10:17.9   12  Rishi ?           14:23.7
     One Mile Equivalent
    1  Sheldon Ah Sing    5:40.6    2  Jon Slater         5:58.1    3  Geoff Bradley      6:18.5    4  Heather Rohrer     6:52.6    5  Radha Neeraja      7:04.7    6  Neil Gelblum       8:13.5    7  Iffan?              8:49.7    8  Hisham ?           8:50.4    9  Vedant ?           9:06.9   10  Chris Blue         9:14.5   11  Anjali?            11:07.1   12  Rishi?             15:32.5
     800M
    1  Sheldon Ah Sing    2:36.5    2  Geoff Bradley      2:44.6    3  Jon Slater         2:51.0    4  Heather Rohrer     3:08.2    5  Robert ?           3:08.7    6  Radha Neeraja      3:14.8    7  Neil Gelblum       3:51.0    8  Vedant ?           4:11.0    9  Hisham ?           4:11.3   10  Chris Blue         4:18.5   11  Anjali              4:19.6   12  Iffan              4:27.2   13  Illegible          5:06.6   14  Rishi ?            7:00.7

Dick Barrett Trophy Winner – Heather Rohrer

Sheldon won all three races this morning for the second year in a row.  Our helpers at the finish line included long-time club member David Garcia (visiting from Santa Maria), Rachel Rohrer, and Danny Moon.


6/2/18 – All Courses Day

Dou/Sar/Frtvle-2.75M

 1  Geoff Bradley    21:42
 2  Neil Gelblum     24:19

Valle Vista – 3.0M

 1  Slim Pickens     26:29
 2  Ken  Camet       26:58
 3  Alvin Jackson    44:42

Farwell – 3.54M

 1  Norry McAllister 23:05.5
 2  Dino  Delyani    23:43.2
 3  Kristina  Park   23:44.8
 4  Mike  Krey       25:50.7
 5  Nancy  Kirk      38:36.9
 6  Chris  Blue      39:38.6

Farwell/H – 4.68M

 1  Bob  Kemp        33:37
 2  Dave  McIntyre   38:27        
 3  Vineyak Parikh   44:21
 4  Don Packwood     48:13
 5  Bob  Lord        49:30

Triangle – 4.76M

 1  Joseph Aubuchon  30:41
 2  Mark Goldman     38:44
 3  Scott Graham     39:51
 4  Jonathan Lee     43:00
 5  Jim  Bordoni     49:51 RW

Short Six – 5.74M

 1  Jorn  Jensen     39:54   
 2  Emanuel Lee      40:06
 3  Jon  Slater      40:09

Unidentified Course

 1  Heather Rohrer   33:51

Dick Barrett Trophy Winner – Jim Bordoni

We ran all six courses this morning and Heather ran the popular 4.25M course as she missed Douglas when running down Saratoga Ave in an attempt to run the Farwell course, running all of the way to Fruitvale Ave before turning up that incline to the finish.. Bob Kemp improved his all-time PR for the Farwell/H course by 7 seconds, Jim Bordoni broke the all-time race-walking mark for the Triangle course by 4 minutes.  Norry improved his Farwell best by 7 seconds.  This left him in 10th place, 1 second behind Tom O’Connor and 8 seconds behind Brian Davis.  Neil Gelblum improved his 65+ best for Douglas by 41 seconds and Mark Goldman improved his 65+ best by 34 seconds.  Jonathan Lee joined us for the first time in a very long time and let us know that he was moving to El Dorado Hills to take a new job as principal at a school.  Thanks to Danny Moon, Carl Peterson, Willie Liu, and Jim Bordoni for helping at the finish line.


5/26/18 – 8 x 0.66M Tennis Court Loop Relay

   Pl  Team
    1  Aubuchon/Spencer     3:45-  7:36-11:29-15:18-19:04-22:56-26:34-  30:24
    2  Ah  Sing/McAllister  3:35-  7:36-11:21-15:20-19:01-23:04-26:41-  30:43
    3  Bang/Delyani         3:49-  7:58-11:54-16:06-19:54-24:05-28:04-  32:17
    4  H.Rohrer/Slater      4:38-  8:59-13:39-17:47-22:32-26:33-31:27-  35:34
    5  L.Norlander          4:38-  9:00-13:25-17:51-22:30-26:49-31:34-  35:56
    6  B.Norlander/Pickens  5:06- 10:05-15:05-19:52-25:03-29:50-34:59-  39:32
    7  N.Nambula/R.Nambula  5:33-  9:58-15:44-20:18-26:20-31:00-37:06-  41:40
    8  Frye/Gelblum         4:50- 10:44-15:35-21:18-26:08-31:41-36:28-  41:48
    9  A.Rohrer/Goldman     5:44- 11:03-16:49-22:09-28:07-33:28-39:21-  44:35
   10  Graham/D.Norlander   5:06- 12:04-17:07-24:20-29:17-36:43-41:34-  49:23

Dick Barrett Trophy Winner – Dwayne Spencer

   Individual Times                                   All-Time                                         
   Runner               Splits                Total   Best   1/13/18
   Ah Sing,Sheldon      3:35-3:45-3:41-3:37   14:38   14:52   14:52   
   Aubuchon,Joseph      3:45-3:53-3:46-3:38   15:02   14:56   15:46
   Bang,Scott           3:49-3:56-3:48-3:59   15:32   13:28   DNR
   Delyani,Dino         4:09-4:12-4:11-4:13   16:45   15:38   16:55
   Frye,Catherine       4:50-4:51-4:50-4:47   19:18   18:53   19:50
   Gelblum,Neil         5:54-5:43-5:33-5:20   22:30   15:18   DNR
   Goldman,Mark         5:19-5:20-5:21-5:14   21:14   16:25   20:40
   Graham,Scott         5:06-5:03-4:57-4:51   19:57   15:46   19:34
   Jackson,Alvin        7:13                   7:13   18:22   DNR 
   McAllister,Norry     4:01-3:59-4:03-4:02   16:05   14:55   15:39
   Nambula,Neeraja      5:33-5:46-6:02-6:06   23:27   24:29   24:29
   Nambula,Radha        4:25-4:34-4:40-4:34   18:13   20:13   20:13
   Norlander,Becky      5:06-5:00-5:11-5:09   20:26   None    DNR
   Norlander,Dave       6:58-7:13-7:26-7:49   29:26   15:01   25:23
   Norlander,Lisa       4:38-4:25-4:39-4:45   18:27   None    DNR
   Pickens,Slim         4:59-4:47-4:47-4:33   19:06   13:36   21:54
   Rohrer,Allison       5:44-5:46-5:58-5:53   23:21   None    DNR
   Rohrer,Heather       4:38-4:40-4:45-4:54   18:57   19:49   DNR
   Slater,Jon           4:21-4:08-4:01-4:07   16:37   None    DNR
   Spencer,Dwayne       3:51-3:49-3:52-3:50   15:22   None    DNR
   Sudan,Missy          4:22-4:26-4:19-4:22   17:29   15:30   DNR

Several runners showed up this morning for whom we did not have a good line.  So, we agreed to all start from scratch without any attempt to balance the teams.  As a result, there was a 19-minute spread between first and last place.  Ah Sing and Aubuchon had the two fastest splits. Thanks to Willie Liu, Danny Moon, and Carl Petersen for helping at the finish line.


5/19/18 – Short Six – 5.74M

      1 Joseph  Aubuchon     37:18
      2 Dwight  Spencer      38:15
      3 Norry  McAllister    39:03
      4 Paul  Taylor         41:19
      5 Kristina  Park       41:34
      6 Bob  Kemp            41:57
      7 Mike  Krey           42:27
      8 Geoff  Bradley       43:30
      9 Robert  Navarrete    43:42
     10 Ken  Camet           43:46
     11 Radha  Nambula       51:54
     12 Mark  Goldman        51:54
     13 Neil  Galblum        55:15
     14 Jeff  Justice        60:40
     15 Don  Packwood        61:59
     16 Nancy Kirk           62:20
     17 Jim  Bordoni         63:51

Dick Barrett Trophy Winner – Nancy Kirk

Joseph ran to an easy win this morning.  Don Packwood improved his 75+ PR by 77 seconds.  Bob Kemp broke his 60+ PR by 71 seconds. Mike Krey broke his 60+ PR by 45 seconds and Neil Gelblum improved his 65+ best by 39 seconds.  Jim Bordoni broke Don Packwood’s excellent race walking course record by 2 minutes.  Thanks to Willie, Danny, and Jim Bordoni for helping at the finish line.


5/12/18 – Farwell – 3.54M

      1 Jorn  Jensen         21:18
      2 Sheldon  Ah Sing     21:23   PR
      3 Joseph  Aubuchon     21:43
      4 Scott  Bang          21:55
      5 Adam  Prince         23:24.9
      6 Norry  McAllister    23:33.0
      7 Kristina  Park       24:19.1
      8 ?  Slater            24:26.3
      9 Ken  Camet           24:49.7
     10 Missy  Sudan         25:10.9
     11 Bob  Kemp            25:31.2
     12 Brian  Conroy        25:51.6
     13 Geoff  Bradley       27:23.0
     14 Dave  McIntyre       27:51.6
     15 Radha  Nambula       28:54.5 PR
     16 Catherine  Frye      28:58.1
     17 Nagesh  Saldi        30:35.4
     18 Mark  Goldman        30:42.4
     19 Neila  Gelblum       33:11.8
     20 Neeraja  Nambula     35:34.4
     21 Jeff  Justice        35:47.9
     22 Don  Packwood        36:08.8
     23 Jim  Bordoni         38:04   RW
     24 Bob  Lord            40:45.9
     25 Dave  Norlander      44:37
     26 Alvin  Jackson       53:10

Dick Barrett Trophy Winner – Sheldon Ah Sing

Close win for Jorn.  Sheldon PRd by 20 seconds and Radha PRd by 136 seconds.  Kristina led the ladies.  Jim Bordoni broke Don Packwood’s race walking course record and Don’s record was a very good one.  Neil Gelblum improved his 65+ best by 2 minutes. Don Packwood lost his race walking record but was pleased that heknocked 80 seconds off his 75+ PR.  Thanks to Willie Liu, Danny Moon, and Jim Bordoni for handling the finish line. Jim walked extra fast so that he could get back in time to record the times.


5/5/18 – 16 x 400M Relay

  Pl   Team               Start   Splits                                        
   1   Jackson/Prince     -0-     1:53- 3:14- 5:19- 6:38- 8:45-10:04-12:10-13:28                                  15:35-16:54-19:01-20:19-22:25-23:46-25:57-27:11      2   Bradley/Aubuchon   5:30    7:02- 8:17- 9:48-11:03-12:30-13:46-15:10-16:25                                  17:55-19:07-20:31-21:46-23:17-24:34-26:01-27:16      3   R.Nambula/Ah Sing  4:45    6:22- 7:29- 9:07-10:22-11:59-13:16-14:53-16:11                                  17:48-19:03-20:37-21:56-23:28-24:47-26:23-27:33      4   Krey/Eman.Lee      4:15    5:53- 7:16- 8:50-10:13-11:47-13:09-14:43-16:05                                  17:37-18:59-20:30-21:50-23:25-24:45-26:16-27:35      5   Lawson/Taylor      2:45    4:29- 6:03- 7:48- 9:24-11:09-12:45-14:29-16:03                                  17:45-19:16-20:57-22:31-24:10-25:42-27:26-28:53      6   H.Rohrer/Park      4:30    6:06- 7:30- 9:05-10:31-12:12-13:37-15:14-16:40                                  18:25-19:48-21:33-22:59-24:41-26:05-27:42-28:58

Dick Barrett Trophy Winner – Alvin Jackson & Adam Prince

Individual Splits                                      Total   Rating Diff
Ah Sing,Sheldon     67- 75- 77- 78- 75- 79- 79- 70 =   10:00   10:00     0
Aubuchon,Joseph     75- 75- 76- 75- 72- 75- 77- 75 =   10:00   10:45  - 45
Bradley,Geoff       92- 91- 87- 84- 90- 84- 91- 87 =   11:46   12:00* - 14
Conroy,Brian        92- 93- 91- 91- 92- 93- 92- 92 =   12:16   12:15  +  1
Jackson,Alvin      113-125-127-126-127-127-126-131 =   16:42   17:00  - 18
Krey,Mike           98- 94- 94- 94- 92- 91- 95- 91 =   12:29   12:30* -  1
Lawson,Hank        104-105-105-104-102-101- 99-104 =   13:44   13:30  + 14
Lee,Emanual         83- 83- 82- 82- 82- 80- 80- 79 =   10:51   11:30* - 39
Nambula,Radha       97- 98- 97- 97- 97- 94- 92- 96 =   12:48   13:30  - 42
Park,Kristina       84- 86- 85- 86- 83- 86- 84- 76 =   11:10   11:00  + 10
Prince,Adam         81- 79- 79- 78- 79- 78- 81- 74 =   10:29   11:15* - 46
Rohrer,Heather      96- 95-101- 97-105-105-102- 97 =   13:18   12:45* + 33
Taylor,Paul         94- 96- 96- 94- 91- 94- 92- 87 =   12:24   12:00  + 24

We had close races for 1st place, 3rd place, and 5th place this morning.  Joseph started  about 20 yards behind Adam going into the last lap but was not able to close ground as Adam’s 74-second last lap was good enough to hold onto first place. Sheldon Ah Sing  started in 4th place at the start of the last lap and ran a 70 to edge Emanual Lee for 3rd place.  Kristina started the last lap in 6th place, about 100 meters out of 5th place and was able to capture 5th place by about 25 meters.  Joseph and Sheldon had the tow best averages at 75.0 each.  Rich Hahn, Norry McAllister, and Rich Hahn did a superb jos at the finish line.


4/28/18 – 36 x 200M Relay
 Pl Team      Start  Splits                                                             
 1  Mohammed   0:45  1:28-3:29-5:38-7:50- 9:59-12:12-14:28-16:45-18:55-21:15-23:21-25:27
    J.Park           2:07-4:12-6:18-8:32-10:41-12:54-15:10-17:28-19:36-21:57-24:03-26:05
    K.Park           2:44-4:51-6:56-9:11-11:19-13:32-15:47-18:04-20:13-22:34-24:40-26:39

2  Jackson    1:00  1:48-3:58-6:09-8:20-10:32-12:44-14:54-17:08-19:19-21:30-23:40-25:46  Knuckey          2:35-4:45-6:56-9:07-11:17-13:29-15:40-17:53-20:05-22:15-24:22-26:34  Aubuchon         3:08-5:19-7:30-9:41-11:51-14:02-16:16-18:27-20:38-22:47-24:57-27:05

Individual Splits Mohammed,Hisham     43-45-47-54-48-53-56-58-51-62-47-47 = 10:11 Park,Jack           39-43-40-42-42-42-42-43-41-42-42-38 =  8:16 Park,Kristina       37-39-38-39-38-38-37-36-37-37-37-34 =  7:27
   Jackson,Alvin       48-50-50-50-51-53-52-52-52-52-53-49  = 10:12
   Knuckey,Des         47-47-47-47-45-45-46-45-46-45-42-38  =  9:10
   Aubuchon,Joseph     33-34-34-34-34-33-36-34-33-32-35-31  =  6:43

More timers/helpers than competitors (due to Grand Prix race tomorrow).  Hisham Mohammed is the 3rd grade son of Rich Collins next door neighbor.  Jack Park is in 7th grade (genetic ringer!). Hisham (10:00) and Jack (9:00) were rated with help from their parents.  Teams were projected to finish at 27:00.  Helpers incluced Scott Bang, Madelyn & Danny Moon, Willie Liu, Dave Norlander, Norry McAllister. Jim Bordoni did an excellent job of organizing this workout, arranging to get all  of the splits and making all of the writeup except the last sentence.


4/21/18 – Step Up & Step Down Relay

   Pl    Team                    Start Splits
       1    Pickens/Jensen           7:00 8:35-11:12-16:38-22:03-29:02-33:06-36:12-37:23
       2    Lo/H.Rohrer              4:45 6:29- 9:52-15:10-22:32-29:16-34:33-38:05-39:41
       3    Sudan/Navarrete          8:00 9:28-12:38-17:27-23:58-30:28-35:18-38:29-39:56
       4    A.Lee/B.Kriege           8:00 9:26-12:44-17:32-24:15-30:39-35:41-38:38-40:14
       5    Jackson/Conroy           -0-  1:47- 4:57-12:12-18:43-29:08-33:59-38:50-40:22
       6    Hahn/Ah  Sing            4:45 6:47- 9:22-15:56-21:38-30:49-34:59-39:23-40:28
       7    Lawson/Taylor            7:00 8:43-11:49-17:13-23:45-31:00-35:47-39:14-40:38
       8    Graham/Park              7:00 8:45-11:41-17:20-23:35-31:23-35:59-39:38-40:55
       9    Gelblum/E.Lee            7:00 9:07-12:05-18:23-24:22-32:38-37:05-40:54-42:13
            Chester/Bunker/Burke     -0-  1:38- 5:40-11:10-19:20-26:02-29:15-30:55

Phantom Dick Barret Trophy Winner -Gelblum/E.Lee

Individual  Splits
   Runner                Splits                 Total Rating  Diff   
        Ah  Sing,Sheldon     1:05-2:35-4:10-5:42    13:32 13:30   +  :02
        Bunker,Chester       1:38-1:40      8:10
        Bunker,Greg               4:02-6:42
        Burke,Greg                3:13-5:30
        Conroy,Brian         1:32-3:10-4:51-6:31    16:04 16:15   -  :11
        Gelblum,Neil         2:07-3:49-6:18-8:16    20:30 20:00   +  :30
        Graham,Scott         1:45-3:39-5:39-7:48    18:51 18:30*  +  :21
        Hahn,Rich            2:02-4:24-6:34-9:11    22:11 23:30   - 1:19
        Jackson,Alvin        1:47-4:51-7:15-10:25   24:18 25:30   - 1:12
        Jensen,Jorn          1:11-2:37-4:04-5:25    13:17 13:45   -  :28
        Kriege,Becki         1:36-3:18-5:02-6:43    16:39 15:45   -  :06
        Lawson,Hank          1:43-3:27-5:24-7:15    17:49 18:30*  -  :41
        Lee,Aaron            1:26-2:57-4:48-6:24    15:35 17:00   - 1:25
        Lee,Emanual          1:19-2:58-4:27-5:59    14:43 14:45   -  :02
        Lo,  George          1:44-3:32-5:18-6:44    17:18 18:30*  - 1:12
        McAllister,Norry     1:17-2:56-4:36-6:15    15:04
        Navarrete,Robert     1:27-3:10-4:50-6:31    15:58 17:00   - 1:02
        Park,Kristina        1:17-2:56-4:36-6:15    15:04 16:00*  -  :56
        Pickens,Slim         1:35-3:06-5:26-6:59    17:06 21:00*  - 3:54
        Rohrer,Heather       1:36-3:23-5:17-7:22    17:38 18:30   -  :52
        Sudan,Missy          1:28-3:11-4:49-6:30    15:58 16:45   -  :47
        Taylor,Paul          1:24-3:06-4:47-6:32    15:49 16:00   -  :11

The Pickens/Jensen team, highlighted by Slim Pickens running 4 minutes under his self-predicted time, finished more than a lap in front of the next team.  They were also led by Jorn Jensen running the fastest scratch time of the day at 13:17 (a sub 5:20 per mile pace).  Kristina led the ladies with a time of 15:04.  Willie Liu, Danny Moon, and Jim Bordoni did a great job in identifying each leg-finisher and their splits with no screw-ups.  There were 80 splits, including many close finishes and no mistakes.


4/14/18 - Farwell / H -4.68M

    1   Sheldon Ah  Sing        29:01  35 second PR
    2   Scott  Bang             29:20
    3   Dwayne  Spencer         29:49  34 second PR
    4   Joseph  Aubuchon        30:33
    5   Emmanuel Lee            30:49
    6   Norry  McAllister       30:59
    7   Ken Camet               31:29
    8   Paul Taylor             32:27  37 second 60+ PR
    9   Robert  Navarrete       33:14
   10   Mike  Krey              34:07
   11   Missy Sudan             34:10
   12   Becki Kriege            34:10
   13   George Lo               35:10
   14   Heather Rohrer          38:12
   15   Radha  Nambula          38:57   2 minutes 54 second PR
   16   Carol Bednar            39:00
   17   Neil  Gelblum           43:59
   18   Jeff  Justice           46:47
   19   Neeraja  Nambula        47:50
   20   Rich  Hahn              48:42   55+ PR
   21   Don Packwood            49:31
   22   Chris  Blue             51:19
   23   Alvin  Jackson          63:36

Dick Barrett Trophy Winner – Sheldon Ah Sing

We had a large group who ran this morning with great conditions. Sheldon and Scott still continue to battle it out for the win, but Sheldon overtook Scott right before heading into the college. There were several PRs including 2 all time PRs Sheldon Ah Sing and Dwayne Spencer, plus 3 age group PRs Paul Taylor, Radha Nambula and Rich Hahn. Thanks to our timers, Carl Peterson, Dave Norlander, Willie Liu and Danny Moon who is back after his Hotel stays at Kaiser Hospital during the month of March.


4/7/18 – 16 x 300M Relay

   Pl  Team              Start    Splits                                                           
   1   Ah  Sing/Rohrer    -0-     1:10-2:38-4:11-5:32-7:06-8:44-10:04-11:38-13:14-14:38-16:06-17:38
   2   Conroy/McAllister :45      2:10-3:36-5:02-6:28-7:52-9:16-10:45-12:11-13:38-15:06-16:31-17:51
   3   Navarrete/Taylor  :30      2:02-3:31-5:01-6:27-7:52-9:16-10-45-12:11-13:38-15:06-16:30-17:53

Your editor spends 1-2 hours before a relay, preparing ratings for everyone.  And, rarely do we have a close race.  Today, a bunch of amateurs put together the three teams in a few minutes and they finished within 15 seconds of each other.  I want the names of those handicappers so that I can put them in charge of putting teams together each week.  They did a great job.


3/31/18 – Dou/Sar/Frtvle – 2.75M

    1   Sheldon  Ah Sing        16:38
    2   Scott  Bang             16:40
    3   Joseph  Aubuchon        16:55
    4   Dwayne  Spencer         17:06
    5   Randy  Dawson           17:23
    6   Norry  McAllister       17:24
    7   Ken  Camet              17:45
    8   Dino  Delyani           17:49
    9   Missy  Sudan            18:46
   10   Robert Navarrete        18:50
   11   Mike  Krey              19:16
   12   Brian  Conroy           20:11
   13   Scott  Graham           21:33
   14   Dave  McIntyre          21:43
   15   Catherine  Frye         21:52
   16   Radha  Nambula          23:00
   17   Neil  Gelblum           23:56
   18   Jim  Howe               24:41
   19   Chris  Blue             25:31
   20   Jeff  Justice           26:59
   21   Willie  Liu             27:14
   22   Neeraja  Nambula        27:36
   23   Rich  Hahn              27:40
   24   Nancy  Kirk             28:32
   25   Jim  Bordoni            30:21  RW?
   26   Dave  Norlander         30:38
   27   Don  Packwood           33:07
   28   Alvin  Jackson          34:35

Dick Barrett Trophy Winner – Scott Bang

Becki Kriege reported on this race, stating that Sheldon and Scott had a good battle over the final 300 yards with Sheldon getting the win.  However, Scott got the weekly trophy as he ran very well in his first race as a 50+ runner.  Becki did mention that there were a few non-disclosed mishaps.  So, if you notice any bogus times, let me know and I will correct them.  And, Norry, if you claim that your grandmother states that you ran a sub-13 on this course, we will have to convene a meeting of the club committee to determine whether we should accept your claim.  I’m still suspicious about that handicap recommendation that she allegedly wrote for you a few years ago.

3/24/18 – Triangle – 4.76M

    1   Sheldon  Ah Sing        30:37
    2   Norry  McAllister       31:25
    3   Ken Camet               31:46
    4   Missy  Sudan            33:17
    5   Bob Kemp                33:22
    6   Robert  Navarrete       33:51
    7   Nagesh  Saldi           42:20
    8   Radha  Nambula          42:29
    9   Neil  Gelblum           42:30
   10   Chris  Blue             47:28
   11   Kat  Powell             47:37
   12   WillieLiu               48:01
   13   Jeff  Justice           48:25
   14   Nancy  Kirk             48:28
   15   DonPackwood             53:14
   16   Dave  Norlander         53:17 PW
   17   Walt Van  Zant          71:17 PU

3/17/18 – Valle Vista – 3.0M

      1   Joseph  Aubuchon    18:41
      2   Sheldon  Ah sing    18:50
      3   Morry  McAllister   19:27
      4   Dino  Delyani       19:47
      5   John  Huang         20:16
      6   Paul  Taylor        20:29
      7   Geoff  Bradley      20:37
      8   Missy  Sudan        20:50
      9   Robert  Navarrete   20:57
     10   Bob  Kemp           20:59
     11   Mike  Krey          21:42
     12   Ken  Camet          22:20
     13   Scott  Graham       23:39
     14   Heather  Rohrer     24:45
     15   Carol  Bednar       25:12
     16   Neil  Gelblum       27:55
     17   Glen  Kishi         30:00
     18   Don  Packwood       30:12
     19   Jeff  Justice       30:35
     20   Nancy  Kirk         31:02
     21   Chris  Blue         31:23
     22   Dave  Norlander     34:44
     23   Alvin  Jackson      35:00
     24   Walt  Van Zant      44:13

Dick Barrett Trophy Winner – Nancy Kirk


3/10/18 – 18 x 0.33M Half Tennis Court Loop Relay

   Pl Team                       Start   Splits                                               
   1  N.Nambula/Aubuchon/Lawson   3:00    7:19-12:23-16:30-21:07-26:18-30:20-34:50-40:05-44:18
   2  Bang/Ah Sing/R.Nambula     12:00   15:53-19:51-23:42-27:31-31:38-35:53-39:31-43:35-47:41
   3  Liu/Jackson/Pickens         -0-     5:48-10:58-15:55-21:30-26:30-31:38-37:37-42:47-47:46
   4  Hahn/Gelblum/Bradley        4:15    4:57-14:43-19:24-24:44-29:30-36:05-39:23-44:08-48:36

Joseph Aubuchon  1:49-1:46-1:55-1:41-1:45-1:38 = 10:34 Radha Neeraja    1:57-2:07-2:16-2:27-2:11-2:21 = 13:19

Dick Barrett Trophy Winner – Rich Hahn

All teams were rated to finish in 49:30.  Rich Hahn’s team came closest to their rating and took home the weekly trophy. Thanks to Norry McAllister for his help at the finish line.


3/3/18 – 12 x 800 Relay

Pl Team               Start  1     2     3     4     5     6     7     8     9    10    11    12  
 1 Hahn/Ah  Sing      1:30  5:49- 8:27-12:53-15:36-19:59-22:49-27:14-30:02-34:27-37:18-41:41-44:22
 2 Liu/McAllister     -0-   4:13- 7:18-11:45-14:45-19:17-22:13-26:41-29:37-34:09-37:06-41:46-44:38
 3 R.Nambula/Kemp     3:45  7:23-10:42-14:14-17:35-21:10-24:33-28:18-31-34-35:19-38:33-42:04-45:11
 4 Gelblum/Lee        2:30  7:00-10:08-14:18-17:20-21:28-24:34-28:37-31:46-35:43-38:51-42:51-45:56
 5 Taylor/Conroy      7:15 10:30-13:48-17:05-20:24-23:40-26:59-30:17-33:34-36:48-40:06-43:15-46:30*
 6 Navarrete/Graham   5:15  8:30-12:20-15:36-19:22-22:37-26:20-29:34-33:14-36:26-40:04-43:16-46:46                           
 7 Norlander/Aubuchon 1:15  5:54- 8:39-13:33-16:19-21:17-24:03-29:08-31:52-36:56-39:40-44:12-46:50
 8 Krey/Park          9:30 12:28-15:26-18:52-21:51-25:13-28:11-31:35-34:32-37:56-40:51-44:13-47:01**
* Due  to a mistake by an unidentified handicapper, the Conroy team was started 3:30
prior to when they were scheduled to start. A correction was made after they
finished the race in 43:00.
** The  makeup of this team was changed at the last moment but their rating was not
changed.  Thus, they started 2:15 too soon.  A correction
of their time was made after they finished in 44:46.

Phantom Dick Barrett Trophy Winner – Willie Liu & Norry McAllister

Individual  Splits
   Runner           Splits                               Total  Rating Discrep
   Ah Sing,Sheldon  2:38-2:43-2:50-2:48-2:51-2:41        16:31  16:45   - 14
   Aubuchon,Joseph  2:45-2:46-2:46-2:44-2:44-2:38        16:23  17:00   - 37
   Conroy,Brian     3:18-3:19-3:19-3:17-3:18-3:15        19:46  19:30   + 16
   Gelblum,Neil     4:30-4:10-4:08-4:03-3:57-4:00        24:48  25:00   - 12
   Graham,Scott     3:50-3:46-3:43-3:40-3:38-3:30        22:07  21:30   + 37
   Hahn,Rich        4:19-4:26-4:23-4:25-4:25-4:23        26:21  28:30*  -129
   Kemp,Bob         3:19-3:21-3:23-3:16-3:14-3:07        19:40  20:00   - 20
   Krey,Mike        3:28-3:26-3:22-3:24-3:24-3:22        20:26  20:00   + 26
   Lee,Arron        3:08-3:02-3:06-3:09-3:08-3:05        18:38  19:15   - 37
   Liu,Willie       4:13-4:27-4:32-4:28-4:32-4:40        26:52  29:15   -143
   McAllister,Norry 3:05-3:00-2:56-2:56-2:57-2:52        17:46  17:30   + 14
   Nambula,Radha    3:38-3:32-3:35-3:45-3:45-3:31        21:46  23:00   - 74
   Navarrete,Robert 3:15-3:16-3:15-3:14-3:12-3:12        19:24  20:00   - 36
   Norlander,Dave   4:39-4:54-4:58-5:05-5:04-4:32        29:12  28:30   + 42
   Park,Kristina    2:58-2:59-2:58-2:57-2:55-2:48        17:35  17:45   - 10
   Taylor,Paul      3:15-3:17-3:16-3:18-3:14-3:09        19:29  20:00   - 31

Another cold morning (39 degrees?) with broken clouds and occasional light showers.  The Ah Sing team with great help from Rich Hahn finished first.  Rich was rated at 26:30 but claimed that he could only run at 10:00-10:30 per mile pace.  So, his rating was changed to 9:30 per mile pace and he then ran the workout at 8:47 per mile pace.  Joseph Aubuchon and Sheldon Ah Sing had the two best averages at 2:43 and 2:45 per run.  Kristina averaged 2:55 per run.  All teams were rated to finish in 46:45. Don Packwood did a super job of recording all of the splits under difficult conditions.  Danny Moon did not come to the workout with the clock because he is presently in bed.  He had a cold or the flu, starting on Monday, that has transitioned into pneumonia.


2/24/18 – Short Six – 5.74M

    1  Roberto  Palos       37:11
    2  Dwayne  Spencer      37:49 PR
    3  Sheldon  Ah Sing     38:06
    4  Scott  Bang          38:07
    5  Ken  Camet           38:51
    6  Dino  Delyani        39:07
    7  John  Huang          41:00 PR
    8  Paul  Taylor         41:18
    9  Robert  Navarrete    41:35
   10  Bob  Kemp            41:42  PR
   11  Dave  McIntyre       46:48
   12  Scott  Graham        47:48
   13  Radha  Nanbula       51:39
   14  Neil  Gelblum        54:54
   15  Kat  Powell          59:02
   16  Chris  Blue          62:09
   16  Willie  Liu          62:09
   18  Don  Packwood        62:40
   18  Neeraja  Nambula     62:40
   20  Walt  Van Zant       92:08

Dick Barrett Trophy Winner – Roberto Palos

54-year-old Roberto became the first senior runner to win a Saturday road run (not including all courses days) since Norry won in March of last year as he pulled away from 52-year-old Dwayne Spencer 3½ miles into the run to win by about 200 meters.  There were many good performances despite the 35-degree weather when we arrived at the college. Dwayne PRd by 56 seconds, John Huang Huang PRd by 87 seconds, and Bob Kemp PRd by 86 seconds.  An age-group PR was run by Dino (15 seconds).  This put him #12 on the all-time list.  Other age-group PRs were run by Paul Taylor (80 seconds under his 60+ PR), Dave McIntyre (1 second under his 55+ best), and Neil Gelblum (157 seconds under his 65+ PR).  Ken Camet missed his 55+ best by 1 second and Scott Graham also missed his age-group (65+) best by 1 second.  We were not sure what time to give Neeraja.  She was leading Don Packwood when she incorrectly took the Chester turnoff on Sobey while following a jogger not in the race (a runaway from the nearby old-folks home?).  She then got a ride from Norry to get back on course.  She claims that she covered 7.91M (Did this include the car ride?).  Thanks to Danny Moon, Jim Bordoni, Rich Hahn, and Nikhita Saldi for helping at the finish line under the freezing conditions.


2/17/18 – 40th Annual WVJS Race
19th Annual Team Race - 5.37 Miles

Pl   Runner                  Time      Estd Finish 1   Jorn Jensen (A)         32:59       1          1 Team A  1/10/11/24 = 46 2   Roberto Palos (C)       33:52        3         2 Team B  3/ 9/15/21 = 48 3   Joseph Aubuchon (B)     35:25        2         3 Team C  2/12/14/22 = 50 4   Scott Bang (E)          35:45       5         4 Team F  6/ 7/18/19 = 50 5   Norry McAllister (D)    36:16        4         5 Team D  5/ 8/16/23 = 52 Emanuel Lee            36:29                   6 Team E  4/13/17/20 = 54 6   Dino Delyani (F)        36:59        7         7   Ken Camet (F)           37:02        6 8   Paul Taylor (D)         39:02        9        20 boxes of Valentine candy were 9   Robert Navarrete (B)    39:20       11         purchased last year, one day 10   Bob Kemp (A)           39:28 PR    12        after Valentine Day at a 50% 11   Mike Krey (A)          40:21       13         discount and stored under our porch. Geoff Bradley          41:55                  All who ran the race and stayed 12   Missy Sudan(C)         43:04      10         to learn the results received boxes 13   John Huang (E)         44:08        8         of this candy with the first-place team 14   Dave McIntyre (C)      44:25       15         getting first choice, the second- 15   Catherine Frye (B)     45:02       14         place team getting second choice, 16   Carol Bednar (D)       45:27       16         etc. Any team ties were broken by 17   Radha Nambula (E)      50:22       17         comparing the 3rd-runner finishers 18   Nicky McAllister (F)   50:22       18         of the tied teams.  22   Chris Blue (C)         54:22      22*        19   Kat Powell (F)         55:28       19         Nancy Kirk              56:49                  20   Neil Gelblum (E)       57:09       20 21   Don Packwood (B)       57:47       23 23   Willie Liu (D)         58:25       21 24   Dave Norlander (A)     60:36 PW    24

Neeraja Nambula was estimated to finish 22nd but did not feel well.  So, Chris Blue was substituted for her and given 22nd place.

Finish-Line Crew: Mark Goldman, Rich Hahn, Mike Krey, Danny Moon


2/10/18 – Farwell – 3.54M

    1  Sheldon  Ah Sing     21:43.6 PR
    2  Joseph  Aubuchon     22:08.4
    3  Dwayne  Spencer      22:34.6 PR
    4  Kristina  Park       22:48.5
    5  Scott  Bang          23:08.4
    6  Dino  Delyani        23:33.7
    7  Paul  Taylor         24:29.7
    8  Missy  Sudan         24:34.6
    9  Ken  Camet           24:35.8
   10  Robert  Navarrete    24:41.1
   11  Bob  Kemp            25:03.8  PR
   12  Becki  Kriege        25:36.0
   13  Tim  Souza           27:05.0
   14  Scott  Graham        27:39.5
   15  Dave  McIntyre       28:00.7
   16  Todd  Hayes          29:28.7
   17  Radha  Nambula       31:09.2
   18  Neil  Gelblum        35:06.2 PR
   19  Neeraja  Nambula     35:21.7
   20  Kat  Powell          36:02.x
   21  Rich  Hahn           37:52.8
   22  Don  Packwood        38:03.7
   23  Dave  Norlander      41:30.x PW
   24  Walt  Van Zant       54:19.4 PW

Dick Barrett Trophy Winner – Bob Kemp

Sheldon won by about 100 meters, PRing by 59 seconds.  Kristina led the ladies. Dwayne PRd by 29 seconds, Bob Kemp PRd by 73 seconds, and Dave and your editor had significant PWs.  Paul Taylor improved his 60+ best by 35 seconds, Missy improved her 45+ best by 18 seconds, and Neil improved his 65+ best by over 10 minutes.  Thanks to Slim Pickens, Carl Petersen, Willie Liu, and Danny Moon for helping at the finish line.


2/3/18 – 4 x 1.46M WVC Loop Relay

  Pl Team                 Start   1       2      3      4  
   1 R.Nambula/Huang      4:15  15:24   25:00  36:36  46:09
   2 N.Nambula/Aubuchon   1:00  14:53   23:35  37:46  46:31
   3 Pickens/B.Kriege     3:30  15:34   25:46  36:59  46:57
   4 Norlander/Ah  Sing    :30  15:25   23:52  38:29  47:02
   5 Saldi/Taylor         3:30  15:23   25:30  36:56  47:04
   6 Blue/Bradley          -0-  13:51   23:53  37:34  48:03
   7 Van  Zant/S.Graham   3:45  14:48          37:30  48:23
   8 Liu/Park              :45  15:10   24:27  39:18  48:33

Dick Barrett Trophy Winner = Radha Nambula & John Huang

   Individual Splits                   Total   Rated     Diff             
   Ah  Sing,Sheldonn    8:27- 8:33  =  17:00   17:15     - 15
   Aubuchon,Joseph      8:42- 8:45  =  17:27   17:45     -  18
   Blue,Chris          13:51-13:41  =  27:32   28:15     - 43
   Bradley,Geoff       10:02-10:29  =  20:31   19:00     + 91
   Graham,Scott        11:03-10:53  =  21:56   22:30     - 34
   Huang,John           9:36- 9:33  =  19:09   19:00     +  9
   Kriege,Becki        10:12- 9:58  =  20:10   19:45     +  25
   Liu,Willie          14:25-14:51  =  29:16   28:30**   + 46
   Nambula,Neeraja     13:53-14:11  =  28:04   28:30     - 26
   Nambula,Radha       11:09-11:36  =  22:45   24:00     - 75
   Norlander,Dave      14:55-14:37  =  29:32   29:30     +  2
   Park,Kristina        9:17- 9:15  =  18:32   18:00     +  32
   Pickens,Bob         12:04-11:13  =  23:17   24:00*    - 43
   Saldi,Nagesh        11:53-11:26  =  23:19   23:15     +  4
   Taylor,Paul         10:07-10:08  =  20:15   20:30     - 15
   Van  Zant,Walt       22:42       =  22:42   21:00     +102
    *  Self rated
   **  Ran 20 miles on the prior day

John Huang started the last loop in first place and ran very well to keep the lead for the win.  Ah Sing and Joseph had the two best splits at 17:00 and 17:27.  Kristina led the ladies at 18:32. Thanks to Norry McAllister, Rich Hahn and Danny Moon for helping at the finish line.


1/27/18 – 5K on the Track (The next track 5K will be run on 7/21/18)

      1  Sheldon  Ah Sing    18:44.4
      2  Joseph  Aubuchon    19:21.9
      3  Norry  McAllister   19:23.6 *
      4  Wayne  Spencer      19:43.7
      5  Kristina  Park      19:50.8
      6  Dino  Delyani       20:07.4
      7  John  Huang         20:36.6 *
      8  Aaron  Lee          21:00.7 *
      9  Missy  Sudan        21:06.3
     10  Brian  Conroy       21:13.2
     11  Robert  Navarrete   21:21.8
     12  Paul  Taylor        21:28.0 *
     13  Geoff  Bradley      21:28.4
     14  Mike  Krey          21:52.1
     15  Dave  McIntyre      23:18.7 *
     16  Scott  Graham       24:39.0
     17  Carolyn  Benson     24:43.8
     18  Hank  Lawson        24:52.3
     19  Heather  Rohrer     24:59.0
     20  Radha  Nambula      25:57.9
     21  Kat  Powell         28:14.1
     22  Neil  Gelblum       28:45.6
     23  Jeff  Justice       29:25.1
     24  Willie  Liu         29:54.3
     25  Neeraja  Nambula    30:09.3
     26  Don  Packwood       30:23.1
     27  Rich  Hahn          31:04.0

* Ran faster than their fastest track 5K last year

Dick Barrett Trophy Winner – Sheldon Ah Sing

Sheldon grabbed a big lead on the first turn and kept extending it the remainder of the race to win by about 200 meters. Joseph and Norry ran together until the last lap when Joseph proved to have better sprint between two of the club’s faster kickers.  Kristina led the ladies.  Thanks to our helpers – Jim Bordoni, Jeff Rohrer, Ken Camet, and Becki Kriege.


1/20/18 – Farwell/H - 4.68M

      1  Akito  Fujisawa     29:17
      2  Sheldon Ah  Sing    29:53
      3  Norry  McAllister   29:58
      4  Dwayne  Spencer     30:23
      5  Kristina  Park      30:44
      6  Dino  Elyani        31:00
      7  John  Huang         32:46 PR
      8  Missy Sudan         32:54
      9  Paul  Taylor        33:04
     10  Robert  Navarrete   33:13
     11  Bob  Kemp           33:46
     12  Mark  Goldman       36:43
     13  Scott  Graham       37:07
     14  Heather  Rohrer     39:03
     15  Radha  Nambula      41:51
     16  Chris  Blue         46:15
     17  Rich  Hahn          52:28 PW
     18  Dave  Norlander     52:32
     19  Walt Van  Zant      69:31 PW

Dick Barrett Trophy Winner – Norry McAllister

Easy wins by Akito for the men and Kristina for the ladies.  There were many highlights on this cold morning (40 degrees).  Norry broke his 60+ PR by 28 seconds to move into 8th place on the all-time list for that age group.  Norry credits his improvement and ability to train harder on his recent cortisone injection into his rear end. Paul Taylor improved his 60+ best by 17 seconds.  Dino recorded the 13th best-ever time by a 60+ runner out of the 62 runners in that age category who have run the course.  Kristina tied her 45+ best to remain in 2nd place on the women’s 45+ list, 24 seconds behind Sue Francis.  Missy improved her 45+ best by 20 seconds.  Scott Graham improved his 65+ PR by 56 seconds.  John Huang PRd by 1 second.  Bob Kemp missed his PR by a mere 2 seconds.  Chris Blue bettered her 2017 best by 39 seconds and Heather Rohrer ran 12 seconds faster than she did in 2017.  Your editor ran 8 minutes slower than his previous PW but was outgunned by Rich Hahn who added 9 minutes to his previous PW.  Thanks to Carl Petersen, Willie Liu, and Jim Bordoni for helping at the finish line.


1/13/18 – 8 x 0.66M Tennis Court Loop Relay

   Pl  Team                 Start     1     2     3     4     5     6     7     8  
    1  Norlander/Fujisawa    -0-     6:14  9:44 16:01 19:28 25:51 29:15 35:44 39:05
    2  R.Nambula/Camet      3:00     7:47 11:59 17:00 21:07 26:20 30:29 35:41 39:50
    3  N.Nambula/Ah  Sing   1:30     7:28 11:07 17:11 20:58 27:12 30:57 37:10 40:51
    4  Taylor/Jensen        9:30    14:01 17:42 22:07 25:44 30:06 33:41 38:06 41:35
    5  Liu/McAllister       1:45     7:50 11:48 17:50 21:47 27:50 31:46 37:56 41:44
    6  Navarrete/Krey       6:15    10:47 15:28 19:57 24:28 28:54 33:28 37:53 42:24
    7  Hahn/Aubuchon        2:00     7:58 12:02 18:14 22:23 28:39 32:30 38:49 42:31
    8  Frye/Delyani         6:00    10:58 15:15 20:11 24:25 29:22 33:37 38:36 42:45
    9  Graham/B.Kriege      5:30    10:39 15:22 20:14 24:52 29:44 34:17 38:58 43:29
   10  Goldman/M.Kriege     6:00    11:10 15:36 20:45 24:58 30:10 34:27 39:36 43:53
   11  Pickens/N.Saldi      5:30    10:38 17:14 22:36 29:49 35:49 42:42 48:06 54:59

Dick Barrett Trophy Winner – Akito Fujisawa

                        Individual Times                                                
   Runner               Splits               Total   Rating   Diff    
   Ah Sing,Sheldon      3:39-3:47-3:45-3:41  14:52   15:00    -  8
   Aubuchon,Joseph      4:04-4:09-3:51-3:42  15:46   15:15    + 31
   Camet,Ken            4:12-4:07-4:09-4:09  16:37   16:30    +  7
   Delyani,Dino         4:17-4:14-4:15-4:09  16:55   16:45    + 10
   Frye,Catherine       4:58-4:56-4:57-4:59  19:50   19:45    +  5
   Fujisawa,Akito       3:30-3:27-3:24-3:21  13:42   15:00    - 78
   Goldman,Mark         5:10-5:09-5:12-5:09  20:40   19:30    + 70
   Graham,Scott         5:09-4:52-4:52-4:41  19:34   19:30    +  4
   Hahn,Rich            5:58-6:12-6:16-6:19  24:45   25:15    - 30
   Jensen,Jorn          3:41-3:37-3:35-3:29  14:22   15:00    - 38
   Krey,Mike            4:41-4:31-4:34-4:31  18:17   18:00    + 17
   Kriege,Becki         4:43-4:38-4:33-4:31  18:25   17:30    + 55
   Kriege,Matt          4:26-4:13-4:17-4:17  17:13   17:00    + 13
   Liu,Willie           6:05-6:02-6:03-6:10  24:20   25:00    - 40
   McAllister,Norry     3:58-3:57-3:56-3:48  15:39   15:45    -  6
   Nambula,Neeraja      5:58-6:04-6:14-6:13  24:29   26:00    - 91
   Nambula,Radha        4:47-5:01-5:13-5:12  20:13   23:00    -167
   Navarrete,Robert     4:32-4:29-4:26-4:25  17:52   18:15    - 23
   Norlander,Dave       6:14-6:17-6:23-6:29  25:23   27:30    -127
   Pickens,Slim         5:08-5:22-6:00-5:24  21:54   18:00    +234
   Saldi,Nandini        6:36-7:13-6:53-6:53  27:35   19:00    +515
   Taylor,Paul          4:31-4:25-4:22-4:25  17:43   18:00    - 17

The Akito team started first, briefly gave up the lead at the end of the 7th leg, and then Akito spurted to a final leg of 3:21 to give his team a 200-meter win.  The Akito team was greatly aided by an overly-generous rating by the handicapper as Dave had run this workout in 24:41 when we ran this relay on 10/28/17 but was rated at 27:30.  All teams were rated to finish in 42:30.  Slim Pickens ran with us in a club run for the first time in possibly a couple of years.  Slim ran this workout in 13:36 back in November 2001.  Sub-15 minute runners today included Akito at 13:42, Jorn Jensen at 14:22 and Sheldon Ah Sing at 14:52. Jim Bordoni has been very sick with the flu the past two weeks.  He attempted to get the double flu shot for individuals who are 65+ but he was denied because he didn’t turn 65 until January 8.  We had a great crew helping at the finish line – Jim, Nikki Saldi, and Carl Petersen.  We would have had one more helper but Nandini Saldi, a high school sprinter, was put on a team at the last moment.


1/6/18 – Dou/Sar/Frtvle

    1 Sheldon  Ah Sing  16:57
    2 Joseph  Aubuchon  17:24
    3 Kristina  Park    17:35
    4 Dwayne  Spencer   17:40
    5 Ken  Camet        17:49
    6 Dino  Delyani     18:02
    7 John  Huang       18:25
    8 Brian  Conroy     19:01
    9 Missy  Sudan      19:06
   10 Robert  Navarrete 19:16
   11 Becki  Kriege     19:17
   12 Bob  Kemp         19:59
   13 Mark  Goldman     21:02
   14 Heather  Rohrer   22:03
   15 Catherine  Frye   22:06
   16 Todd  Hayes       22:07
   17 Nagesh  Saldi     22:33 PR
   18 Liz  Nast         23:18
   19 Carol  Bednar     23:22
   20 Rada  Nambush     24:24
   21 Neil  Gelblum     25:00
   22 Kat  Powell       26:25
   23 Don  Packwood     26:52
   24 Chris  Blue       27:21
   25 Neeraja  Nambula  27:38
   26 Willie  Liu       27:45
   27 Bob  Lord         28:17
   28 Nancy  Kirk       28:18 PR
   29 Rich  Hahn        29:04
   30 Dave  Norlander   29:50
   31 Walt  Van Zant    38:53

Dick Barrett Trophy – Becki Kriege

We had better weather than normal this morning (low 50s).Sheldon ran to an easy win.  Missy improved her 45+ best to move to #8 on the 45+ list.  Becki, who is trying to recover from being injured for many months,improved her time that she ran on this course last week by 33 seconds.  Heather improved her time on this course by 22 seconds from last year.  Catherine improved her 55+ PR by 8 seconds, moving to #4 on the 55+ list.  Nagesh improved his time on this course from last week by 7 minutes. Neil Gelblum had knee surgery last year and is now starting to get back to his old self.  He improved from last week by 61 seconds.  Don Packwood improved his 75+ best by 54 seconds.  Nancy improved her all-time PR by 22 seconds.  Rich improved his time from last week by 100 seconds. Tom Lord tripped on a sidewalk uplift and has been out of commission for a long time.  Today was his comeback.  Slim Pickens visited us.  He has not been training due to his work hours but he is healthy.  Thanks to Danny and Madelyn Moon, Slim, and Norry McAllister for helping at the finish line. Danny and Madelyn will now be leaving on their annual winter cruise to the Carribean.


2017 Workouts 2012 Workouts 2007 Workouts 2002 Workouts 1997 Workouts
2016 Workouts 2011 Workouts 2006 Workouts 2001 Workouts 1996 Workouts
2015 Workouts 2010 Workouts 2005 Workouts 2000 Workouts  
2014 Workouts 2009 Workouts 2004 Workouts 1999 Workouts  
2013 Workouts 2008 Workouts 2003 Workouts 1998 Workouts